خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

الأحد ١٢ رمضان ١٤٣٩

Sunday, May 27, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۶/۶/۱۵ - ۰۵:۳۸ شناسه خبر : ۶۵۴۰۱۹

نماز آيات در مساجد شهرهاي بيرجند و خوسف اقامه شد
خبرگزاری شبستان:  بعد از وقوع زلزله نسبتا شديد بامداد (۱۵ شهريور) شهرهاي خوسف و بيرجند، نماز آيات با حضور مردم مومن اين شهرها در مساجد اقامه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري شبستان از بيرجند، زلزله اي به بزرگي ۴.۷ ريشتر ساعت ۲:۵۰:۳۲  (۱۵ شهريور) شهرهاي خوسف و بيرجند در خراسان جنوبي را لرزاند.

 

شدت اين زمين لرزه اي به اندازه اي بود که براي ساعاتي مردم شهرستان هاي بيرجند و خوسف، از وحشت زياد ترجيح دادند در پارک ها و خيابان ها بماند اما با طنين انداز شدن بانگ اذان صبح، مساجد شهرهاي بيرجند و خوسف شاهد صفوف بهم فشرده نمازگزاراني بود که ساعت ها در خيابان ها و پارک ها بودند.

 

همچنين نماز آيات که بعد از وقوع حوادث و بلاياي طبيعي بر مسلمانان واجب مي شود، بعد از اقامه نماز صبح در مساجد شهرهاي خوسف و بيرجند اقامه شد.

 

گفتني است، طبق اعلام مديرکل بحران استانداري خراسان جنوبي اين زمين لرزه هيچ خسارت جاني نداشته است.

 

نماز آیات چیست و علت شرعی وجوب آن کدام است؟ 

نماز آيات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشيد و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غيرعادى که باعث ترس بيشتر مردم شود مانند بادهاى سياه يا سرخ و يا زرد که غيرعادى باشند؛ تاريکى شديد، فرو رفتن زمين و ريختن کوه، صيحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مي ‏شود. 

 

سوال: نماز آیات چگونه باید خوانده شود؟

جوال: به چند صورت مي توان آن را بجا آورد:

صورت اول: بعد از نيت و تکبيرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همين طور ادامه دهد تا يک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نمايد و بعد براى رکعت دوم قيام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

 صورت دوم: بعد از نيت و تکبيرةالاحرام، حمد و يک آيه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان يک آيه خلاف احتياط است) از سوره ‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آيه ديگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آيه ديگرى از همان سوره را قرائت نمايد و همين طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره ‏اى که پيش از هر رکوع، يک آيه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قيام نمايد و حمد و آيه ‏اى از يک سوره را بخواند و به رکوع برود و همين طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به يک آيه از سوره ‏اى اکتفا کند، نبايد سوره حمد را بيش از يک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

صورت سوم: يکى از رکعت‌ها را به يکى از دو صورت و رکعت ديگر را به نحو ديگر بجا آورد.

 صورت چهارم: سوره‏اى را که آيه‏ اى از آن را در قيام پيش از رکوع اول خوانده، در قيام پيش از رکوع دوم يا سوم يا چهارم تکميل نمايد، که در اين صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قيام بعدى اعاده نموده و يک سوره يا آيه ‏اى از آن را اگر پيش از رکوع سوم يا چهارم است، قرائت کند، و در اين صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.

پایان پیام/70

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار خراسان جنوبی:

لزوم ورود مردم به پروژه ساخت زائرسرای استان/ نمایشگاه دائمی صنایع دستی مشهد راه اندازی شود

خبرگزاری شبستان: استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه باید بخش لابی زائر سرای استان به نمایشگاه دائمی محصولات و صنایع دستی استان تبدیل شود، گفت: فردی را برای این مهم مامور خواهیم کرد که پیگیر موضوع باشد.

اخبار برگزیده شبستان