خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸

الأحد ٠ جمادى الثانية ١٤٤١

Sunday, January 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۰:۰۰ شناسه خبر : ۶۶۲۶۹۵
ذوالفقاری در گردهمایی دست اندرکاران مراسم اربعین حسینی:
ورود بدون روادید به عراق ممنوع است/در صورت ورود بدون روادید افراد به عراق دولت مرز را می بندد
خبرگزاری شبستان: رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره بر اینکه ورود بدون روادید به عراق ممنوع است، تاکید کرد: در صورت ورود بدون روادید افراد به عراق دولت مرز را می بندد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی صبح امروز 24 مهر در گردهمایی دست اندرکاران مراسم راهپیمایی اربعین حسینی گفت: اربعین متعلق به همه ادیان و مذاهب است و در این مراسم همه حضور دارند و امیدواریم این مراسم نقش بیشتری در انسجام و طی کردن مسیر حق و حقیقت در بین همه ادیان و مذاهب ایجاد کند.

 

وی اظهار داشت: ما در 2 تا 3 سال اخیر روند رو به رشدی در ارتباط با تجمع اربعین در عراق داشتیم و چنین تجمعی هم از نظر کیفیت و کمیت و هم شکل برگزاری و موقعیت در دنیا وجود ندارد.

 

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه مدیریت و کار در این حوزه باید مبتنی بر فرهنگ اربعین باشد، یادآور شد: در این راه همه ما تحت عنوان یک نام و ان هم ستاد اربعین باید کار کنیم و کار در این حوزه نیازمند تلاش جدی است.

 

وی با اشاره به رویکردهای مراسم اربعین خاطرنشان کرد: آنچه اصل و اساس است این است که همه ما بتوانیم در این مسیر فرهنگ اصیل اربعین را به دور از هر افراط و تفریطی ترویج دهیم و این با عمل ممکن است یعنی ما باید عملاً فرهنگ ایمان و عمل و اخلاص را ترویج دهیم.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر حفظ و رعایت سنت ها و ارزشهای دولت و مردم عراق گفت: میزبان اصلی تمام زائرین در دنیا در این مراسم دولت عراق است و ما باید به این مهم توجه کنیم.

 

وی ادامه داد: ما در دو بخش در عراق فعالیت می کنیم یک بخش بحث نذورات مردم ایران است و بخش دیگر این است که ما باید توجه کنیم به دولت و مردم عراق در این میزبانی کمک کنیم و این موضوع به معنای میزبانی ما نیست چرا میزبان اصلی این مراسم مردم عراق هستند حتی ما در این زمینه گفته ایم امسال موکب های ایرانی را کمتر کنند تا امکان فعالیت موکب های عراقی بیشتر باشد.

 

وی با تاکید بر مردم محور بودن این مراسم گفت: من و شما فقط ساماندهی دهنده مراسم هستیم این مراسم خودجوش است و مردم برگزار کننده آن هستند و ساماندهی ما نباید به معنای تصدی گری باشد.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه تسهیل تردد زائرین باید محور کلی کارها باشد، خاطرنشان کرد: نظم و امنیت از موضوعات اساسی و محوری است که ما باید بیشتر در این زمینه بر روی کیفیت کار کنیم و مقررات را اجرایی کنیم.

 

ذوالفقاری با تاکید بر این مساله که ورود بدون روادید به عراق امسال ممنوع است، تصریح کرد: سال گذشته مسئولان عراقی در بحث روادید همکاریهای زیادی با ما داشته اند اما امسال دیگر کسی بدون روادید نمی تواند وارد عراق شود و ورود بدون روادید افراد به معنای تخلف است و ممکن است حتی عراق در این زمینه مرز را ببندد چرا که دولت عراق تاکید کرده است که کسی بدون روادید وارد نشود و اگر مرز بسته شود کسی فضاسازی نکند چرا که در این زمینه هشدارهای لازم را داده ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز تلاشهای زیادی انجام شد و با مقامات عالیرتبه عراق صحبت شد و در مقطع چند ده ساعته اجازه ورود افراد بدون روادید را دادند اما امسال از این خبرها نیست و دولت عراق مرز را می بندد.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه در مورد مرز خسروی توافقاتی انجام شده است گفت: امکان اینکه بخشی از مردم از مرز خسروی بروند وجود دارد و در این زمینه برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

 

وی گفت: در حال حاضر برنامه ریزی شده است که بعد از اربعین که موکب های عراقی جمع می شوند ما بتوانیم خدماتی را به زائرین بدهیم اما اگر این خدمات نرسید عده ای نیایند بگویند قضا و آب نبود چرا که 80 درصد بحث تغذیه نذورات مردم است و 20 درصد نهادها و سازمانها داوطلبانه خدماتی را ارایه می دهند.

 

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه انتظارات باید در این زمینه مبتنی بر ظرفیتها باشد، گفت: ما باید واقعیتها را برای مردم دقیق تبیین کنیم، نقش حاکمیت در این زمینه تامین نظم و امنیت تامین زیرساختها و بهداشت و سلامت است.

 

وی محور دیگر در این زمینه هماهنگی در سطح ملی عنوان کرد و گفت: ما این کار را متفاوت از همه کارها باید انجام دهیم و هماهنگی در بحث اربعین به معنای هم افزایی است و باید در این زمینه تلاشهای خود را جدی تر کنیم.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: ستاد اربعین ما در عراق با مسئولیت سفیر در آن کشور برقرار است و کمیته های مختلف دارد و همه در چارچوب و هماهنگی با ستاد عراق باید عمل کنند.

 

وی تصریح کرد: مشی آینده ما برای برگزاری مراسم اربعین این است که برنامه های اربعین را استانی کنیم و کار اطلاع رسانی توسط استانها انجام شود.

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

مکانیسم ماشه برای کشورهایی اجرایی می شود که به تعهدات برجامی اش عمل نکرده باشد

نقوی حسینی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات برجامی اش عمل کرده است، گفت: مکانیسم ماشه برای کشورهایی اجرایی می شود که به تعهدات برجامی شان عمل نکرده باشند.

اخبار برگزیده شبستان