خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

الجمعة ٨ صفر ١٤٤٠

Friday, October 19, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۱۰:۰۲ شناسه خبر : ۶۷۳۹۵۴
روحانی در کنفرانس وحدت اسلامی:
دنیا از رزمندگان صف مقاومت ممنون باشد/شیعه و سنی با هم اختلاف ندارند
خبرگزاری شبستان: رئیس جمهور با بیان اینکه کسانی که در عراق و سوریه علیه تروریستها جنگیده اند حق بزرگی بر گردن منطقه و جهانیان دارند، گفت: دنیا باید از رزمندگان صف مقاومت ممنون و متشکر باشد.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در کنفرانس وحدت اسلامی که صبح امروز سه شنبه 14 آذر و با حضور علمای دنیای اسلام در سالن اجلاس سران آغاز شد ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد مسعود پیامبر گرامی اسلام و امام جعفر صادق گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی آغاز به کار کرده است که ما با دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم، بخش حادثه مغتنم و شیرین منطقه ما، پیروزی های ارزشمند ملتهای منطقه و ارتشهای منطقه بر تروریسم است، مردم عراق ارتش عراق، مردم سوریه، ارتش سوریه، مردم لبنان، ارتش لبنان و همه آنهایی که در مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کرده اند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته شده است و توطئه بزرگی که قدرتهای جهانی و صهیونیست علیه ملت های منطقه طراحی کرده است نقش بر آب شده است.

 

وی گفت: البته راه مسلمانان بر علیه تروریسم همچنان باید تا ریشه کن شدن همه عوامل ان در منطقه ادامه داشته باشد.

 

روحانی ادامه داد: آنهایی که در عراق و سوریه علیه تروریستها جنگیدند حق بزرگی بر منطقه و گردن همه جهانیان دارند، این تروریسم تنها تنها تهدیدی برای منطقه نبود بلکه تهدیدی برای جهان نیز بود برای اروپا و آمریکا تهدید بود بنابراین همه انسانهایی که علاقه مند به ثبات و امنیت جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت علیه تروریستها ممنون و متشکر باشند.

 

رئیس جمهور اضافه کرد: متاسفانه این چنین نیست و این کشورها به جای اینکه از این دولتها و این افراد تشکر کنند در فکر تضعیف و توطئه علیه ان هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته و وقتی در همین جا و در همین کنفرانس با هم صحبت می کردیم خوشحال بودیم که حلب به دست رزمندگان اسلام از دست تروریستها آغاز شده است و در همان کنفرانس گفته شد که ما به زودی پیروزی های دیگری را در برابر تروریست شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا جمع شده ایم که هم موصل آزاد شده است و هم پایگاههای تروریست به هم ریخته است.

 

رئیس جمهور با اشاره به بخش تلخ منطقه گفت: بخش تلخی که ما امروز در منطقه شاهد ان هستیم که این است که برخی از کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی نزدیکی شان را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی پروایی آشکار می کند متاسفانه تلاش می کنند این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند البته من تردید ندارم که ملتهای منطقه و مسلمان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد.

 

روحانی بیان کرد: ملت بزرگ فلسطین و ملتهای منطقه، علما، نخبگان، فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل صهیونیست، دشمنی صهیونیست، اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره یکی از ارزوهای مردم مسلمان آزادی قدس شریف بوده هست و خواهد بود.

 

وی گفت: در کنار همه توطئه هایی که امروز در این منطقه از سوی استکبار و صهیونیست مشاهده می کنیم برخی از انها کمتر مورد توجه قرار می گیرد اینکه قدرتهای بزرگ و امریکا و صهیونیست گروههای تروریستی را ساخته و به جان مردم انداخته اند نکته ای واضحی است که همه ما می دانیم و همه آنها نیز اعتراف کرده اند.

 

وی ادامه داد: همه می دانند که القاعده را چه کسانی به راه انداخته اند، همه می دانند چه قدرتهایی بوده اند که تروریستها را در این منطقه به وجود آورده اند و چگونه انها را در منطقه پخش کرده اند و همه می دانند چه کسانی به تروریستها در منطقه پول داده اند و کمک اطلاعاتی و فنی کرده اند اما دیدیم در نهایت این ماری که برای نیش زدن به دیگران در آستین خود پرورش داده بودند در نهایت خود آنها را گزید و انها نیز از آثار شوم تروریستها بی نصیب نمانده اند.

 

وی گفت: همه ما می دانیم که تروریست ها چه خیانت بزرگی را در منطقه مرتکب شده اند اما برخی از این اقدامات و توطئه ها کمتر مورد توجه قرار گرفت و اولین اقدام شوم فرصت سوزی بود که برای مردم در عراق و سوریه به وجود آمد.

