خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

الاثنين ١ ربيع الثاني ١٤٤٠

Monday, December 10, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۶/۸/۲۸ - ۰۹:۴۹ شناسه خبر : ۶۷۰۴۸۲

تأکید امام رضاعلیه السلام بر مدارا در عرصه برخوردهای اجتماعی/ بهترین کار پس از انجام واجبات، شاد کردن دل مؤمنان است
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام شیخ شعاعی تصریح کرد: با بررسی فرمایشات امام علیه السلام از یک طرف و سیره ایشان از طرف دیگر، می توان سبک زندگی ایشان را که همان سبک زندگی اسلامی است، استخراج کرد و در زندگی بکار برد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی شیخ شعاعی، از روحانیون کرمان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری شبستان با تسلیت سالروز شهادت امام رضاعلیه السلام تصریح کرد: با بررسی فرمایشات امام علیه السلام از یک طرف و سیره ایشان از طرف دیگر، می توان سبک زندگی ایشان را که همان سبک زندگی اسلامی است، استخراج کرد و در زندگی بکار برد.

 

 

وی با بیان اینکه امام هشتم در عرصه برخوردهای اجتماعی بر روی حلم و مدارا بسیار تأکید دارند و آن را سنت پیامبر صلی الله علیه وآله و از نشانه های فقه و دین فهمی می دانند؛ افزود: موضوع دیگر در این عرصه، تلاش برای رفع اندوه مؤمنین و شاد کردن دل آنان است که بهترین کار پس از انجام واجبات دانسته شده است.

 

 

حجت الاسلام شیخ شعاعی افزود: از دیگر مواردی که در فرمایشات و سیره امام رضاعلیه السلام مورد توجه است اینکه انسان به دلیل تفاوت های ظاهری افراد{غنی و فقیر و...}حتی در سلام کردن میان آنان فرق نگذارد که اگر چنین کند، طبق فرمایش حضرت رضاعلیه السلام باعث خشم خداوند می شود.

 

 

وی گفت: روایت دیگری از آن حضرت است که جامع همه اینها است و آن اینکه ایشان می فرمایند عقل انسان کامل نمی شود مگر اینکه 10 ویژگی داشته باشد؛ از او امید خیر برود، مردم از بدی و شر او در امان باشند، خیر و نیکی دیگران نسبت به خود را زیاد و نیکی خود به دیگران را کم ببیند.

 

 

امام جمعه موقت اختیارآباد ادامه راویت را اینگونه بیان کرد: هرچه مردم سراغ او بیایند{از او درخواست کنند} خسته و دلتگ نشود، از دانش طلبی در همه عمر خسته نشود، فقر در راه خدا را از توانگری و خواری در راه او را از عزت نزد دشمن و گمنامی را بیش از شهرت دوست داشته باشد و هیچکس را نبیند جزء اینکه بگوید او از من بهتر است.{در مقابل مردم تواضع داشته باشد}

 

وی در توضیح بخش هایی از این روایت بیان داشت: شاید این بخش فرمایش حضرت که «خواری در راه خدا را از عزت نزد دشمن بهتر بداند» پاسخی باشد به کسانی که می گویند به دلیل اینکه در عرصه بین المللی، زیاد بر اصول پافشاری کردیم منزوی شدیم؛ خواری در راه خدا بهتر از عزت نزد دشمنان دین و اعتقادات است.

 

 

حجت الاسلام شیخ شعاعی همچنین ضرورت گشاده دستی مرد بر اهل خانه، مهرورزی نسبت به اعضای خانواده به ویژه دختران و زنان، احترام به والدین، احترام به بزرگتر از جمله برادر بزرگتر که در روایت به منزله پدر است و باید احترام او را نگه داشت؛ از دیگر سفارش های امام رضاعلیه السلام برشمرد.

 

وی با بیان اینکه آن حضرت توصیه های متفاوتی در رابطه با صله رحم دارند از جمله اینکه اهل صله رحم باشید ولو به اندازه جرعه آبی، اظهار داشت: امام علیه السلام می فرمایند بهترین پیوند خویشاوندی این است آزار فرد به خویشاوندانش نرسد.

 

 

امام جماعت تکیه حضرت ابوالفضل اختیارآباد بیان داشت: شخصی به نام ابراهیم بن عباس، حضرت رضاعلیه السلام را آنگونه که دیده چنین توصیف می کند« هیچگاه ندیدم در سخن گفتن درشتی کند، هرگز در حضور دیگران پاهایش را دراز نمی کرد، تکیه نمی داد، هیچگاه ندیدم قهقهه بزند و هرگز ندیدم آب دهان خود را جایی بیفکند»

 

وی به نمونه هایی از سیره آن حضرت در رعایت بهداشت هم اشاره و تصریح کرد: امام رضاعلیه السلام پاکیزگی را از اخلاق پیامبران می دانند.

 

 

حجت الاسلام شیخ شعاعی، انس همراه با تکفر در قرآن را ویژگی دیگر آن امام همام و الگویی برای همه ما دانست و به این نکته هم اشاره کرد: اعتقاد به امام هشتم در حقیقت اعتقاد به همه ائمه است زیرا بعضی ها تا امام کاظم علیه السلام را قبول داشتند و آنان، واقفیه هستند اما کسی که امام هشتم را قبول داشته باشد منجر به شیعه 12 امامی می شود.  

 

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

کاهش قیمت کالاهای غیراساسی از سه ماه آینده/به جای رانت، به مردم نفع برسانیم

پورابراهیمی با تصریح به اینکه خطای دولت در عدم نظارت بر قیمت کالاهای اساسی نابخشودنی است؛ گفت: پول مملکت با ارز ۴۲۰۰ آمده اما کالا با دو برابر قیمت به مردم می دهیم پس این وسط رانت وجود دارد.

اخبار برگزیده شبستان