خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

الخميس ١٦ شوّال ١٤٤٠

Thursday, June 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۱:۳۰ شناسه خبر : ۶۸۰۰۵۲
نوبخت در نشست خبری:
اعتراض مردم از نظر دولت حق آنهاست/توضیحات سخنگوی دولت در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی/تکذیب خبر استعفای آخوندی
خبرگزاری شبستان: سخنگوی دولت راجع به رخدادهای اخیر و اعتراضات خیابانی گفت: در مورد رخدادهای اخیر باید دو واژه اعتراض و اغتشاش را از هم تفکیک کنیم و اعتراض مردم از نظر دولت حق آنهاست.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود راجع به رخدادهای اخیر و اعتراضات خیابانی گفت: در مورد رخدادهای اخیر باید دو واژه اعتراض و اغتشاش را از هم تفکیک کنیم و دستورالعمل های دولت در مواجهه با هر کدام از این ها مطابق با منشور حقوق شهروندی و امنیت کشور است.

 
وی افزود: طبق منشور حقوق شهروندی اعتراض حق طبیعی مردم است که در چارچوب ضوابط قانونی صدای خود را به مسئولین برساند و دولت این حق را به رسمیت می شناسد کما اینکه تجمعات در گذشته طبیعی بوده مانند تحمعات سپرده گذاران و بازنشستگان که دولت می بایست آن را به رسمیت بشناسد و هم صدای معترضین را بشنود و کاستی ها را رفع کند و اگر موانعی بر سر راه دارد همه را مطلع کند که تاکنون اینگونه بوده است.
 
 

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت در مواجه با اغتشاشاتی که جان و مال مردم را مورد آسیب قرار می دهد طبق قانون اساسی عمل می کند، تصریح کرد: ما امروز از دولتی صحبت می کنیم که کمتر از یک سال گذشته در جنبشی مدنی از سوی مردم انتخاب شده است و به همین دلیل دولت در مقابل کسانی که آسیب دیده اند در این حوادث چه پلیسی که به شهادت می رسد و چه شخصی که اغتشاش ایحاد کرده و کشته می شود متاثر است زیرا که همه ما ایرانی هستیم.

 
وی یادآور شد: ما دشمنانی هم داریم که از آسیب به ایرانی ها شاد می شوند و حالا که رییس جمهور ما از این وقایع غمگین است؛ رئیس جمهور دیگری از این وقایع شاد است و این شادی را کتمان نمی کند زیرا دشمن ایران است و از آسیب به ایرانی ها شاد می شود.
 
 
نوبخت خاطرنشان کرد: اغتشاش با اعتراض مرزی دارد. اعتراضات  تا جایی که امنیت ملی را به خطر نیندازد می تواند ادامه داشته باشد. در برخورد با اغتشاشات هم باید در چارچوب قانون رفتار کرد. آن چه که مخل امنیت ملی شود و به اموال عمومی ضربه بزنند از نظر قانون مجرم و محکوم هستند، بخصوص این که این آسیب به جان شهروندان برسد.
 
وی با اشاره به انتخابات اردیبهشت ۹۶ گفت: هممین چند ماه قبل در یک فضای دمکراتیک دولت بر سر کار آمد و رای خود را از مردم گرفت.
 
نوبخت افزود: به یاد دارید؛ اغتشاشات سوریه را همه فکر می کردند مدنی است اما دیدید داعش در آن جا چه کرد. مردم فراموش نکردند یک سازمان چگونه دستشان به خون رئیس جمهور و نخست وزیر آلوده است. سازمان منافقین هرکسی را ظاهر انقلابی داشت اعدام می کردند، آن ها که تا دیروز پشت مرزها بودند امروز ابراز خرسندی می کنند. آن ها اعلام می کنند که به کمک مردم می آیند که ترور انجام دهند، تردید نکنید که ما در خارج از کشور دشمنانی داریم.
 
سخنگوی دولت با بیان این که من تردیدی ندارم ملت فهیم و بصیر ایران خواست های در چارچوب قانون بیان می کنند، گفت: هرهفته من پیشرفت های اقتصادی دولت را به شما می گفتم، این خیلی ساده لوحانه است که فکر کنیم دشمنان به ما کمک می کنند.
 
وی تاکید کرد: ما باید از سیاست های اقتصادی برای بهبود روابط با کشورهای همسایه استفاده کنیم؛ قصدمان هم همین بود هرچند که عده ای می خواهند آجرهای این دیوار فروریخته را دوباره بگذارند.
 

توضیحات سخنگوی دولت در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی

سخنگوی دولت در بخش دیگری از اظهارات خود راجع به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در پی حوادث اخیر توضیح داد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص توضیحاتی داده و در مورد زمان دقیق رفع فیلتر این شبکه ها نیز در آینده اظهاراتی را بیان خواهد کرد و نگاه دولت نسبت به کسب و کارهای مجازی کاملا مشخص است همانطور که معتقد هستیم در اغتشاشات هم برخی از کسب و کارها مختل شد.

نوبخت در ادامه توضیحات خود راجع به اقدامات اقتصادی انجام شده از سوی دولت های یازدهم و دوازدهم و همچنین اعتراضات اقتصادی مردم در تجمعات اخیر یادآور شد: کدام دولت مرد است که بگوید مشکلات مردم را کامل حل کرده ایم و ما بسیاری از مشکلات مردم را حل کرده ایم اما هنوز کارهای زیادی داریم و در مورد اعتراض به اصلاح قیمت حامل های انرژی دولت هیچ عددی را اعلام نکرده و فقط اعلام کرده می توان از منبع حامل های انرژی برای اشتغال استفاده کرد. همچنین یکی از مشکلات مردم مقاومت نداشتن ساختمان ها در برابر زلزله است که دولت در این رابطه هم در سال آینده 100 هزار بافت فرسوده را با پرداخت 60 درصد از هزینه نوسازی با وام 9 درصد مقاوم خواهد کرد که هم به ابقا و ماندن افراد در درون شهرها کمک کند و هم بافت های فرسوده را مقاوم کند.

وی ادامه داد: همچنین در کنار این اقدامات تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی از سال گذشته پرداخت شده ادامه می یابد. علاوه بر این ما قصد نداریم 73 هزار و 400 میلیارد تومان بودجه ای که برای ایجاد اشتغال در سال 97 اختصاص داده ایم به صورت تسهیلات به بیکاران بدهیم که بیکاران را به بدهکار تبدیل کنیم بلکه برای آن برنامه ریزی انجام داده ایم و یکی از خواسته های مردم از دولت ایجاد اشتغال است و زمانی که در مورد این مسئله توضیح می دهیم مشخص می شود چقدر در بحث اصلاح قیمت حامل های انرژی بزرگنمایی صورت گرفته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین از برنامه دولت برای کاهش آلودگی هوا در سال 97 نیز یاد کرد و گفت: در بودجه سال آینده برای تهران و شهرهای آلوده به منظور کاهش آلودگی هوا تصمیماتی گرفته ایم که از آن جمله می توان به نوسازی 17 هزار تاکسی فرسوده اشاره کرد، این مطلب هم از مطالبات مردم است.

سخنگوی دولت با تصریح این مطلب که دولت می داند بقای آن به رضایت مردم بستگی دارد و در این زمینه مشکلات مردم را شناسایی کرده و برای حل تک تک آنها برنامه ریزی انجام داده است، خاطرنشان کرد: ما خودمان را موظف به ایجاد رفاه برای مردم می دانیم و ما هیچ وقت نسبت به مشکلات مردم بی توجه و ناآگاه نیستیم و از وجدان عمومی ایرانیان هم می خواهیم وضعیت اقتصادی امروز را با زمانی که دولت یازدهم بر سر کار آمد، مقایسه کنند و ما اقدامات رو به جلویی انجام داده ایم، سوال ما این است که چرا زمانی که ما از دستاوردهایمان سخن می گوییم بلافاصله ما را به کارهایی که نکرده ایم متوجه می کنند؟

نوبخت با تاکید بر این نکته که ما باید مشکلات به وجود آمده را حل کنیم و اختلاف خانوادگی که باعث شادی دشمنان شده را از بین ببریم، تصریح کرد: ما نباید به دنبال این باشیم که چه کسی این مشکلات را به وجود آورد و ریشه این مشکلات از کجاست و ما امروز جز وحدت ملی ایرانیان به چیز دیگری نباید فکر کنیم.

سوالات نمایندگان از روحانی مصداق سوال مجلس از رییس جمهور نیست

سخنگوی دولت دوازدهم و معاون حسن روحانی در واکنش به اظهارنظر تعدادی از نمایندگان مبنی بر اینکه قرار است مجلس شورای اسلامی سوال از رییس جمهور را در خصوص مباحثی چون وضعیت سپرده گذاران موسسات مالی غیرمجاز یا وضعیت چای کاران و مباحث اینچنینی انجام دهد، عنوان کرد: ما با پدیده جدیدی در مجلس شورای اسلامی که البته باید به آن احترام بگذاریم روبرو هستیم که آن دست به سوال بودن این مجلس است و این سوال ها باید از سوی سخنگوی دولت پاسخ داده شود و مصادیقی نیست که رییس جمهور کشور با این همه مسایل و مشکلات به مجلس برود و به آنها پاسخ بدهد.

وی اعلام کرد: در مورد مسئله موسسات مالی غیرمجاز باید بگویم دولت حدود 11 هزار میلیارد تومان به سپرده گزاران پرداخت کرده و قوه قضاییه نیز به بانک مرکزی اجازه داده تا از هشت هزار میلیارد تومان دارایی این موسسات برای پرداخت به مردم استفاده کند و جواب سوال های نمایندگان مشخص است و نیاز به سوال از رییس جمهور است و افرادی چون بنده موظف به پاسخ به این سوالات هم به نمایندگان و هم به رسانه ها هستم.

بودجه صداو سیما طبق قانون تعیین شده/دولت پیش از این اعتراض خود را اعلام کرده بود

نوبخت در پاسخ به این سوال که چرا دولت دوازدهم در مقابل مشکلات مالی ای که دارد نسبت به موسساتی چون صدا و سیما که بر علیه دولت اطلاع رسانی انجام می دهد ‌گشاده دستی دارد، توضیح داد: در مورد بودجه صدا و سیما قانون به دولت حکم کرده که درصد خاصی از بودجه سهم صدا و سیما باشد که دولت در جریان تصویب قانون برنامه ششم توسعه این امر را مخالف بودجه ریزی عملیاتی دانسته و نسبت به آن انتقاد داشت اما قانون به دولت در این مورد حکم کرده است.

وی در مورد بودجه برخی از نهادهای فرهنگی که اعتراض های مردمی را به دنبال داشته نیز توضیح داد: در این رابطه دولت 59 نهاد را از دریافت بودجه حذف کرده و علاوه بر این دستگاه ها بر اساس یک دستگاه یک عدد و رقم محاسباتی دریافت کرده اند و همچنین در این رابطه این نوع نگاه دولت نشان داده می شود که نهادها چه دولتی باشند و چه غیردولتی با توجه به اهدافشان بودجه دریافت می کنند.

نوبخت خبر استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در اعتراض به کمبود بودجه این وزارتخانه را تکذیب کرد.

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۵۴۰۰ شهید استان کردستان:

شهادت در کردستان با فداکاری و مجاهدت بیشتر توأم بوده است

حضرت آیت الله خامنه ای شهدای عزیز کردستان را متمایز از مناطق دیگر کشور برشمردند و گفتند: شهادت در کردستان با فداکاری و مجاهدت بیشتر توأم بوده است.

اخبار برگزیده شبستان