خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

الثلاثاء ٩ رجب ١٤٤٤

Tuesday, January 31, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۵:۵۵ شناسه خبر : ۶۵۷۷۵۵

رمان خوانی دفاع مقدس/ دست چینی از بهترین رمان های دفاع مقدس را بخوانید
خبرگزاری شبستان:هفته دفاع مقدس می تواند بهانه ای باشد تا دست چینی از بهترین رمان های دفاع مقدس را برای مطالعه به علاقه مندان این حوزه از ادبیات معرفی کنیم.

 به گزارش خبرنگار کتاب شبستان، هفته دفاع مقدس می تواند بهانه ای برای مطالعه  باشد. آشنایی با گذشت ها وایثارگری های مردمانی که هشت سال در برابر تجاوز دژخیمان ایستادگی کردن تا به دنیا نشان دهند که مردمان این خطه از خاک جهان زیر بار زور و ستم  نمی مانند و جان خویش را برای حفظ آرمان ها و ارزش های نثارمی کنند. شناخت ایثارگری های جوانان ما در هشت سال دفاع مقدس از طریق مطالعه ادبیات پایداری و رمان هایی که در این زمینه نوشته شده است می تواند ما را در این عرصه بیشتر یاری دهد. برای نیل به این هدف دستچینی از بهترین رمان های دفاع مقدس معرفی می شود.

«ترکه های درخت آلبالو» اثر«اکبرخلیلی»

« ترکه های درخت آلبالو» اثر«اکبرخلیلی» است که«عصرداستان» آن را چاپ کرده است.

 «ترکه درخت آلبالو»داستانی به شدت ایرانی است؛ روایتی که از بطن زندگی خانواده سنتی ایرانی در شهر ری در تهران آغاز می شود و سیر تکوین و تحول آن را از دوره پهلوی تا سال های دفاع مقدس و تغییرناپذیری می کشد واز قضا ، در این نمایش نمره قبولی نیز می گیرد. ترکه های درخت آلبالو یکی از نمونه های عالی رمان کلاسیک ایرانی در30 سال اخیر است که به دلیل معرفی تیپ های صحیح و منطق روایی در خور توجه و نیز داستان جذاب و پر حوصله،23 سال پس از انتشار ، کماکان خواندنی و شایسته اعتناست.  

«باغ کیانوش» اثر«علی اصغرعزتی پاک»

«باغ کیانوش» اثر«علی اصغرعزتی پاک»است که انتشارات«کانون پرورش فکری ونوجوان»چاپ کرده است.

 باغ کیانوش داستانی پر کشمکش ازجنگ است؛ اما در میدان نبرد اتفاق نمی افتد. قهرمانان آن آدم هایی که جنگ ، سرزده به خانه و کاشانه شان سرک کشیده است. ماجرای تجاوز غریبه ها و دشمن به  آب و خاک و حریم شخصی قهرمانان داستان و واکنش آن ها در مقابل این تجاوز، سه خط داستانی را تشکیل می دهد.

باغ کیانوش پر از کشمکش است. هنوز نخستین بحرانی که شخصیت های اصلی با آن مواجه شده اند، به پایان نرسیده است که بحران دیگری آغاز می شود و این کشمکش ها خواننده را به مطالعه ادامه داستان ترغیب می کند.

«ظهور»اثر«علی موذنی»  

«ظهور»اثر«علی موذنی» که نشر «نیستان» این اثر را چاپ کرده است.

 ظهور با درگیری های ذهنی نویسنده برای نوشتن داستانی از خاطرات شهید « حاج یونس زنگی آبادی » آغاز می شود.از طرف خود شهید در جایی میان بیداری و رویا ، تماسی با نویسنده گرفته می شود و او را به روستای محل تولدش راهنمایی می کند...

نويسنده ‌ در این اثرسعي‌ دارد خواننده‌ را همراه ‌خود به ‌داخل ‌زندگي‌ شهيد بكشاند و لحظه‌ به ‌لحظه‌ همراه‌ شهيد به‌ بيان ‌خاطرات ‌او بپردازد. نويسنده ‌از جانب ‌شهيد مسؤوليت ‌نگارش ‌كتاب ‌را مي‌پذيرد و در حالي‌ كه ‌شهيد حاج ‌يونس‌ در تمام‌ لحظات‌ همراه‌ نويسنده ‌است‌، رمان با این جمله شروع می شود:«درست است، خودم هستم، کریم صفایی که با شما در یکی از شب‌های آفتابی این روزگار ملاقات کرده‌ام....

  «ارمیا» اثر «رضا امیرخانی»

«ارمیا» اثر «رضا امیرخانی» است که با همت نشر «سوره مهر» چاپ شده است.

 ارمیا نخستین فرزند رضا امیر خانی در دنیای رمان است که در سال 1374 به دنیا آمد . داستان جوانی از شمال شهر تهران که دواطلبانه به جبهه می شود. در زمان ثبت نام با مصطفی آشنا می شود.آن دو با هم به جبهه می روند . رابطه آن دو از رفاقت فراتر می رود و مصطفی برای ارمیا مراد می شود. مصطفی در روزهای پایان جنگ به شهادت می رسد و شهادت او باعث تحول ارمیا می شود. قطعنامه پذیرفته می شود و ارمیا به شهر باز می گردد. او شش ماه را در جنگ بوده است، گویا حضورش در جبهه در عمق وجودش خانه کرده است و تحمل شهر را ندارد.

