خبرگزاری شبستان

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

السبت ١١ رمضان ١٤٣٩

Saturday, May 26, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مرکزی - زمان :   ۱۳۹۶/۶/۲۳ - ۱۳:۲۴ شناسه خبر : ۶۵۵۶۱۴

رسانه ها جای همبازی و همدم و گاهی پدر و مادر را برای کودک پر کرده است
خبرگزاری شبستان: مشاور رئیس مدیر گروه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رسانه ها جای همبازی و همدم و گاهی پدر و مادر را برای کودک پر کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اراک، محمد صادق افراسیابی، مشاور ررئیس مدیر گروه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز(23شهریور) در اولین همایش سواد رسانه، سواد مجازی استان مرکزی که در کانون امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: تا زمانی که افراد ضرورت اهمیت و جایگاه سواد رسانه ای را درک نکنند نمی توانند آن را آموزش دهند.

 

وی افزود: کودک امروز با انرژی فشرده شده ای روبرو است که محلی برای تخلیه ندارد؛ پدر و مادر شاغل هستند کودک همدمی ندارند با بحران جمعیت مواجه هستیم، رسانه ها جای همبازی و همدم و گاهی پدر و مادر را برای کودک پر کرده است و ساعت ها پای بازی های رایانه ای می نشیند که نمونه آن در جامعه بسیار است.

 

افراسیابی با بیان اینکه طبق آمار گیری سه سال قبل نمره خانواده ها در ارتباط با فضای مجازی از صد تنها 12 بوده است تصریح کرد: اخیرا وزیرکار رفاه اجتماعی اصلی ترین آمار طلاق زن و شوهر را ندانستن سواد ارتباطی عنوان کرده است.

 

این مقام مسئول با بیان این مطلب که چنانچه افراد با اطلاعات و آگاهی وارد فضای مجازی شوند، رسانه های نوین فرصت آفرین و کار آفرین هستند اظهار کرد: افراد زیادی از این فضا با تبلیغات، خرید و فروش و مدیریت دانش بهره برده اند و این فضا را فرصتی برای ثروت آفرینی می دانند و در مقابل هم اگر بی اطلاع و بی دانش وارد شویم ممکن است ضررهای فراوانی متقبل شویم.

 

مشاور رئیس مدیر گروه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال گفت: در حوزه فرهنگی هم امروز فضای مجازی یارو مونس بسیاری از افراد شده که اگر خوب عمل کنیم می توانیم فرهنگ ایرانی اسلامی را در این فضا ترویج دهیم؛ به عبارتی این فضا به زیست بوم افراد تبدیل شده که کم کم در این فضا تنفس هم خواهند کرد و اگر دانش ان را نداشته باشیم دیگران زندگی و روابط ما را مدیریت می کنند.

 

وی گفت: امروز سلامت روحی ما در گرو سلامت ارتباطات ماست و سلامت ارتباطات ما در گرو سواد رسانه ای است و طلاق های عاطفی و طلاق های پیدا و پنهان، گول شبکه های تبلیغاتی در استفاده از داروهای بدون مجوز و استاندارد که به سلامت جسم و جان ما گره خورده نشات گرفته از ارتباطات در فضای مجازی است.

 

 

 

این مقام مسئول خطاب به معلمان حاضر در همایش گفت: معلمان قشر فرهیخته  و مروج سواد رسانه ای در جامعه هستند و باید برای دانش آموزان از فضای سراسر فرصت این شبکه ها بگویند و آنان را به آموزش و سواد رهنمون کنند.

 

افراسیابی رسانه را پیام دانست و افزود: ما در بازار جهانی پیام در حال زندگی هستیم و باید مواظب باشیم در این فضا کلاه سرمان نرود و متضرر نشویم.

 

وی ادامه داد: سواد رسانه ای دانش و مهارت استفاده از رسانه های جمعی با هدف رژیم مصرف، تعمیم و تفکر انتقادی نسبت به قالب و محتوای رسانه ها برخورداری از قدرت تجریه و تحلیل رسانه و پیام های رسانه ای گسترش اخلاق مداری و در نهایت تولید محتوای رسانه ای اثر بخش است.

 

مشاور رئیس مدیر گروه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سواد اطلاعاتی و توانایی تشخیص و تعیین نیاز اطلاعاتی و موثر از اطلاعات است و به چیزی غیر از سواد رسانه ای قلمداد می شود؛ باید قدر ت داشته باشیم که چه اطلاعاتی به درد ما می خورد زیرا ما در شبکه های اطلاعاتی اطلاعات زیادی کسب می کنیم که به کارمان نمی آید.

 

افراسیابی اظهار کرد: بازی های رایانه ای عمیق ترین تاثیر را کوتاه ترین مدت و کتاب عمیق ترین تاثیر را بلندترین مدت روی افراد به ویژه کودکان دارد همچنین اطلاعات زودهنگام، نابجا و به صورت اتفاقی در زندگی کودکان ایجاد چنان بحرانی می کند که در گاهی موارد کودک هیچوقت نمی تواند زندگی سالمی داشته باشد.

 

 

 

پایان پیام/87

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ورکشاپ تخصصی طراحی حمایت از کالای ایرانی در اراک برگزار شد

خبرگزاری شبستان: ورکشاپ تخصصی طراحی حمایت از کالای ایرانی روز گذشته(۴خرداد) با حضور هنرمندان و دانشجویان رشته گرافیک در دانشگاه علمی کاربردی واحد هنر اراک برگزار شد.

اخبار برگزیده شبستان