خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۰:۱۰ شناسه خبر : ۶۶۳۰۰۴
سردار جلالی در دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار و پدافند غیرعامل:
تهدیدات جدید مردم محور هستند/فرماندهی و بخشداریها مکلف به ارایه پنل آموزشی در شرایط خطر و بحران هستند
خبرگزاری شبستان: رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در هر شهر و استانی باید طرح برخورد با شرایط اضطراری تدوین شود و این امر جزو واجبات است، گفت: تهدیدات جدید مردم محور هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی دفاعی خبرگزاری شبستان، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار و پدافند غیرعامل ضمن گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم با اشاره به الگوهای جدید جنگ و تغییر جنگ از جنگ سیستماتیک و نظامی به جنگ غیرسیستماتیک و غیرنظامی گفت: در الگوهای جدید جنگ پیش بینی شده است که اگر زیرساختهای خدماتی از بین برود حکومت ناتوان از اداره مردم است و این نظریه امریکایی هاست که می گویند اگر می خواهید حکومتی از کار بیفتد لازم است رابطه میان حکومت و مردم را از بین ببرید و برای این موضوع ابتدا زیرساختهای هر کشوری را مورد هدف قرار دهید.

 

وی با بیان اینکه زیرساختهای موردنیاز مردم در 7 حوزه مانند آب، غذا، انرژی، ارتباطات، امنیت و ... تعریف می شود، تصریح کرد: باید کارکردهای نیازهای گوناگون مردم مشخص باشد و این موضوع در حوزه پدافند غیرعامل در اولویت قرار دارد.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: ما برای مواجهه با شرایط بحران نیازمند مدل مدیریتی هستیم که در این موضوع استانداران، وزارت کشور، بخشداریها باید روشها و شیوه های مدیریتی مردم در شرایط بحران را مطالعه، تمرین و آموزش ببینند.

 

سردار جلالی اظهار کرد: در شرایط بحران نمی توان شروع به برنامه ریزی و تقسیم نقش کرد این نقشها باید براساس دستگاههای قانونی مشخص و بر روی کارکرد آن در فرمانداریها، بخشداریها، الگوی مدیریتی برای مدیریت مردم در شرایط بحران و در چارچوب مشخص دیده شود.

 

وی با بیان اینکه 72 درصد جمعیت کشور شهری و 28 درصد روستایی هستند، یادآور شد: بسیاری از مراکز پرخطر مانند کارخانجات هسته ای، شیمیایی در مراکز شهرها به کار خود ادامه می دهند که این مراکز به طور بطنی در شهرها شکل گرفته اند و به کار خود ادامه می دهند که باید به خارج از شهرها منتقل شوند.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: در تمام سازمانها و کارخانجات و نهادهای پرخطر باید پیش بینی سناریوی اضطراری وجود داشته باشد قابل قبول نیست که کارخانه و مرکز صنعتی که موشک می سازد در محیط شهری و در مرکز زندگی مردم قرار داشته باشد این مراکز حتما باید به خارج از شهر منتقل شود.

 

وی ادامه داد: تا وقتی که این جابجایی ها انجام شود بخشداری ها فرمانداریها و استانداریها مکلف هستند پنل آموزشی در شرایط خطرناک و بحران را در فضاهای صنعتی و کارخانجات پرخطر ارایه دهند.

 

سردار جلالی افزود: در هر شهر استان و هر بخشی حتماً باید طرح برخورد با شرایط اضطراری تدوین شود و این امر جزو واجبات است تا برابر سناریوهای مختلف اگر حادثه ای به وجود آید نقشها و وظایف مشخص باشد خوشبختانه وزارت کشور بر این موضوع توجه داشته و در اقدامات الزام آور بخشداران و استانداران را قرار داده است.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل نیز مکلف به تجهیز آموزش رزمایش و تمرین در حوزه زیرساختها و کارخانجات و نهادهای پرخطر است.

