خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۱۶:۳۹ شناسه خبر : ۶۶۸۶۳۳
رییس پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی:
زبان فارسی ششمین زبان پرمخاطب در فضای مجازی است
خبرگزاری شبستان: دکتر قبادی با بیان اینکه زبان فارسی با دین اسلام جوش خورده است، گفت: ادبیات فارسی گفتگومدار و گفتگوقرار است.

به گزارش خبرنگار شبستان، حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی امروز در نشست علمی نقد کتاب جان جهان که در دانشگاه ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: مولوی گفته ادبیات فارسی همچون درخت سربلندی است که نیاز است جایگاهش تبیین شود. کتاب جام جهان در حد توان بنده می خواهد به این امر برسد، این کتاب صرفا یک پژوهش توصیفی نیست. در این کتاب تبیین شده که ادبیات برای جهان امروز و بحران های موجود در آن چه پیام هایی دارد.

 

دکتر قبادی با بیان اینکه دنیا پذیرفته که ایران بین 4 تا 6 شاهکار دارد، عنوان کرد: در جهان شیفتگان ادبیات فارسی زیاد هستند. گذشته از دوران طلایی ادبیات کهن ادبیات ایران اقبالی داشته که در تاریخ ادبیات سایر کشورها کمتر شاهد آن هستیم، هم افزایی و اتصال در ادبیات فارسی بیشتر است. ادبیات فارسی به شدت ادبیات گفتگوگرا و گفتگومداری است. بنیان اصلی ادبیات فارسی گفتگومداری، مدارا، صلح، دوستی، انسان دوستی و شکیبایی است. پیام پرجاذبه ادبیات فارسی به مثابه یک فرهنگ ریشه دار و تمدن ساز جغرافیای فرهنگی بسیار گسترده تر از مرزهای ایران را خلق کرده است.

 

وی تصریح کرد: ایران و ادبیات ایرانی توانست با گفتمان های جهان گفتگو کند و مورد توجه قرار گیرد. در روز فرهنگ باستانی ایران پیوند زیبایی لفظ و تعالیم معنا به صورت بنیادین شکل گرفته بود. نزاعی بین لفظ و معنا در ادبیات ما وجود نداشته است. ادبیات فارسی توانست حافظ تمدن و صیانت کننده فرهنگ ما باشد.

 

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار داشت: قبل از ورود اسلام به منطقه بوسنی هرزگوین ادبیات ورود پیدا کرد. ادبیات فارسی غنی است و عمیقا با دین اسلام به طور تنگاتنگ جوش و پیوند خورده است. تقریبا زبان فارسی ششمین زبان در فضای مجازی است. در دنیای امروز ادبیات در کشورمان یک فرصت تاریخی برای کشور و مردم فراهم کرده است. یکی از دلایل امنیت و آرامش ما در منطقه سراسر آشوب‌زده این است که ادبیات فارسی به ما یاد داده راه عقلانیت، صلح و دوستی را طی کنیم تا به توسعه و پیشرفت برسیم. 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«آئین ها و موسیقی رمضان» در گفتگو با محسن شریفیان

«دُم دُم سحری» می تواند جاذبه گردشگری ماه رمضان بوشهر باشد

پژوهشگر موسیقی با بیان این که «دُم دُم سحری» در بوشهر سال به سال کمرنگ تر می شود، ازمسئولان خواست از آیین مذهبی حمایت کنند.

اخبار برگزیده شبستان