خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مازندران - زمان :   ۱۳۹۶/۷/۵ - ۰۹:۴۵ شناسه خبر : ۶۵۸۶۵۴

شکوه سقاتالارها، نمادی از هنر مازندرانی ها در ماه محرم به اوج می رسد
خبرگزاری شبستان: سقاتالارها، موقوفه حضرت ابوالفضل(علیه السلام) هستند و نمادی از هنر زیبا و ماندگار هنرمندان مازندرانی به شمار می آیند که در ماه محرم به ویژه هفتم این ماه، شکوهی ویژه به خود می گیرند.

خبرگزاری شبستان – مازندران

 

ساخت و ریشه سقاتالارها که در مازندران با عنوان سقانفار یا سقانپار، شناخته می شود، از این استان است و آن را نمادی از حضرت ابوالفضل(علیه السلام) می دانند.

 

سقانفار از وسایل پیرامونی و طبیعت، ساخته می شود؛ طبیعت و این ساخته دست انسان، همنوایی و همسانی زیبایی در کنار یکدیگر دارند.

 

سقاتالار موقوفه حضرت ابوالفضل(علیه السلام)

 

گذران زمان، از شکوه آن نکاسته بلکه اهمیت آن را بیشتر نمایان کرد و گویی که باید تامل و کنکاشی دوباره و عمیق از سقاتالارها، صورت گیرد که غبار فراموشی زمان بر آن، ننشیند.

 

با جاذبه هایی که اکنون دست ساخته های انسان ها و بیشتر ساخته های کارخانه ها و کارگاه ها دارد باید به شناساندن آن به نسل های جدید جامعه، اهتمام فراوان به عنوان میراثی مانا از نیاکان و گذشتگان داشت.

 

 

سقاتالارها در ماه محرم که وقف حضرت ابوالفضل(علیه السلام) شده اند با عنوان ابوالفضلی ها هستند که در این ماه، مورد توجه بیشتر قرار می گیرند و میزبان عزاداران اباعبدالله الحسین(علیه السلام) می شوند.

 

چوب های سقاتالارها از محیط گرفته شده است و نردبان ساخته شده از چوب، دو طبقه این اثر قدیمی و کهن را به یکدیگر، پیوند می دهد و برخی افراد برای بازدید از این اثر آیینی به مشاهده آن می روند.

 

 

ساق نفار مکانی نیز برای رفع حاجات و نیازمندی ها است تا با طلب از خدا، گره مشکلات باز شود و  معمولا با پارچه های سبز، گره ای بر یک قسمت از این مکان زده می شود که گاهی مقدار پارچه های سبز بسته شده، بسیار است.

 

 

ساخت زیبا سقاتالارها نیز به نوعی بیانگر هنر مازندرانی ها است که با فرم دهی به چوب، بنایی ماندگار از هنرمندی مازنی ها را به نمایش می گذارد تا ابهت آن، شاهد دیگری بر رسوخ هوای پاک طبیعت و سرسبز باشد.

 

ماه محرم که آغاز می شود، گویی که سقاتالارها، جان دیگر می گیرند و بی شک یاد و نام حضرت علمدار کربلا، حضرت ابوالفضل(علیه السلام)، مهم ترین دلیل عظمت و ارج نهادن به این بنای مقدس است.