خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

السبت ١٥ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۱۳:۳۴ شناسه خبر : ۶۵۹۹۳۷

«اسماء و صفات حق تبارک و تعالی» کتابی از «غلامحسین ابراهیمی دینانی»
خبرگزاری شبستان:«اسماء و صفات حق تبارک و تعالی» کتابی از«غلامحسین ابراهیمی دینانی» در تبیین مساله اسماء و صفات الاهی است که توصیه می شود آن را مطالعه کنید.

به گزارش خبرگزاری شبستان، مساله اسماء و صفات حق جل جلاله ازمهم ترین مسایلی است که توجه ارباب معرفت و اصحاب سلوک به آن لازم و ضرروی است.

 نویسنده کتاب از اساتید برجسته حکمت و فلسفه اسلامی در ایران معاصر است و کتاب حاضر حاصلل تحقیقات ایشان برای سخنرانی سال 71 در انجمن حکمت و فلسفه بوده که وی برای اهمیت به این موضوع پیشنهاد برخی دوستانشان را در انتخاب این موضوع لبیک گفتند.

 تبیین چارچوب کلی در مساله اسماء و صفات الاهی از معدود مسایل دشوار نظری، حوزه معرفتی شیعه  است که این امر از اختلاف نظر بین علمای حوزه کلام و فلسفه و عرفان شیعی نشات می گیرد، در نتیجه مولف هدف اصلی را طرح آراء مختلف  حکماء و متکلمان و ارباب سلوک و بررسی آنها قرار داده است تا بتواند در رسیدن به حقیقت این اختلاف راهگشا باشد.

 مولف درابتدا نقد وعده کرده است که در مقام نظر نقاط قوت و ضعف نظریات را بررسی نماید وآرایی که به افراط یا به تفریط کشیده شده اند.را به ورطه نقد کشاند، تا به جمع بندی در این مساله اسماءو صفات الاهی ارائه دهد.  اختلاف یا عینیت اسم با مسمی ، حقیقت اسم و ارتباط آن با معنا و حقیقت ، زیادت وعدم زیادت اسماء الاهی و دیدگاه سهروردی دراسماء حقیقه الاهی از جمله مسایل مطرح در این کتاب است.

 از نظریات خاصی که مورد توجه مولف دراین کتاب بوده است ، نگاه "عارف شیعی" و شارح روایات معرفتی،"قاضی سعید قمی"  به مساله اسماء و صفات است که این خود از برجستگی های این اثر است.

 نویسنده در مقدمه ادعا دارد که در مطالعه اثر برای طالبان آن نکته هایی وجود دارد و امید دارد در فضای مه آلود این زمانه نوری برای طالبان معرفت و حقیقت باشد.

 «اسماء و صفات حق تبارک و تعالی» کتابی«غلامحسین ابراهیمی دینانی»کتابی در تبیین مساله اسماء و صفات الاهی است که توصیه می شود آن را مطالعه کنید.

سازمان چاپ و انتشارات، کتاب «اسماء و صفات حق تبارک و تعالی» اثر«غلامحسین ابراهیمی دینانی» را چاپ کرده است.

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

چاپ نخست«افسانه‌ی میگسار قدیس» بر پیشخوان کتابفروشی ها

چاپ نخست«افسانه‌ی میگسار قدیس»اثر یوزف یورت با ترجمه علی اسدیان را نشر ماهی روانه بازار کتاب کرده است.

اخبار برگزیده شبستان