«پرسه در خاک غریبه» اثر«احمد دهقان»

« پرسه در خاک غریبه» اثر «احمد دهقان» است که انتشارات «نیستان» چاپ آن را بر عهده داشته است.

 ماجرای کتاب در زمان جنگ ایران و عراق اتفاق می افتد. عده ای از رزمندگان به صورت پنهانی عازم جبهه غرب هستند تا در سرمای زمستان صدام را غافلگیر و به مردم کرد کمک کنند. « پرسه در خاک غریبه»به جای حادثه محور بودن بیشتر بر توصیفات تکیه دارد؛ صحنه های جنگ، اتفاقات جبهه، روحیه افراد و..

 « دنیا رقاصه است که جلوی هر کس یک مدت می ماند و یک دفعه بدون آنکه انتظارش را داشته باشی می رود.» تجربه جنگ ، امکاناتی به «احمد دهقان» داده است که کمتر نویسنده ای دارد . به عبارت دیگر دهقان هم نویسنده است و نوشتن می داند و هم جنگ دیده و به قدر کفایت تجربه اندوخته است.

«دود پشت تپه» اثر «محمد رضا بایرامی»

 «دود پشت تپه» اثر «محمد رضا بایرامی»است که نشر«قدیانی» چاپ کرده است.

 لشکر عراق مردم دهکده ای را در مرز ایران و عراق که « تلخ رود» نام دارد، بمباران می کند . بر اثر این حادثه ، نوجوان  راوی داستان که "عزیز" نام دارد، مجروح می شود .عزیز پس از بهبودی به روستا  باز می گردد و متوجه می شود که مردم از بیم بمباران مجدد ، به بیابان های اطراف کوچ کرده اند. چند روز بعد ، محل زندگی روستاییان بمباران شیمیایی می شود. این بمباران ، تعداد زیادی مجروج بر جا می گذارد. عزیز در اثر این بمباران نابینا می شودو رو حیه اش را از دست می دهد. سرانجام ، عزیز با همراهی دوستی نابینا که در بیمارستان با وی آشنا شده است ، تصمیم می گیرد داستان جنگ در روستای خودشان را بنویسد ، داستانی که کتاب حاضر را تشکیل می دهد.

«رقص در آتش» اثر«سعید عاکف»

«رقص در آتش»اثر«سعید عاکف» را انتشارات «ملک اعظم» چاپ کرده است.

 شنیدن سرگشتگی های«هاشم»، تلخ اما انسان ساز است و روح انسان را به حقیقت نزدیک می کند.انسان را به این درک می رساند که در پیچ و خم های زندگی باید چگونه مقهور نشد و عنان را از کف ننهاد. این کتاب، داستان دنیای هزار رنگ است که روزی علی را در دام می اندازد و علی با کمک هاشم از دام می گریزد و روزی دیگر ، همین دنیای رنگارنگ هاشم را می فریبد ؛ اما علی که مشغول کسب علوم دینی شده است، در بین درس خواندن راهی جبهه می شود و از آنجا به لبنان می رود و شهید می شود و شهادت علی ، هاشم را از راه رفته باز می گرداند.

«سفر به گرای ۲۷۰ درجه» اثر «احمد دهقان»

 «سفر به گرای 270 درجه»  اثر «احمد دهقان» است که انتشارات «سوره مهر» چاپ کرده است.

 در «سفربه گرای 270 درجه » جنگ آنچنان واقعی تصویر شده است که آن رابه خاطره نگاری نزدیک می کند؛ جنگی در آن جسم های بی سر هم هست، بدن های از کمر دو نیم شده هم هست ، رفتن تانک روی بدن نیمه جان روح را آزارمی دهد. این ها تصاویری است که احمد دهقان به واسطه حضور چند ساله اش در جنگ آنها را به خوبی به تصویر می کشد.

 این کتاب به دلیل سبک خاص نوشته و روایت عمیق و ویژه از جنگ، اقبال زیادی را به خود جلب کرده است. «جایزه بیست سال داستان نویسی»، «جایزه چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس»و «جایزه بیست سال ادبیات پایداری» از افتخارات ایت کتاب است.

«شطرنج با ماشین قیامت» اثر«حبیب احمد زاده»

 «شطرنج با ماشین قیامت» اثر«حبیب احمد زاده» است که انتشارات «سوره مهر» چاپ آن را برعهده داشته است.

احمد زاده  در رمان شطرنج با ماشین قیامت سه روز پر از دلهره محاصره خرمشهر را توسط نیرویهای عراقی با زبانی داستانی روایت می کند . حوادث این رمان در آبادان می گذرد و به سه روز محاصره این شهر توسط نیروهای عراقی مربوط است . در این این رمان سعی شده است به گونه ای متفاوت و با نگاهی فلسفی به وقایع و رخدادهای جنگ پرداخته شود." پال اسپراکمن" ، نایب رییس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه "راتجرز" امریکا ، این رمان را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان فارسی برخی از دانشگاهها امریکا تدریس می شود.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«نردبان آسمان» در بازار کتاب

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

اخبار برگزیده شبستان