خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠

Friday, May 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۶/۱۰/۲ - ۱۶:۴۶ شناسه خبر : ۶۷۸۰۶۱
در برنامه رادیویی افق مطرح شد؛
افزایش بودجه قرآنی را قاطعانه پیگیری می کنیم/بودجه قرآنی سال ۹۷ از جدول فرعی به جدول اصلی آمد
خبرگزاری شبستان: دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه بودجه قرآنی برای سال ۹۷ از جدول فرعی به جدول اصلی آمد، گفت: این اتفاق مبارکی است که ولو مقدار بودجه کم شده ولی هر سه ماه اختصاص پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، برنامه رادیویی افق که روزهای شنبه هر هفته از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شود، امروز شنبه دوم دی ماه به بررسی «کاهش بودجه فعالیت‌های قرآنی» می‌پردازد و حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی میهمان حضوری این برنامه بود.

حجت الاسلام محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ابتدای این برنامه با اشاره به اعتبارات بودجه قرآنی کشور در سال 97 گفت: سال 88 وقتی دریافتم بودجه فعالیت های قرآنی وزارت ارشاد فقط سه میلیارد تومان است متاثر شدم که منشور تصویب شده و اهداف بلند و اساسی را در کشور اجرا می کند ولی پشتیبانی ندارد.

وی ادامه داد: لذا روی برگه ای به کمیسیون تحقیقات مجلس پیشنهاد دادم که نیم درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی برای امر قرآن اختصاص پیدا کند، این مساله در بودجه قرار گرفت منتها اختیار به دستگاه ها داده شد که همان سال آموزش و پرورش و بنیاد شهید اقدام کردند و در 89 اجرایی شد.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه نیم درصد اعتبارات 1500 میلیارد تومان می شود، خاطرنشان کرد: سال بعد دیدیم به این مساله توجه نمی شود و باید الزامی باشد پیشنهاد دادیم که نیم درصد اعتبارات حتما تخصیص پیدا کند که در سال 90 بحث های زیادی صورت گرفت بعد از آن این نیم درصد به 196 میلیارد تومان بودجه قرآنی تبدیل شد که همان سال نود درصدش تخصیص پیدا کرد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه در سال 91 بودجه قرآنی صفر شد، اظهار کرد: بعد از آن دریافتیم که بودجه باید از طریق دولت برود در قانون بودجه و تلاش کردیم که در خود قانون بودجه باشد که در  سال 92، 300 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که 25 میلیارد آن تخصیص یافت، سال 93، 200 میلیارد شد که 87 میلیارد آن تخصیص یافت، در سال 94، همان 200 میلیارد بود که قول 20 میلیارد را گرفتیم که نهایت صفر شد و در سال 95، ده میلیارد تخصیص یافت.

وی افزود: علی رغم ده ها جلسه برای بودجه قرآنی، بودجه سال 96، 100 میلیارد شد و تا این لحظه با پیگیری هایی که از اواخر فروردین شروع شده و علی رغم وعده هایی که بوده یک ریال هنوز اختصاص پیدا نکرده است.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه دستگاه های قرآنی برای فعالیت قرآنی خود بودجه مخصوص دارند، گفت: به طور مثال وزارت ارشاد در سال 97 چهل و خورده ای بودجه ولی این بودجه برای اجرای منشور است؛ منشور عالی ترین سند راهبردی فعالیت های قرآنی است که اهدافی دارد و برای اجرایی کردن اهداف خود بودجه می خواهد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه در بودجه 97 دو اتفاق مبارک افتاد، ادامه داد: با توجه به اینکه چهل میلیارد تومان برای بودجه قرآنی در نظر گرفته شده است ولی وقتی دولت صدای ما را شنید همه قول دادند که صد میلیارد به روال سال قبل برگردد.

