خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

الخميس ١٠ جمادى الأولى ١٤٤٠

Thursday, January 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۱:۲۰ شناسه خبر : ۶۸۲۰۱۹

پلاسکو آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی اطراف را در بن بست قرار داده است
خبرگزاری شبستان:پلاسکوی جدید می تواند نماد احترام به حقوق شهروندی و احترام به مقررات شهرسازی و بناهای ارزشمند باشد.

به گزارش خبرنگار شبستان، احمد مسجدجامعی به همراه تهرانگردان و در آستانه سالگرد حادثه پلاسکو به خیابان جمهوری رفت و از ساختمان تخریب شده پلاسکو بازدید کرد.

 

وی در ادامه از ساختمان‌ها و مراکزی که در همسایگی ساختمان پلاسکو قرار داشتند، بازدید کرد.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران به همراه تهرانگردان در پارکینگ ضلع شمالی ساختمان پلاسکو حضور یافت.

 

مالک پارکینگ اکبر در گفت و گو با مسجدجامعی اظهار داشت: پلاسکو با استفاده از یک رانت ویژه و پشتیبانی خاص ساخته شد.

 

وی افزود: در زمان ساخت پلاسکو رعایت حقوق همسایگان بسیار اهمیت داشت اما پلاسکو صددرصد سطح مساحت خود را اشغال کرده بود و در 4 طرف نیز به سمت خانه‌های پیرامونی پنجره داشت در حالی که این سطح ساخت و ساز چه در گذشته و چه اکنون مرسوم نبوده است.

 

مالک پارکینگ اکبر خاطرنشان کرد: پنجره‌های چهار طرف ساختمان پلاسکو باعث شده است تا بسیاری از بافت های پیرامونی این ساختمان به دلیل ناامنی کاربری‌شان را تغییر دهند و از مرحله خارج شوند.

 

وی با بیان اینکه پس از احداث ساختمان پلاسکو بسیاری از خانه های اطراف تخریب و باغ ها به مغازه تبدیل شدند، ادامه داد: در زمان ساخت پلاسکو به هویت معماری آن زمان توجه نشده است و این در حالی است که در اطراف پلاسکو بناهای ارزشمندی وجود دارد که در احداث ساختمان پلاسکو به آنها توجه نشده است.

 

وی یادآور شد: پاساژ آلومینیم و پاساژ فردوسی نیز با الگوبرداری از ساختمان پلاسکو ساخته شده اند و حقوق همسایگان خود را کاملا نقض می کنند.

 

در ادامه، مسئولان پارکینگ اکبر و کسبه اطراف پلاسکو دغدغه های خود را در خصوص ساختمان پلاسکو و اتفاقاتی که رخ داد، بیان کردند. با توجه به اینکه در زمان حادثه پلاسکو برای امدادرسانی به دستور دادستانی مغازه های اطراف پلاسکو تخریب شدند اما مالک یکی از مغازه هایی که برای امدادرسانی در حادثه پلاسکو مغازه اش به دستور دادستانی تخریب شده است، بیان می کند در آن زمان به من گفتند اجازه بده مغازه ات را تخریب کنیم تا اطفای حریق به سرعت انجام شود و قول دادند دو هفته ای مغازه مرا درست می کنند اما اکنون که یک سال از آن حادثه گذشته است از رسانه ها می خوانیم قرار است ساختمان جدید پلاسکو ساخته شود.

 

مالک پارکینگ اکبر نیز اظهار می کند طبق اظهار مسئولان شهرداری پارکینگ اکبر قرار است به عنوان ضمیمه ساختمان جدید پلاسکو مورد بهره برداری قرار بگیرد و این در حالی است که مالک این پارکینگ از چنین اتفاقی بی اطلاع است.

 

مسجدجامعی در ادامه در کلیسای ژاندارک حضور یافت و یکی از خواهران مستقر در این کلیسای کاتولیک گفت: ساختمانی که در ضلع جنوبی پلاسکو قرار دارد ادامه ساختمان پلاسکو است و مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده است.