 

وی گفت: خوشبختانه در حوزه هسته ای تمامی استانها با فرماندهی مرکز تکالیفشان آماده است و این موضوع در بوشهر، اراک و اصفهان مورد توجه قرار گرفته است. حوزه جدی تهدیدات مردم محور هستند و تهدیدات با یک تغییر جدی مردم محوری را مدنظر قرار دارند و مردم محوری از جنبه رسانه ای و زیرساختی در حوزه علوم انسانی دنبال می شود.

 

سردار جلالی گفت: رویکرد پدافند غیرعامل مردم محور است و مردم عالیترین سرمایه ملی کشور هستند و پدافند غیرعامل از آنها باید حفاظت کند. نکته مهم این است که نمی توان میان مردم و انقلاب جدایی به وجود آورد مردم آماده هستند برای حفظ کشور و انقلاب و خاک کشورشان فداکاری کنند و این موضوع در 8 سال دفاع مقدس به اثبات رسیده است.

 

رییس سازمان پدافند غیرعامل اظهار کرد: باید الگویی برای مردم در شرایط عادی و شرایط بحران تعریف شود وزارتخانه ها و استانداریها و فرمانداریها باید شرایط موثر در نیازهای مردم (بهداشت درمان و غذا و ...) با برنامه های خاصی دنبال کنند.

 

وی تصریح کرد: شرایط بحران یعنی شرایطی که شرایط عادی را بر هم زده و اداره امور از مسیر عادی خارج باشد که می توان عواملی از جمله جنگ را در این موضوع در نظر گرفت.

 

سردار جلالی اظهار کرد: جنگهایی که در منطقه از سوی داعش و عناصر تکفیری صورت می گیرد با محوریت امریکا و مردم محور است که شاهد تلفات زیاد مردمی در این جنگها هستیم و نتیجه می گیریم موضوع تهدیدات در حوزه مردم بسیار جدی است و عوامل زیرساختی در مدیریت این حوزه موثر هستند.

 

وی گفت: شرایط نامتعادل و بیرونی می تواند تعادل زیرساختی را بر هم بزند که لازم است برای این موضوع نیز برنامه ریزی کنیم در جنگ جهانی دوم نقش مردم در این جنگ مورد هدف قرار گرفته شد و تلاش شد با کشتن جمعیت قدرت مقابل را وادار به عقب نشینی کنند امریکایی ها برای وادار کردن ژاپن به عقب نشینی با بکار بردن بمب هسته ای به این هدف خود رسیده اند و در نهایت با افزایش آمار تلفات انسانی در ژاپن این کشور را وادار به عقب نشینی کرده اند در واقع برای تحمیل قدرت خود به طرف مقابل از مردم استفاده کرده اند.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: البته رسانه ها می توانند نگاه بازدارنده بر ارتشها و حکومتها داشته باشند تا حکومتها نتوانند هر رفتاری را در جنگها در پیش بگیرند.

 

وی با اشاره به جنگ 22 روزه تصریح کرد: در جنگ 22 روزه رسانه ها و افکار عمومی نقش بازدارنده ای ایفا کرده اند و موجب توقف جنگ شده اند.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه سیاست امریکا برای مقابله با یک کشور اظهار کرد: آمریکا برای ورود به جنگ سه محیط را در نظر دارند ابتدا محیط داخلی آمریکاست که باید مردم در آن موافق جنگ باشند دوم محیط کشوری است که می خواهد بر آن تسلط پیدا کند و سوم فضای بین المللی است که باید موافق جنگ باشد و افکار عمومی جنگ را بپذیرند در حقیقت تلاش می کند تا افکار عمومی و رسانه را موافق خود بکنند و نقش مردم در جنگ را تغییر دهد.

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت :

توقف برخی اقدامات در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، حداقل اقدام تهران است

روحانی توقف برخی اقدامات در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام را به رغم تبلیغات ناصحیح بعضی کشورها، حداقل اقدام تهران در واکنش به نادیده گرفتن روح اصلی برجام از سوی برخی طرف ها دانست و تاکید کرد: آمریکا با اقدامات خود علیه ملت ایران به جنایت دست زده است.

اخبار برگزیده شبستان