خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

السبت ٩ صفر ١٤٤٠

Saturday, October 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - سایر حوزه های قرآنی زمان :   ۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۱۲:۱۵ شناسه خبر : ۶۶۹۱۲۳

دستور به تفسیر واژگان و معانی قرآن در هند
خبرگزاری شبستان: هیچ دلیلی وجود ندارد که مسلمانان قبول کنند قرآن کلام خداوند متعال نیست تا با بی شرمی آیات الهی را گلچین کنند و آیات خوب را بپذیرند و آیات بد را تکذیب کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، فیضر رحمان محقق مستقل و دبیر کل انجمن اسلامی چنای در نوشتاری در روزنامه اکسپرس هند ، به مسلمانان  توصیه می کند که می توانند قرآن را بدون آنکه الهی بودن آیات آن را زیر سوال ببرند، تفسیر کنند.
شاید این تلاشی است برای پیش بردن مناظره "رامش و نکاتارامان" در مورد اصلاحات دینی با عنوان (بیایید در مورد این کتاب سخن بگوییم ،آی ای ،15 ژوئن ). اما اصلاحات اسلامی "جاوید آنند" با عنوان "راهی برای رفتن" (آی ای 19 ژوئن) بیشتر شبیه عجز و ناتوانی مسلمانان و داشتن شبهه در وحی الهی  قرآن و اعتقاد آنها به لغزش ناپذیری آن است. قضیه بالا از این پرسش مشهود است که :"به عنوان مسلمان دیندارکه قرآن برایتان اصل مطلق ایمان و وحی الهی است در گذشته چگونه هر یک از آیات قرآن را می خواندید ؟"


چندین فرضیه وجود دارد: اصلاح در جوامع مسلمان تنها در صورتی امکان پذیر است که قرآن به عنوان کتاب الهی در نظر گرفته نشود که امری غلط و ناپسند است. دومین  فرضیه در واقع بر پایه فرضیه قبلی است که آیات نادرستی در قرآن وجود دارد.
تامل اندکی هم کافی است تا آشکار سازد که محتوای قرآن کلام وحی است و در آن به موضوعات مختلفی پرداخته شده است. اعتقاد بر الهی بودن این کتاب در حوزه عقاید دینی است، بنابراین به چالش کشاندن آن بی معنی است مگر اینکه فردی زمان کافی برای چنین  مباحثه بی پایان مجادله آمیز را بر روی چیزی داشته باشد که به قول ریچارد داوکینز " گستره  احتمالات یزدان گرایانه است." از سوی دیگر، مطابقت متون مذهبی با دنیای مدرن امروزه می تواند از طریق تجزیه و تحلیل عینی و بدون رجوع به نویسنده آن تعیین کننده باشد چراکه هویت نویسنده برای چنین تحقیقاتی ضروری نیست.


نگارنده متن می تواند در کلیه موضوعات ناشناس باشد. از طرف دیگر، اصلاح در هر گونه عقیده یا عمل مذهبی می تواند بدون ورود به مبانی مقدس آن پذیرفته شده باشد که به ظاهر آنرا توجیه می کند. استدلال های آنند (که بر پایه مقالات نقل شده از وی است) چیزی بیش از تفاسیر حل و فصل نشده معدودی از آیات قرآن نیست. به نظر می رسد او تصور می کند که هیچ راه دیگری برای فهم این آیات نیست. حال آنکه تفاسیر غلط از  قرآن ذره ای از اعتبار این منبع رهنمون های الهی نمی کاهد. اگر این روش استدلالی عمومیت داده شود، او می تواند هر فردی را به واسطه تفسیر تحریف شده ای از اظهاراتش بی اعتبار سازد و این دقیقاٌ همان چیزی است که برخی از نویسندگان آنند متفق القول اند که ناخواسته انجام شده است.
به عنوان مثال ،"فرید ایساک" (به نقل از آنند) مفهوم کلمه "قواما" در آیه 34/4 را به چالش کشید و اظهار داشت که این واژه نمودی از برتری جنسیتی است. قواما که در اصل قوامون آیه 34/4   است، مشتق شده از ریشه قاما است و معانی آن بدین شرح است: ایستادن برای، رهبری کردن، هدایت کردن و انجام اعمال صالح. "برتری " در هیچ یک از معانی عربی این لغت وجود ندارد. پس چگونه است که ایساک این واقعیت را نادیده گرفته است؟


