خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٤ جمادى الثانية ١٤٤١

Wednesday, February 19, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمانشاه - زمان :   ۱۳۹۶/۷/۸ - ۱۴:۳۵ شناسه خبر : ۶۵۹۱۸۰

منتظران واقعی معرفت لازم برای شناخت و یاری حضرت حجت را دارند
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه و دانشگاه، با دسته بندی منتظران به واقعی و ظاهری، گفت: منتظران واقعی همانند ۷۲ شهید کربلا دارای بینش و بصیرت هستند و معرفت لازم را در شناخت و یاری حضرت حجت دارند.

به گزارش دریافتی خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، دومین جلسه از یازدهمین دوره همایش کشوری 313یارموعود جمعه(7 مهر) با موضوع انتظار و وظایف منتظران، با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دانشکاه فرهنگ وهنر در شهر کرمانشاه برگزار شد.

 

حجت  الاسلام محمد امین بالا دستیان استاد حوزه علمیه و عضو کانون تخصصی مهدویت قم، اظهار داشت: انتظار در لغت یعنی چشم به راه بودن هرچیزی که قابل توجه باشد.

 

وی با بیان اینکه انتظار خاص از لحاظ دینی یعنی چشم به راه حکومت مهدوی است، یادآور شد:حضرت فاطمه زهرا (س) بشارت داده است که مهدی همانا از نسل من است و حتی اگر یک روز از عمر زمین باقی بماند خداوند آن روز را آنقدر طولانی می کند تا مهدی ظهور کند و سراسر جهان را پر از عدل وداد کنند.

 

این استاد برجسته مسایل مذهبی خاطرنشان کرد: امام جواد(ع) در روایتی ارزشمند فرمودند: همانا حضرت قائم(عج) از ما اهل بیت(ع) است، همانا قیام کننده ای است که واجب است در دوران غیبت مردم انتظارش را بکشند و هنگام ظهورش او را اطاعت کنند

 

حجت الاسلام بالادستیان، با اشاره به مبحث مردم وانتظار خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) می فرمایند هرگاه قائم(عج) ظهور کند برخی از مردم که اهل یاری او پنداشته می شدند از یاری او خارج میشوند ولی گروهی همچون خورشید پرستان وگروهی همچون ماه پرستان به یاری او می شتابند.

 

وی ادامه داد: مفهوم فوق در واقع به این منظور است که وقتی امام زمان (عج) ظهور کنند، حضرت عیسی (ع) در پشت سر او به نماز می ایستد و تورات و انجیل اصلی را به مسیحیان و یهودیان نشان میدهد، همچنین دلایل متعددی وجود دارد که برخی غیر مسلمانان زودتر از مسلمانها به یاری حجت بن الحسن العسگری می شتابند.
 

این استاد حوزه و دانشگاه، با اشاره به اینکه در دسته بندی منتظران 2 دسته منتظران واقعی و منتظران ظاهری قابل بیان است، گفت: منتظران واقعی کسانی هستند که دارای بینش و بصیرت هستند و معرفت لازم را در شناخت و یاری حضرت حجت دارند، همانند 72شهید کربلا که منتظر واقعی بودند.

 

وی گفت: منتظران ظاهری کسانی هستند که فقط به صورت زبانی عنوان می کنند که امام عصرمان را یاری خواهیم کرد، اما همانند مردم کوفه در زمان پیامبر(ص) با ولی عصر رفتار می کنند.

 

حجت الاسلام بالادستیان، تصریح کرد: در روایتی از امام صادق(ع) بیان شده است که امام خود را بشناس زیرا اگر او را شناختی دیگر جلو و یا به تأخیرافتادن ظهور برتو اثری نخواهد کرد.

 

این مسئول افزود: در روایات آمده است که زمانی که ظهور امام دوازدهم اتفاق می افتد، ملائک بر سر قبر برخی از مؤمنین منتظر می آیند و بشارت میدهند آن ها را به ظهور امام غایب وبرخی از آنان به دنیا بازمی گردند و به یاری  امامشان می آیند.

 

حجت الاسلام بالادستیان، بیان کرد: به فرموده امام سجاد(ع): مردم عصر غیبت قائم آل محمد(ع)که معتقد به امامت حضرت و از منتظر ظهورش باشند برترین های هر زمانی هستند، زیرا خداوند تبارک وتعالی چنان عمل، فهم و معرفتی به آن ها عطا می کند که غیبت امامشان نزد آنان به منزله مشاهده است، آنان همانند مجاهدانی هستند که با شمشیر در پیش روی رسول خدا به جهاد برخاسته اند.

 

وی یادآور شد: مَثَل امام مهدی(عج) همچون مثل حضرت یوسف(ع) است که وقتی برادرانش بر او وارد شدند، آنها را شناخت، اما آن ها یوسف(ع) را نشناختند.

 

بالادستیان خاطرنشان کرد: امام زمان(عج) در کوچه و بازار شما حرکت می کند قدم مبارکشان را بر روی فرش های شما می گذارد در بین شما درون جامعه شما حرکت می کند، او شما را می شناسد، اما شما او را نمی شناسید.
 

وی سومین ویژگی مهدویت را شامل ویژگی های کلی منتظران دانست و گفت: آن ها دارای بینش و بصیرت کافی هستند تا بتوانند پایه های معرفتی را بالا ببرند، براساس دعا برای تعجیل در فرج امام مهدی(ع) واقدام به موقع و انتظار کشیدن در راستای تعجیل ظهور امام عصر(عج) تا دروان غیبت به سرآید.

 

این استاد برجسته مباحث مذهبی گفت: در حدیثی از امام زمان(عج) آمده است که هیچ چیز ما را از آنان دور نساخته است مگر کارهایی که آنان انجام می دهند و مورد پسند ما نبوده و ما اهل بیت(ع) انتظار انجام آن را از آنان نداریم.