وی با بیان اینکه بودجه اجرای منشور برای سال 97 از جدول فرعی به جدول اصلی آمد، گفت: ردیف اصلی تخصیص هایش سه ماهه است، مثل امسال نمی شود، این اتفاق مبارکی است که ولو مقدار بودجه کم شده ولی هر سه ماه اختصاص پیدا می کند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه ولی مقدار کم بودجه قابل پیگیری است، افزود: با توجه به  دستور مقام معظم رهبری برای تریبت ۱۰ میلیون حافظ قرآن پیشنهاد دادیم برای اجرای سند طرح ملی حفظ قرآن در راستای فرمایش رهبری 300 میلیارد تومان در سال 97 نیاز داریم که این طرح به مجلس رفته است و این غیر از بودجه اجرای منشور می باشد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه در سال 94 یک ریال برای اجرای منشور بودجه دریافت نکردیم، تصریح کرد: برای بودجه سال گذشته تمامی گزارشات عملکردهای دستگاه ها را به سازمان برنامه و بودجه دادیم.

وی با بیان اینکه از سال 89، 26 درصد کل بودجه قرآنی تخصیص داده شده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که دولت یازدهم و دوازدهم فقط یازده درصد بودجه قرآنی داده شده و این مطالبه قرآنیان در سطح عمومی بسیار مطالبه درست و دقیقی است، باید این مطالبه فراگیر شود.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه این بودجه برای اجرای منشور است و اعتبارات کل فعالیت های قرآنی را اجرا می کند، اظهار کرد: با توجه به اینکه قرآن مهمترین مساله نظام است چرا قرآن می رود ته صف، همچنین ایجاد مطالبه عمومی از مجلس و مردم نشانه جدی بودن و اهمیت قرآن و اجرایی سازی تعالیم قرآن است، دولت هم برای خود توجیهاتی دارد اما اگر عدالت باشد حق قرآن این نیست که تا به حال شده است.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه مجلس باید به عنوان دستگاه ناظر ورود کند که چرا دستورش روی زمین مانده است، تصریح کرد: منظومه ای از اقدامات همزمان انجام شد و ما کارهای وسیعی کردیم؛ یکی از دستاوردهای ما استقرار صندوق برای شفاف سازی بود، استقرار ساختار برنامه ریزی قرآنی در سطوح کلان و خرد و بحث نظارت و راهبری نیز از جمله کارهای شوراست ولی کاری که قرآنیان نسبت به بودجه کردند عالی بوده و است.

وی با بیان اینکه باید با کمیسیون فرهنگی مجلس گفتگو کنیم، اظهار کرد: باید تلاش کنیم و با مجلس گفتگو کنیم تا این تقلیل را به سر جایش برگردانیم این در حالی است که غیر از آن 300 میلیارد مخصوص طرح ملی حفظ خواهیم گرفت.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه اراده کمیسیون فرهنگی و فراکسیون قرآن برای افزایش بودجه قاطع است، گفت: این باید نهایت در کمیسیون تلفیق تصویب شود، آن را هم قاطعانه گفتگو می کنیم و پیگیری می شود.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: همه قرآنیان در استان های خود با نمایندگان مجلسی که عضو کمیسیون تلفیق هستند گفتگو کنند و برای ارتقای بودجه قرآنی رای جمع کنند.

وی با اشاره به فرمان رهبری مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ قرآن گفت: در مورد فرمان رهبری کار حساس و کلیدی است رهبری می خواهند اعلام کنند که نقطه اتصال حلقه لفظی قرآن با معنای آن حفظ است، با حفظ، روخوانی و روان خوانی و تدبیر به مفاهیم و انس با قرآن محقق می شود.

حجت الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: برای اجرایی سازی منویات رهبری به صورت مشخص سه حلقه داریم یک حلقه سیاست گذاری کلان است که یکی از طولانی ترین سندها که سند طرح ملی حفظ است تولید و تصویب شده است، حلقه دوم پشتیبانی است یعنی تامین بودجه برای اجرا و تامین سازو کارها برای پشتیبانی و حلقه سوم حلقه اجراست یعنی تربیت حافظ قرآن که کار دستگاه هاست.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: در جلسه آینده شورا چشم انداز تحقق تریبت ده میلیون حافظ قرآن را نهایی خواهیم کرد.

پایان پیام/345

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد

استحکام اراده‌ها برای پاسداری از دین خدا، هدف مسابقات و طرح‌های قرآنی است

فقهی‌زاده با بیان اینکه در مسابقات و طرح‌های حفظ قرآن درپی رواج روحیه پاسداری از تعالیم دین هستیم، گفت: قرآنی که امروز مستمسک داعش، جبهه النصره و وهابیت تفکیری قرار گرفته، مورد احترام کسی نیست،

اخبار برگزیده شبستان