آنان هم قربانی همین سوء تفاهم در مورد "ضربوا" است. واقعیت این است که این واژه بحث بر انگیز آیه 34/4   همچنان به اشتباه به توجیه ضرب و شتم زن توسط شوهرش تفسیر می شود. کلمه ضربوا بیش از 50 بار در قرآن ذکر شده است.31 بار به معنای "دادن توضیح با ارائه مثال بوده است" تنها 10 بار به معنای اعتراض به کار رفته است. اما در اکثر موارد شکافتن دریا توسط حضرت موسی (ع) و ضربه زدن ملائک به صورت گناهکاران منظور این کلمه بوده است. از آنجا که آیه مذکور در مورد مصالحه در روابط زناشویی است لذا ضربوا به معنای "توضیح دادن با ذکر مثال "به زنان است نه ضرب و شتم آنها.
آنهایی که به متن عربی قرآن اشراف دارند می دانند که توضیحات بالا "دفاعیه آزاد اندیش" نیست بلکه بیشتر تفسیر ماهیت  و مفاهیم خود واژه است.
با کمال تعجب می بینیم که تقریباٌ تمام نویسندگانی که "آنند" از قول ایشان می نویسد به جای پیشبرد تحقیقات خود در این زمینه به مفسران قرون وسطایی بسنده می کنند تا به این نتیجه برسند که " قرآن مخالف حقوق بشر یا برابری جنسیتی است و توجیهات مسلمانان چیزی را تغییر نمی دهد."


این به مثابه اسلام هراسی است که مدعی است گروه تروریستی آی اس آی اس شناخت صحیحی از اسلام دارد و بدین سان مسلمانان را محکوم می کنند. به نظر می رسد آنها این واقعیت را به فراموشی سپرده اند که در گذشته مسلمانان برای تفسیر آیات قرآن به وحی الهی آن ایمان داشتند.
بذر انعطاف پذیری هرمونوتیک (تفسیری – م ) و تفسیر آزاد از ویژگی های قرآن است. آیه 18/39 بیان می کند که کسانی که به آیات الهی گوش فرا می دهند و از بهترین معانی آن پیروی می کنند و اهل خرد هدایت شوندگان الهی هستند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که مسلمانان قبول کنند قرآن کلام خداوند متعال نیست تا با بی شرمی آیات الهی را گلچین کنند و آیات خوب را بپذیرند و آیات بد را تکذیب کنند. آنها که می دانند ترجمه های نادرستی که از آیات قرآن وجود دارد، نمی تواند محتوای کلام الهی را خدشه دار کرده یا وحی منزل را زیر سوال برد چرا دست از این کارها بر نمی دارند؟


نویسنده: فیضر رحمان محقق مستقل و دبیر کل انجمن اسلامی چنای برای ترویج اندیشه میانه رو است.

ملاحظه و تحلیل: در طول تاریخ بسیاری از افراد معاند و مخالف دین مبین اسلام با استفاده از تفاسیر اشتباه، خواهان رسیدن به اهداف سیاسی خود بوده اند. برخی از واژه های که در قرآن به کار رفته است که همگان با جمله معنا و مفهوم به خود می گیرند اما معاندین از معانی متفاوت واژگان بهره جسته و تفاسیری اشتباه را ارائه می دهند که باعث کج فهمی و گمراهی بسیاری نیز از مردمان می شود. تفاسیر اشتباه باعث می گردد که دستورات دین مبین اسلام را به گونه ای نا زیبا و بدون احساس و پادگانی جلوه داده شود و اینگونه افراد با استفاده از آنها می توانند به القاء عقاید خود که در راستای منافع سیاسی شان است بپردازند.

پایان پیام/49
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام مهدوی راد:

اربعین تجلی‌گاه حق و نابودی باطل است

حجت الاسلام مهدوی راد گفت: اربعین یادآور جریانی است که این جریان تا روز قیامت پرفروغ خواهد ماند و تجلی‌گاه این حقیقت است که حق می‌ماند و باطل می‌رود.

اخبار برگزیده شبستان