خبرگزاری شبستان

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٦ رجب ١٤٤٠

Saturday, March 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۶/۸/۲ - ۰۹:۰۲ شناسه خبر : ۶۶۴۵۳۷

دوگانگی آمریکا در برخورد با تروریسم، چراغ سبز به داعش برای یافتن جای پایی در افغانستان
خبرگزاری شبستان: پس از شکست های تلخ «داعش» در عراق و سوریه برای آمریکا، این گروه تروریستی مدت زمانی است که به دنبال مناطق جدیدی برای ادامه عملیات جنایتکارانه در کشورهای دیگر، و در صدر آنها افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری شبستان «الوقت» در مقاله ای نوشت: بسیاری از ناظران و کارشناسان معتقدند که با پایان عمر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، افغانستان هدف دیگر این گروه تروریستی به عنوان پایگاه اصلی گسترش تروریسم در این کشور و کل منطقه قرار گرفته است.  

در این زمینه،«زلمای خلیل زاد» سفیر سابق آمریکا در کابل تأکید کرد که داعش در صدد سیطره بر بسیاری از مناطق افغانستان است که در حال حاضر تحت کنترل دولت مرکزی این کشور نیستند.

شکی نیست که آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای آن با تمام امکانات و ابزارهای خود برای حفظ داعش و تقویت آن با روش های مختلف تلاش می کنند تا سیاست های جنایتکارانه شان را در مورد تجزیه منطقه و از بین بردن توان و کنترل سرنوشت آنها اعمال کنند.

اتخاذ چنین سیاستی خشم بسیاری از سیاستمداران افغان از جمله «حامد کرزای» رئیس جمهور سابق افغانستان را برانگیخته است. وی اخیرا طی سخنانی گفته است: «سیاست آمریکا در افغانستان راه به جایی نبرده و باعث افزایش افراط گرایی و تندروی در این کشور می شود».  

کرزای تأکید کرد که ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان با حمایت آمریکا و نظارت آنها بر فضای شرق اتفاق افتاده است و بسیاری از کشورهای دیگر می پرسند که آیا تروریسم مقدمه ای برای مداخله است یا اینکه ما واقعا در حال مبارزه با افراط گرایی هستیم؟».

در همین زمینه روسیه بارها دولت آمریکا را به حمایت از داعش متهم کرده و خواستار کشف واقعیت ها در مورد اهداف بالگرد شده است که تجهیزات نظامی و لجستیک را برای این گروه تروریستی در افغانستان حمل و نقل می کنند.

همچنین تعدادی از اعضای پارلمان و مجلس سنای افغانستان از دوگانگی آمریکا در برخورد با تروریسم انتقاد کرده و تأکید کردند زمانی که نیروهای آمریکایی حملات نظامی طالبان در مناطق شمال افغانستان را توجیه کردند، این نیروها به سرکرده داعش نیز اجازه هر نوع حرکت آزادانه و انجام عملیات تروریستی در این مناطق را می دهند.

تعدادی از اعضای مجلس سنای افغانستان حتی بیش از این مرحله پیش رفته و یادآوری کردند که بستگان «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش طی دوره اخیر به افغانستان منتقل شده اند. حتی بنا به گفته «عبدالرحمن رحمانی» نماینده مردم استان بلخ، البغدادی با وجود شایعات فراوان اما هنوز زنده است.  

با توجه به این داده ها و جزئیات دیگر می توان تأکید کرد که مردم افغانستان و رهبران دینی و ملی آنان به وعده های دولت آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است، به دلیل دوگانگی و تناقض های رفتاری این کشور در برخورد عملی با این پرونده هرگز اعتماد ندارند.

در اینجا باید اشاره کرد حملات آمریکا که برخی مقرها و مواضع طالبان در افغانستان به ویژه شمال این کشور را هدف قرار می دهد، منجر به کشته شدن بسیاری از شهروندان بی گناه و خسارت های مادی فراوان به نیروهای نظامی و سازمان های امنیتی افغانستان شده است.  

پایان پیام/478

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ادامه اعتراض گسترده در الجزایر

ملت الجزایر عرصه را بر «بوتفلیقه» تنگ می کنند+ تصویر

مردم الجزایر اعتراض های خود را در پنجمین جمعه ضد «عبدالعزیز بوتفلیقه» را برگزار کردند.

اخبار برگزیده شبستان