خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

السبت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠

Saturday, December 15, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۰:۲۹ شناسه خبر : ۶۸۱۹۹۶
وزیر امور خارجه در اجلاس بین‌المللی گفتگوی فرهنگی آسیایی:
گفتگوی فرهنگی یک ضرورت امنیتی است
خبرگزاری شبستان: ظریف گفت: پارادایم مبتنی بر فهم مشترک، شاملیت و فراگیری باید جایگزین پارادایم دشمن‌انگاری و ائتلاف‌سازی شود.

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه امروز در اجلاس بین‌المللی گفتگوی فرهنگی کشورهای آسیایی گفت: آسیا مهد فرهنگ، تفکرهای گوناگون و تمدن در زمره جهانی است. قاره کهن در واقع همواره خاستگاه تفکر و فلسفه، گفتگو و درک مشترک بوده است. جای تاسف فراوان است که آسیا محل بحران ها، کشمکش ها و کشتارهای فراوانی است که فاصله مهم و طولانی با مبانی فرهنگی، اعتقادی، دیدگاه ها و بینش های آسیایی دارد.

 

دکتر ظریف ادامه داد: هرچند آسیا دارای نگرش های گوناگون است اما آنچه در منطقه ما می گذرد با هرچه که بدان اعتقاد داریم، مغایرت اساسی دارد. با این دو برداشت مختلف به نظر بنده گفتگوی فرهنگی یک حرکت دانشگاهی و آکادمیک نیست. گرچه دانشگاه ها و محیط فرهنگی میزان چنین حرکتی هستند اما گفتگوی فرهنگی یک ضرورت امنیتی و حیاتی برای همه ماست، ما نیازمند گفتگوی فرهنگی هستیم.

 

وزیر امور خارجه با طرح این سوال که منظور از گفتگو چیست، بیان کرد: دنیا در قرن های گذشته بر اساس یک پارادایم مبتنی بر قدرت حرکت می کند که نتیجه آن جز ضرر و خشونت و کشتار برای مردم جهان نبوده است. پارادایم کنونی در روابط بین الملل مبتنی بر دشمن‌انگاری و ائتلاف سازی برای درهم کوبیدن دشمن های فرضی است. اگر بخواهیم به قیمت ناامنی دیگران برای خود امنیت بخریم ناگزیر به ایجاد ناامنی برای خود کمک کردیم. آنچه امروز امنیت بین الملل را حفظ کرده ترس از کشته شدن همگان است.

 

دکتر ظریف تصریح کرد: اصطلاح موجود در بازدارندگی هسته ای اصطلاحی است که بدان دیوانگی می گویند یعنی نابودی تضمینی مشترک ما. بر این اساس خیال می کنیم در دنیای امنی هستیم. تفکر مبتنی بر ائتلاف سازی و حذف دیگران تفکری است که از سوی قدرت های سلطه گر تحمیل شده و به ناگزیر جهان را به افراط و خشونت کشانده است. برای خروج از این پارادایم که حاصلی جز خشونت نداشته باید پارادایم دیگری را جایگزین کنیم و آن پارادایمی است که گفتگو بهترین معنا برای  معرفی آن است. پارادایمی مبتنی بر فهم مشترک، شاملیت، فراگیری و حضور همگان در روند یادگیری.

 

وی خاطرنشان کرد: پیش از آنکه گفتگو به دنبال تحمیل عقاید و اغنای حذف باشد به دنبال درک خاستگاه فکری و نگرانی های طرف مقابل هستیم. در این گفتگو دریافت می کنیم که طرف مقابل جز خود ما نیست. طرف مقابل خواست ها و امیدهای مشابه ما را دارد. در گفتگو به اولین چیز که دست می یابیم انسانیت مشترک، خطرات و فرصت های مشترکی است که با آن روبرو هستیم. حرکت از پارادایم حذف در این حرکت جمعی است.

 

وزیر امور خارجه بیان کرد: متاسفانه فردی قدرت را در ایالات متحده در دست خود گرفته که فهم و ادراکی ندارد و کل ملت ها را با الفاظ رکیک و غیرقابل پذیرش و غیرقابل باور خطاب می کند. این فرهنگ و منطق و نگرش مانع رسیدن به پارادایم است. همه به دنبال ساختن جهانی بهتر هستیم، باید با نگرش مبتنی بر خودبرتربینی مقابله کنیم. گفتگو باید بر مبنای فهم مشترک و احترام متقابل باشد.

 

دکتر ظریف با بیان اینکه نقش فرهنگ به عنوان عامل امنیت زاست، گفت: امروزه در منطقه خود با یک حرکت خطرناک مبتنی بر تفکر نفرت، تکفیر و حذف مواجه هستیم. افراط امروز که تمام آسیا را تهدید می کند مقابله با فرهنگی است که بر مبنای نفرت و ایجاد وحشت از دیگران تلاش می کند خود را حفظ کند. حکومت های ناکارآمد، هراس های گوناگون از جمله ایران هراسی را ایجاد کردند. گفتگوهای فرهنگی می تواند مبانی تفکر افراطی را به چالش بکشد. ما برای اینکه بتوانیم از پارادایم رقابت ناسالم و ائتلاف سازی خطرناک به پارادایم گفتگو حرکت کنیم نیازمند اقدامات اطمینان‌ساز هستیم. در این اقدامات گفتگوی فرهنگی، رفت و آمدهای مردمان، نخبگان، تماس بین اهل فکر یک حرکت ضروری است. همه ما برای عبور از بحرانی که امروز تمام منطقه و جهان را دربر گرفته نیاز به چنین گفتگویی داریم. با این نگرش این اجلاس ضروری، غیر قابل اجتناب است که نیاز داریم تکرار کنیم و به آن بیفزاییم.

 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر عامل خانه موسیقی خبرداد

تعامل با آموزش و پرورش برای جذب فارغ التحصیلان موسیقی/ احتمال تعریف ردیف بودجه برای فارغ التحصیلان

حمیدرضا نوربخش یکی از دغدغه های جدی خانه موسیقی را وضعیت فارغ التحصیلان موسیقی دانست و گفت: در همین راستا گفتگوهایی با وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته تا فارغ التحصیلان موسیقی به عنوان معلم هنر در مدارس مشغول به کار شوند.

اخبار برگزیده شبستان