 

وی اضافه کرد: ما می گوییم در عراق و سوریه مردم را کشتند و آثار تمدنی را ویران کرده اند و ترس و وحشت و رعب را در این منطقه پرورش داده اند، خون بیگانگان را به زمین ریختند اما هیچگاه نمی گوییم عراق و سوریه چند سال از فرصت تمدن نوین جهانی عقب افتاده است.

 

رییس جمهور تصریح کرد: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و در ایران هر موقع مردم ایران توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار گیرند توطئه هایی برای فرصت سوزی آنها فراهم کرده اند.

 

وی ادامه داد: آن موقعی که ما کشور را آرام کردیم و از مشکلات داخلی عبور کردیم فردی را در این منطقه تحریک کرده اند و جنگ 8 ساله صدام را علیه ملت ایران طراحی کرده اند و بعد از اینکه از جنگ رهایی یافتیم به محض اینکه رشد و توسعه در ایران مشاهده کرده اند توطئه دیگری را به نام تهدید هسته ای ایران علیه جهان طراحی کرده اند و سالها ما را در جنگ اقتصادی قرار داده اند.

 

روحانی بیان کرد: امروز چون می بینند ایران در مسیر رشد و توسعه خود قرار گرفته در فکر طراحی جدید دیگری برای ایران و منطقه هستند، سوریه دیر یا زود از دست تروریستها رها می شود و نیروهای خارجی دیر یا زود از این کشور بیرون رانده می شوند، ملت عراق دیر یا زود متحدتر از گذشته با هم خواهند بود و کرد و شیعه و سنی در کنار هم در عراق کنار هم خواهند بود و عراق توسعه یافته ای را خواهند ساخت یمن از دست متجاوزین نجات می یابد و ملت یمن متجاوزین را پشیمان می کنند همه اینها درست است اما فرصت های از دست رفته چگونه جبران می شود؟

 

رییس جمهور با تأکید بر اینکه صهیونیست‌ها آمریکا و استکبار جهانی باید در برابر ملت‌های منطقه پاسخگو باشند، گفت: چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مظلوم منطقه را از بین بردید؟ چرا فرزندان مردم را در منطقه کشتید و آثار تمدنی را ویران کردید؟ چرا برای نابودی مردم یمن سلاح و بمب داده و می‌دهید؟ چرا در شمال آفریقا توطئه کردید و به این توطئه‌ها ادامه می‌دهید. شما می‌خواهید مسلمانان با شما خوب بوده و به شما احترام بگذارند و می‌خواهید ادعا کنید، تمدن بشری و انسانی به دست شماست؟ آیا کشتار مردم، تمدن است؟ اولین فاجعه‌ای که در منطقه واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت‌سوزی‌هایی است که استکبار و صهیونیسم به عنوان ثمره‌ای شوم برای این منطقه به ارمغان آورده است.

 

روحانی با بیان اینکه مسأله دوم این است که بذر اختلاف و دشمنی بین شیعه و سنی کرد و عرب و علوی و سنی افشاندند این سوال را مطرح کرد که چه کسانی بذر این اختلافات را در منطقه افشانده‌اند، گفت:جنگ ها پایان می یابد اما کینه ای که استکبار با حمایت از خونریزان ایجاد کرده سالها باقی خواهد ماند و آیا فکر می‌کنید به این زودی‌ها آثار این کینه و اختلافات از بین می‌رود؟ ملت‌های منطقه از اقوام و مذاهب مختلف، قرن‌ها از شبه قاره هند تا غرب آسیا زندگی مسالمت‌آمیز داشتند و اختلافی بین آنها نبود و این شما بودید که در قرن بیستم و امروز در قرن بیست و یکم بذر اختلاف بین مردم افشاندید.

 

وی افزود: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی دو مسیر برای یک هدف و دو راه به سمت چشمه واحد توحید و نبوت هستند. در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند و در منطقه در کشورهایی مثل عراق، شبه جزیره و در آفریقا علیه انگلیس و دیگر استعمارگران برای استقلال مبارزه کردند.

 

رییس جمهور اظهار داشت: اقوام و مذاهب مختلف در منطقه از قرآن آموخته بودند که چگونه با هم برادرانه و در سایه اخوت اسلامی زندگی کنند، اما شما آمدید و بین ملت و اقوام فاصله انداختید. نزاع‌ها برچیده شده و جنگ‌ها پایان خواهد یافت، اما کینه‌ای که در اثر دسیسه‌های استکبار با خون‌ریزی بین اقوام و مذاهب بوجود آمده، سال‌ها طول می کشد تا التیام یابد.