 

بالادستیان با اشاره به روایتی از امام محمد باقر(ع)، یادآور شد: همانا امر ما سخت و دشوار است و توانایی بر دوش گرفتن آن را ندارد مگر سه نفر، نخست فرشته مقرب الهی، دوم پیغمبر مرسل و سپس بنده مؤمن آزموده ای که قلبش مالامال از ایمان است.

 

این مسوول تصریح کرد: امام صادق (ع) فرمودند: به خدا قسم این امر ( اشاره به ظهور حصرت حجت) سه بار نزدیک بود که اتفاق بیفتد ولی به علت اینکه شما اسرار ائمه(ع) را افشا کردید خداوند آن را به تأخیر انداخت.
 

وی افزود: امام محمد باقر(ع) فرمودند: خداوند این امر را در سال 70هجری قرار داد ولی زمانی که امام حسین (ع) را به شهادت رساندند
غضب خداوند به اهل زمین شدت گرفت و آن امر را تا سال 140به تأخیر انداخت.

 

محمد امین بالادستیان با اشاره به اینکه ویژگی چهارم یاران امام دوازدهم هزینه پردازی است،  گفت: در روایات داریم که امام جعفر صادق (ع) وقتی به سهل  خراسانی گفت: درون تنور برو، اما امتناع ورزید ولی در همان لحظه به هارون رقی گفت کفش هایت را دربیاور و به درون تنور پر از شعله های آتش برو، ایشان همان لحظه بدون درنگ فوراً وارد تنور شد و پس از یک مدتی طولانی که با سهل خراسانی گفتگو نمودند وی همچنان درون تنور آتش آرام و ساکت نشستند تا به امر حضرت در سلامت کامل از تنور آن بیرون آمدند.

 

این مسوول ادامه داد: در همین زمان ششمین پیشوای شیعیان رو به سوی سهل خراسانی، گفتند: اگر من پنج نفر یار همچون هارون داشتم قطعاً قیام می کردم.

 

این کارشناس مسایل مذهبی خواندن دعای عهد را یکی از راه های رسیدن به امام زمان(عج) دانست و افزود: راه های دیگر را باید در زندگی شخصی و خصوصی خودمان پیاده کنیم که همه مراحل زندگی رنگ و بوی مهدوی بگیرد.

 

وی گفت: هزینه پردازی فقط این نیست که انسان پول خرج کند، بلکه باید خویش را کنترل کرده و مراقب باشد هر حرفی را به زبان جاری نسازد و چشمش را به گناه آلوده نسازد و سعی کند چشم وگوش و زبان وهمه اعضا و جوارح بدنش در اختیار خودش باشد وگناه نکند.

 

پنجمین مرحله داشتن ثبات قدم است

 

وی گفت: پنجمین امام شیعیان فرموده زمانی برمردم می آید که امامشان غایب شده در آن زمان کسانی که بر امر ما ثابت قدم بمانند کمترین ثوابی که برای آنها خواهد بود این است که باریتعالی آنها را بشارت داده که ای بندگان من برنهان من ایمان آوردید، پس شمارا به ثواب نیکو بشارت می دهم.
 

این مسوول تصریح کرد: کسی که در غیبت قائم ما برموالات و ولایت ما پایدار باشد خدای تعالی اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد را عطا فرماید، همچنین در جامعه امروز میتوانیم نمونه اش یعنی حججی ها رل مشاهده کنیم.

 

وی با اشاره به پنج اثر انتظار یعنی معرفت، بصیرت، اقدام به موقع، هزینه پردازی، ثبات قدم و از ویژگی منتظران واقعی، گفت: منتظران ظاهری دارای چند ویژگی ساده لوحی، متزلزل بودن، نفوذی دشمن، اخراجی و آخرین دسته بازماندگان هستند.

 

وی بااشاره به دودسته اول منتظران ظاهری امام مهدی(عج)، گفت: آنان ساده لوحان جاهلی که بی معرفت هستند و این شیعیان بی تعقل، طوری اذیت می کنند که حتی یک بال مگس پرارزش تر از دین آنان است.

 

بالادستیان بابیان اینکه منظور حضرت کسانی است که به ظاهر دیندار هستند، افزود: دسته نخست حتی ممکن است نماز بخوانند و روزه هم بگیرند اما بصیرت و معرفت لازم را ندارند همانند تکفیری که دم از دین میزند، اما دینشان همانند بال پشه ای ارزش ندارد.

 

وی دومین دسته را افراد متزلزل دانست و گفت: درسوره احزاب آیه28 و29  خطاب به زنان پیغمبر(ص) نازل شده، آنان که چشم به مال دنیا دوخته اند اگر از مال دنیا چیز زیادی می خواهند به آنان دهید و در عوض آنان را طلاق دهید.

 

وی گفت: هرچنداین دو آیه ظاهرا در خصوص زنان پیغمبر(ص) بوده، اما مخاطبش همه مردم در سطح همه جوامع تا امروز است ؛؛ که اگر دلتان مالامال از شوق دنیاست روزی می آید که پشیمان خواهید شد و دیگر آن روز دیراست.

 

این مسوول گفت: دعا کنیم خدایا صبری عطا کن که هرچه را تو میخواهی دوست داشته باشم هرآنچه تو برایم اراده کردی در راه تو ثابت قدم باشم.

 

 

پایان پیام/81

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه:

پایش مستمر رعایت ضوابط قانونی در امر تبلیغات انتخابات

صادقی، پایش مستمر رعایت ضوابط قانونی در امر تبلیغات انتخابات و رصد منابع مالی فعالیت های تبلیغات انتخاباتی داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه های مختلف انتخابیه استان کرمانشاه خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان