خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

الاثنين ١ ربيع الثاني ١٤٤٠

Monday, December 10, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۶/۸/۸ - ۱۳:۵۲ شناسه خبر : ۶۶۵۹۴۶

قرآن کریم پاسخ گوی همه نیازهاست
خبرگزاری شبستان: دبیر پژوهش های گروه قرآنی جامعه المصطفی گفت: جامعت قرآن کریم به معنای آن است که با توجه به متفاوت بودن نوع نیازهای امروز با گذشته قرآن کریم پاسخ گوی همه نیازهاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، پیش نشست همایش علمی قرآن کریم، جهانی وجامعیت، با حضور حجت الاسلام دکتر سعید بخش و جمعی از طلاب سطح3 گروه های کلام، مطالعات زنان و تعدادی از  فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی مجتهده در سالن اجتماعات این موسسه برگزار شد.

 

دکتر سعید بخش در مقدمه بحث بیان داشت: دلیل شرکت در این همایش فهم بهتر و بیشتر از اندیشه های اسلامی و بهتر درک کردن مفاهیم قرآنی و دینی است.

 

وی ابراز داشت: اصل و اساس تحقیقات در این نوع همایش بایستی بر اساس نوع تحقیقات نظام های اجتماعی باشد.

 

حجت الاسلام سعیدبخش با بیان اینکه یکی از خروجی های اصلی تحقیقات نظام مند، نظام سازی های اجتماعی مبتنی بر اندیشه های اسلامی و منابع و معارف اسلامی است گفت: جامعت قرآن کریم به معنای آن است که با توجه به متفاوت بودن نوع نیازهای امروز با گذشته قرآن کریم پاسخ گوی همه نیازهاست.

 

وی نظام را مجموعه به هم پیوسته دارای هدف خاص تعریف کردند و افزود: در نظام سازی باید فضا را به این گونه طراحی کنیم که اجزای اصلی درست و هماهنگ بوده ودر ضمن با هم بتوانند مرتبط شوند.

 

دکتر سعید بخش بحث فرآیند نظام های اجتماعی را در دو مقوله ذیل مطرح کرد: نوع اول آنچه مبتنی بر نظام اجتماعی است،  نوع دوم مبتنی بر نیازهای شخصی وفردی است که در این مرحله نیاز به شبکه سازی مفاهیم داریم.

 

وی در ادامه بحث یادآور شد: منظور از جامعیت وجهانی بودن این است که قرآن کریم همه نوع نیازی را در هر زمانی ومکانی بتواند پاسخگو باشد .قران هم جامع است یعنی همه نیاز ها را دربرمیگیرد و هم جهانی است یعنی متعلق به همه زمان ها و مکانهاست .

 

این محقق حوزوی در بحث جامعیت به بیان مثال هایی از جمله عصمت قرآن کریم، جاودانگی، مبانی دین شناسی، عدم تحریف قران کریم، مصحف به ترتیب نزول، مصحف به ترتیب گردآوری پرداخت.

 

دبیر پژوهش های گروه قرآنی جامعه المصطفی در پایان به سه حوزه کلان علوم انسانی، آیات ، روایات و ابعاد آن و نیز دید گاه ها و تحلیل هایی که نسبت به این فضا وجود دارد اشاره داشت.

 

وی تهذیب نفس، سلامتی و شادکامی را از ساحت فردی علوم انسانی، نظام زن و شوهر و نظام تربیت فرزند را جزء ساحت خانوادگی و معضلات اجتماعی و توانمند سازی ها را از ساحت اجتماعی علوم انسانی  برشمرد.

 

دکتر سعید بخش ضمن توضیح محورها در پایان بیان داشت: در روش شناسی ضمن پاسخگویی به نیازهای بشر  باید به دنبال این باشیم که از چه روشی و چگونه به نیازهای بشر با توجه به جامعیت قرآن کریم پاسخ دهیم.

 

پایان پیام/126
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استعفای دسته جمعی نمایندگان از زبان ساداتی نژاد؛

اجرای طرح «سامانه دوم گلاب» خواسته نمایندگان مستعفی استان اصفهان

نماینده کاشان و آران و بیدگل، عدم پیش بینی ردیف اعتبار عملیات سامانه دوم طرح آبرسانی استان اصفهان را علت استعفای دسته جمعی نمایندگان این استان اعلام کرد و گفت: باید در ردیف بودجه ۹۸ تجدید نظر شود و برای این سامانه در سال آینده ردیف اعتبار دیده شود.

اخبار برگزیده شبستان