خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٥ شعبان ١٤٤٠

Sunday, April 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۱۴ شناسه خبر : ۶۷۴۹۵۹
در محضر بزرگان(۹)
بزرگان از کارهای کوچک شروع کردند/برای بیکاری ها وکارها باید برنامه ریخت
خبرگزاری شبستان: تو می توانی از همین روزهای ساکت و شب های بلند نوجوانی، برای هدف های بلند و کارهای بزرگ فردایت حساب باز کنی و برنامه بگذاری. بزرگان که به کارهای بزرگی دست یافتند، از همین روزهای خلوت و کارهای کوچک شروع کردند.

خبرگزاری شبستان-کرمان

 

...تو می توانی از همین روزهای ساکت و شب های بلند نوجوانی، برای هدف های بلند و کارهای بزرگ فردایت حساب باز کنی و برنامه بگذاری. بزرگان که به کارهای بزرگی دست یافتند، از همین روزهای خلوت و کارهای کوچک شروع کردند. آتش های بزرگ از یک جرقه آغاز می شود. تو می توانی برای فراغت ها و بیکاری ها و برای کارهایت برنامه بریزی.

 

در فراغت ها می توانی به ارزیابی حالت ها و کارهای خودت بپردازی و نقطه ضعف ها، وابستگی ها، بت پرستی ها و خودپرستی هایت را بشناسی. آنچه را که باعث خوشحالی و یا ناراحتی تو شده شناسایی کنی و آنگاه خودت را به محاکمه بکشی. می توانی کارهایی که کرده ای و کارهایی که نکرده ای را بررسی کنی و به جمع بندی و تصمیم گیری در رابطه با گذشته و جبران آن و آینده کارهای آن بپردازی.

 

در فراغت ها فکر و مطالعه، انس با خدا، انس با قرآن، انس با دعاهایی که هنوز چیزی از آن نمی دانی و رفته رفته باید بیاموزی، می تواند ذهن و قلب و روح تو را سرشار نماید. فکر و مطالعه در مورد انسان و جهان و رابطه این دو و حرکت تاریخ و رشد جامعه ها و روابط جامعه های نیرومند و ضعیف و سرشار و فقیر و اوضاع ممالک اسلامی و مسلمان های مبارز و یا بی خبر و اسیر، می تواند برای تو سازنده باشد.به خصوص اگر روش مطالعه و تفکر را بیاموزی و با طرح سئوال ها و تنظیم سئوال ها به تحلیل و جوابگویی آن ها روی بیاوری.

 

می بینی، که چقدر برنامه می توانی داشته باشی و می بینی، که هر کدام از این برنامه ها چقدر دامنه دار و گسترده است. فکر، مطالعه، ارزیابی و حسابرسی و خودسازی و انس و پیوند با خدا و دعا و مناجات چه در هنگام خوشحالی و سرور و چه در لحظه عجز و اضطرار، می تواند رزق و نیاز وجود عظیم و غذای عقل و قلب و روح تو را تأمین کند و تو را نیرومند سازد.

 

در معاشرت ها باید از برخوردهای بی حاصل و یا زیان بار کم کنی و به سازندگی و بازدهی بپردازی. در معاشرت ها، سعی کن که یا بهره بگیری و بیاموزی و یا بهره برسانی و تربیت کنی. خالی و بی بار حرکت ننمایی... آن طور زندگی کن که «مرگ» مزاحم «زندگی» تو نباشد و آنگونه بمیر که زندگی ساز باشی! شاید بتوانی در کنار «فاطمه»باشی!

 

 

مرحوم علی صفایی حائری، نامه های بلوغ، ص ۱۳۰ به بعد

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

انسانِ خسته دوران، امام می خواهد

هیچ چیز این انسان سرگردانِ دوران را جز امام علیه السلام  نجات نمی دهد؛ امام او را ماوا می دهد، زندگی را جهت و همه هستی را در مسیر تکامل و سیر الی الله.

اخبار برگزیده شبستان