 

کلیسای ژاندارک یکی از بناهایی است که در همسایگی ساختمان پلاسکو قرار دارد و این خواهر مستقر در کلیسای کاتولیک خاطرنشان می‌کند در ساختمان پلاسکو ابتدا همسایه ها اجازه گرفتند تا کانال کولر نصب کنند اما پس از زمان اندکی پنجره هایی در این ساختمان ایجاد شد که زیبایی بصری کلیسا را از بین برده اند و گاها باعث ایجاد مزاحمت هایی نیز می شوند.

 

مدرسه هدایت یا ژاندارک سابق مقصد بعدی تهرانگردان بود که این مدرسه نیز در جوار ساختمان پلاسکو قرار دارد.

 

مدیر مدرسه هدایت از وضعیت این مدرسه انتقاد کرد و گفت: مدرسه از قدمت بالایی برخوردار است و سابقه فرهنگی خوبی داشته است. در دوره هایی مدرسه را برای ساخت سریال سرزمین کهن در اختیار مسئولان شان قرار دادیم اما آنگونه که باید از این مدرسه نگهداری نکردند و قسمت هایی از این مدرسه تخریب شده است.

 

مسجدجامعی در خصوص معماری خاص مدرسه هدایت اینگونه توضیح می دهد: اگر روایت درست باشد نخستین سالن سینمای تهران در مدرسه هدایت احداث شده است و همچنین بسیاری از سریال های تاریخی در این مکان ساخته شده است.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تجربه جنگ جهانی اول باعث شده است تا مدرسه هدایت بسیار قوی و ضد زلزله ساخته شود، تصریح کرد: برای حفاظت از دانش آموزان سقف مدرسه 4 بخشی ساخته شد تا در برابر حملات هوایی مقاوم باشد.

 

مسجدجامعی پیشنهاد داد مدرسه هدایت می تواند به موزه مشاهیر آموزش و پرورش تبدیل شود.    

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اسکان در این منطقه کم است از طرفی با توجه به شرایط مدرسه پرهزینه است و آنگونه که باید رونق ندارد بنابراین تبدیل آن به موزه مشاهیر می تواند مثمرثمر واقع شود.

 

خانه پیرنیا مقصد بعدی تهرانگردان بود. مسجدجامعی در بازدید از خانه پیرنیا نخست وزیر زمان احمدشاه و اولین کسی که پیش نویس قانون را تهیه کرد، اظهار داشت: این خانه به استحکام بخشی نیاز دارد چرا که زلزله اخیر در تهران نیز باعث شده تا برخی ترک های خانه عمیق تر شود.

 

مسجدجامعی با اشاره به اینکه خانه پیرنیا در حال حاضر در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایران است، اظهار داشت: این نهاد اقدامات خوبی برای نگهداری از ساختمان پیرنیا انجام داده است که قابل تقدیر است.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پیرنیا کتاب تاریخ ایران باستان را در سه جلد به نگارش درآورده که از مهمترین کتاب های تاریخی است، گفت: در زیرزمین خانه پیرنیا کاشی های تاریخی تصاویر پادشاهان است اما شاهد هستیم که به دلیل نم موجود دیوارها این کاشی ها در حال تخریب هستند و باید فکری برای آنها بشود.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پیش نویس قانون اساسی در این خانه نوشته شده است، خاطرنشان کرد: مشیرالدوله پیرنیا اولین کسی بود که مدرسه علوم سیاسی را تاسیس کرد.

 

وی گفت: پیشنهاد می دهیم خانه پیرنیا به موزه دانشگاه پزشکی ایران تبدیل شود.

 

مسجدجامعی با بیان اینکه خانه هرمز پیرنیا در حال حاضر در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام است، اظهار داشت: این خانه متاسفانه در حال تخریب است و باید برای حفظ و نگهداری آن اقداماتی انجام شود.

 

وی با بیان اینکه در حوالی خانه پیرنیا و سینما متروپول که به سینما رودکی تغییر نام داده است در حال حاضر بسته است، افزود: طبق طرح تفصیلی مالک سینما متروپول می تواند هشت طبقه ساختمان احداث کند و در حال حاضر این سینما در معرض تهدید قرار دارد.

 

مسجد هدایت مقصد بعدی تهرانگردان بود. مسجد هدایت که در حوالی ساختمان پلاسکو قرار دارد در زمان حادثه پلاسکو محل پشتیبانی نیروها و امدادگران محسوب می شد.