 

روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای التیام این زخم‌ها وظیفه همه ما و شما عالمان، فرهیختگان، اندیشمندان، حوزویان، دانشگاهیان، شیعیان، اهل سنت و همه مذاهب دیگر است، تصریح کرد: این رسالت و وظیفه همه ماست که تلاش کنیم، آثار و جراحات ناشی از دسیسه‌های استکبار سریع‌تر التیام یابد.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مسأله دیگری که در کنار لزوم توجه به آثار و توطئه‌های استکبار کمتر به آن توجه شده ضربه‌ای است که از این ناحیه به چهره اسلام وارد شده اگر شما به ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین خیانت کردید، مردم این کشورها آثار این خیانت‌ها را جبران خواهند کرد. چهره اسلام نزد میلیون‌ها نفر از مردم و جوانان در سراسر دنیا که می‌توانستند عاشق اسلام باشند، مشوش شده است. اسلام تنها دینی است که امروز جاذبه لازم برای نسل جوان را دارد.

 

روحانی اضافه کرد: علما و بزرگان و بویژه رسانه‌های کشورهای اسلامی، امروز مسئولیت و وظیفه سنگینی برای رفع این آسیب از چهره اسلام دارند نویسندگانی که در فضای حقیقی و مجازی فرصت بیان حقایق را دارند، امروز مسئولیتی بزرگ، برای تبلیغ اسلام واقعی دارند. اسلام دعوت خود را به شکل عمومی مطرح کرده و آغوشش روی همه جهانیان و انسان‌ها باز است و ما باید این دعوت را به خوبی تبیین کرده و خیانت استکبار و صهیونیسم به اسلام را جبران کنیم. امروز برای تحقق تمدن اسلامی راهی جز برادری و در کنار هم بودن نداریم. ما نیاز به اتحاد و وحدت داریم و معتقدم که وحدت و اتحاد و توسعه در سایه آن،  جز از طریق اعتدال و میانه‌روی ممکن نیست. با خشونت، افراط و ترور هرگز به مقصد وحدت و تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید.

 

رییس جمهور تصریح کرد: مقصود ما از وحدت این نیست که همه پیروان یک مذهب باشند و مذاهب دیگر از میدان خارج شده و نابود شوند، بلکه معنای وحدت از نگاه ما این است که مذاهب مختلف برای همه محترم بمانند، اما در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند. مقصود ما از وحدت این نیست که در دنیای اسلام یک زبان حاکم باشد، همه زبان‌ها، زیبایی‌های خودشان را دارند، البته زبان عربی، چون زبان قرآن و عبادت ماست، جایگاه ویژه‌ای دارد، اما ما به هیچ وجه دنبال زبان واحد نیستیم و  زبان‌های اردو، فارسی، کرد و ترک و بقیه زبان‌ها، همه زبان‌های جامعه اسلامی ما هستند.

 

وی گفت: به هیچ وجه خواهان آن نیستیم که همه اقوام و نژادها را تبدیل به یک قوم و نژاد کنیم، بلکه می‌خواهیم اینها در کنار هم برای رسیدن به تمدن بزرگ اسلامی تلاش کنند و هیچگونه تبعیض ناروا و نزاعی بین آنها نباشد. طبیعی است که ما با یکدیگر اختلاف نظر خواهیم داشت اما در اصول، ارزش‌ها و مبانی یکی هستیم و اعتقادات، توحید، نبوت، معاد، قرآن و قبله همه ما یکی است. همه این اعتقادات ما را به وحدت دعوت می‌کند، توحید علاوه بر اینکه معبود واحد را به ما عرضه می‌کند، بت‌ها را نیز در هم می‌شکند. بت‌پرست‌ها هیچ وقت با هم وحدت نمی‌کردند، چرا که بت‌های آنها که معبودشان بودند، از شکل و جنس‌های مختلف بود اما توحید برای جامعه خدای واحد معرفی می‌کند و معبود ما فقط الله است و بس. لذا وحدت، اتحاد و یگانگی حاصل طبیعی توحید است.

 

رییس جمهور با بیان اینکه اتحاد بشری ضرورتاً با نبوت هم‌نشینی دارد، اظهار داشت: ما به تورات، انجیل و زبور احترام می‌گذاریم. ما یهود نیستیم که دین خودمان را در یک نژاد و یک ملیت ببینیم، بلکه از نظر ما همه ملت‌ها عضو امت واحده اسلامی هستند و دین ما تعلقی به نژاد و قومیت خاص ندارد. پیامبر اسلام(ص) از نظر ما پیامبر رحمت و بشیر و نذیر برای همه انسان‌ها و عالمیان هستند. وحدت به این معنا همان است که همه ما در مبارزه با استعمار و آزادی سرزمین‌های اسلامی از دست متجاوزین یکدیگر را یاری کنیم تا به حکم نفی سبیل قرآن عمل کرده باشیم.

 

رییس جمهور تأکید کرد: مبارزه ملت فلسطین از این نوع و مبارزه برای نفی سبیل است. مبارزه ملت فلسطین مبارزه برای آزادی سرزمین اسلامی و ایستادگی در برابر تجاوز است.