 

مسجدجامعی در خصوص مسجد هدایت توضیح داد: آیت الله طالقانی در مسجد هدایت به منبر می رفت اما هیچ نشانی در این مسجد از این موضوع وجود ندارد و مسئولان باید مراقب حافظه تاریخی چنین اماکنی باشند.

 

سینما پارک که در جوار مسجد هدایت قرار دارد و اکنون به مرکز یادگیری ورزش های رزمی تبدیل شده است مقصد بعدی مسجدجامعی بود.

 

وی در این باره در خصوص سینما پارک گفت: در حال حاضر این سینما به محلی برای یادگیری ورزش های رزمی تبدیل شده و علیرغم تغییر کاربری شکل سینما حفظ شده است.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه در خصوص ساختمان های ارزشمند پیرامون پلاسکو گفت: ساخت پلاسکو بدون در نظر گرفتن حقوق شهروندی و احترام به همسایگان بوده است به گونه ای که همسایگان پلاسکو پس از مدتی مجبور شدند به دلیل فضای ناامنی که پلاسکو برای خانه های این اطراف ایجاد کرده بود خانه های خود را رها کنند.

 

وی ادامه داد: خواهران مستقر در کلیسای ژاندارک نیز به این موضوع اشاره کردند که در ابتدا قرار بوده است صرفا حفره هایی برای کانال کولر ایجاد کنند به پنجره تبدیل شده است و دردسرهایی برای ساکنان اطراف ایجاد کرده اند.

 

مسجدجامعی افزود: پلاسکو در زمان خود و با توجه به معماری آن زمان بنای نامتعارفی بود که ضوابط را نیز رعایت نکرده است از طرفی پس از احداث پلاسکو یک مدل از ساختمان سازی باب شده است.

 

وی با بیان اینکه پلاسکو علاوه بر اینکه به بافت شهری آسیب زده به حقوق شهروندان نیز تعرض کرده است، خاطرنشان کرد: باید به مسایلی که مربوط به حقوق مالکانه کسبه پلاسکو است نیز توجه داشته باشیم.

 

مسجدجامعی با اشاره به ظرفیت های ارزشمند موجود در اطراف پلاسکو تاکید کرد: در اطراف پلاسکو بناهای فرهنگی تاریخی ارزشمندی داریم نظیر مدرسه و کلیسای تاریخی که پیشنهاد می کنیم که مدرسه تاریخی هدایت به موزه مشاهیر آموزش و پرورش تبدیل شود و در کنار مدرسه دارالفنون که به عنوان موزه اسناد است، فعالیت کند.

 

مسجدجامعی ادامه داد: در کنار ساختمان پلاسکو مسجد هدایت نیز مستقر است که در تهرانگردی توانستیم هفت قبر خانواده رضا قلی خان را در زمین مسجد پیدا کنیم.

 

وی با بیان اینکه ساخت پلاسکو آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی اطراف را در بن بست قرار داده است، خاطرنشان کرد: ضمن آنکه باید به حقوق مالکان پلاسکو احترام بگذاریم پیشنهاد می دهیم در ساختمان جدید پلاسکو بناهای ارزشمند اطراف پلاسکو مورد توجه قرار بگیرد.

 

وی پیشنهاد داد موزه یا المانی در ساختمان جدید پلاسکو ایجاد شود که بیانگر آن باشد پلاسکوی جدید می تواند نماد احترام به حقوق شهروندی و احترام به مقررات شهرسازی و بناهای ارزشمند باشد.

 

مسجدجامعی یادآور شد: پلاسکو دومین بازار پوشاک کشور پس از بازار تهران است و گردش مالی زیادی دارد بنابراین باید ساختمان جدید پلاسکو با توجه به حقوق مالکان و حقوق شهروندی احداث شود.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران:

توجه ویژه به حمل و نقل در برنامه سوم/ ایجاد صندوقی برای پشتیبانی از حمل و نقل عمومی

علیخانی با اشاره به تاکید برنامه سوم توسعه شهر تهران بر ترافیک، حمل و نقل و محیط زیست ، گفت: براساس برنامه سوم توسعه شهر تهران، صندوقی برای پشتیبانی از حمل و نقل عمومی و محیط زیست ایجاد می شود.

اخبار برگزیده شبستان