 

روحانی وحدت را کنار هم قرار گرفتن برای مبارزه با تروریسم توصیف کرد و گفت: باید از خود بپرسیم، چگونه توانستیم بر تروریسم که ساخته و توطئه استکبار بود غلبه کرده و پیروز شویم؟ دلیل آن این بود که مرجعیت دینی در کنار دولت‌ها و ملت‌ها قرار گرفت.اگر در عراق فتوای مرجعیت نبود و اگر وحدت شیعه، سنی و کرد نبود، امروز داعش و تروریسم همچنان بر شهرهای زیادی از عراق حاکم بود. اگر ایستادگی ملت و ارتش سوریه، حزب‌الله سرافراز و کمک‌های ایران و برخی از کشورهای دوست در منطقه نبود، امروز حلب و بخش اعظمی از سوریه، همچنان در دست تروریست‌ها بود. ما باید برای اخلاق، میانه‌روی و برای اعتدال، در کنار هم باشیم تا خشونت از منطقه رخ بربندد.

 

وی اظهار داشت: باید تلاش کنیم هم خشونت عملی و هم خشونت فکری در منطقه ریشه‌کن شود. اعتدال و میانه‌روی از فکر افراد و با عقلانیت و خردورزی آغاز می‌شود. خداوند در قرآن از کسانی که از امتحان الهی با سرافرازی عبور کردند و پس از رسیدن به ساحل نجات اعتدال و میانه‌روی گزیده‌اند تجلیل می‌کند.

 

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه شهادت یعنی آنکه انسان چیزی را که می‌داند، با صدای رسا بیان کند، تصریح کرد: تشهد یعنی من بر یگانگی خدا و رسالت پیامبرش آگاهی دارم و آن را با صدای بلند اعلام می‌کنم. گواه ما در این اصل پیامبر(ص) است و ما می‌خواهیم گواه بر همه انسان‌های جهان باشیم. آنگاه که خدا این رسالت را بر عهده ما می‌گذارد از ما می‌خواهد که امت وسط باشیم و اجازه ندهیم که ما را به راست یا چپ و افراط یا تفریط بکشانند. دین ما اعتدال است و نه سرمایه استخوان‌سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی کشنده؛ اسلام  همیشه بهار و اعتدال است و حتی در حکم جهاد و قتالش افراد را از ظلم، افراط و خشونت منع کرده است. تمدن نوین اسلامی که به دنبال آن هستیم، تنها با قدرت علم ساخته نمی‌شود، بلکه از اخلاق و وحدت آغاز می‌شود و تردیدی ندارم که اگر در این مسیر به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم، خدا نیز ما را یاری خواهد کرد.

 

روحانی با بیان اینکه می‌خواهم در حضور شما علما و اندیشمندان دنیای اسلام، از اقوام و مذاهب ایرانی تشکر کنم، اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته در ایران در سایه عمل به قرآن و اسلام شاهد وحدت، یگانگی، برادری و اخوت میان مسلمانان از سیستان و بلوچستان در شرق تا کرمانشاه و کردستان در غرب و میان اقوام و طوایف مختلف بوده‌ایم. این نمونه‌ای گویاست از اینکه اگر وحدت اسلامی داشته باشیم، امنیت هم به دنبال آن خواهد آمد و دانشگاه پربار و توسعه اقتصادی و اجتماعی حاصل آن خواهد بود. در سایه این وحدت امروز سیستان و بلوچستان تبدیل به دروازه ملل می‌شود و چابهار تبدیل به مسیری می‌شود که ملت‌های جنوب و شمال و شرق و غرب را بهم متصل می‌کند و این گواه آن است که ما مسلمانان باید مطابق توصیه قرآن راه وسط و اعتدال را برای تعامل با یکدیگر در پیش بگیریم.

 

رییس جمهور اظهار داشت: اگر کشورهای دوست در منطقه با هم تعامل نمی‌کردند، امروز موصل، حلب و بوکمال هنوز آزاد نشده بودند. اعتدال همان راهی است که در سایه آن، آرزوی بزرگ همه ما یعنی توسعه و تمدن نوین بزرگ اسلامی برابر آنچه امام راحل و مقام معظم رهبری و بالاتر از آن، قرآن و اسلام به ما توصیه می‌کنند در سایه وحدت به دست خواهد آمد.

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آخرین تلاش های آمریکا برای انصراف اروپا از همکاری با ایران

پس از آنکه تهدیدها و رایزنی های ترامپ با مقامات اروپایی به منظور خروج آن ها از برجام یا تحریم ایران پاسخ نداد حالا رئیس گروه اقدام علیه ایران در کاخ سفید به قاره سبز رفته تا آخرین تلاش های ایالات متحده را در این زمینه انجام دهد.

اخبار برگزیده شبستان