خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٠ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مازندران - زمان :   ۱۳۹۶/۶/۸ - ۱۱:۵۸ شناسه خبر : ۶۵۲۴۹۴

دعای عرفه نمایش اقرار به بندگی است/ نوای دعای عرفه در ۴۱۶مسجد مازندران طنین انداز می شود
خبرگزاری شبستان: مازندرانی ها فردا نهم ذی الحجه با حضور در مساجد، مصلا ها و مساجد جامع استان و با زمزمه یادگار ارزشمندامام حسین(ع) و هم نوا با حجاج بیت الله الحرام اقرار به بندگی را به نمایش می گذارند.

خبرگزاری شبستان-مازندران

عرفه روز عبادت و نیاش به درگاه الهی است و خداوند در این روز از بنده های خود می گذرد و آنها را مورد عفو و بخشش قرار می دهد.

 

مومنان در این روز با اعتراف به گناه در برابر خداوند و همچنین واسطه قرار دادن ائمه معصومین(علیهم السلام) انتظار استجابت دعا را می کشند.

 

این دعای پرفیض و روح بخش از یادگارهای ارزشمند امام حسین(علیه السلام) و یک گفتگوی کاملا عاشقانه و عارفانه با خداوند متعال است که در آن سراسر اقرار به بندگی و عبودیت به نمایش گذاشته می شود.

* مازندرانی هابا حضور با شکوه در مراسم دعای عرفه ارادت به سیدالشهدا(ع) را تصویر کنند

حجت الاسلام عباس بابائیان، امام جمعه بابلکنار درگفتگو با خبرنگار شبستان از دعا به عنوان یک امر مستأصل و رابطه بین خداوبنده یاد کرد و گفت: به فرموده امام صادق(علیه السلام) اگر چنانچه بنده‏اى دهان خود بندد و درخواستى نكند چيزى به او داده نشود.

 

وی با اشاره به فرموده امام صادق(علیه السلام) پیرامون اینکه دعا مخزن و گنجينه ى اجابت است چنان كه ابر مخزن باران است، اظهار داشت: درروایات آمده که در هنگام دعا کردن نباید ناامید شویم وبگوئیم با تاخیر استجابت می شود چراکه این وسوسه شیطان است.

 

حجت الاسلام بابائیان با بیان اینکه امام صادق(علیه السلام) فرمودند: اگر به کسی چهارچیز داده شود از چهار چیز محروم نمی شود« هرکه حال دعا یابد از اجابت نا امید نشود. هرکه توفیق استغفار پیدا کند از توبه بی بهره نماند. هرکه سعادت شکر به دست آورد از زیادی نعمت بی نصیب نگردد. هرکه روح صابر دارد از اجر و ثواب محروم نشود»، گفت: دعا قضا و قدر را هم تغییر می دهد.

 

وی با بیان اینکه حیات، امید و اقتدار انسان به دعا است، افزود: خداوند متعال در آیه 60سوره غافر می فرماید« مرا بخوانید تا(دعای) شما را اجابت کنم».

 

حجت الاسلام بابائیان ادامه داد: حضرت علی(علیه السلام) فرموده: قبل از اینکه بلا به شما برسد دعا کنید امواج بلا را با دعا از خود دور کنید.

 

وی به اهمیت دعای عرفه اشاره کرد و ازعموم ملت مسلمان و عاشق حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) خواست تا با شکوه هرچه بیشتر در مراسم معنوی قرائت دعای عرفه حضور یابند و ارادت به سیدالشهدا(علیه السلام) را تصویر کنند.

 

حجت الاسلام بابائیان با بیان اینکه امید به غیر خدا، گناه و معصیت، تاخیرانداختن نمازهای واجب، توجه نکردن به کارخیر، ندادن صدقه، ترک امربه معروف، ستم به دیگران، خوردن مال حرام، مخالفت با حکمت الهی و... از جمله موانع استجابت دعا هستند، گفت: معرفت و شناخت نسبت به خداوند، دادن صدقه قبل از بیان حاجت، دعا کردن در مسجد، یقین به اجابت داشتن، رد مظالم داشتن، استفاده از مال حلال و ... از جمله شرایط استجابت دعا است.

 

وی از عرفات به عنوان سرزمین امید و رحمت یادکرد و عنوان داشت: آگاهی و احاطه علمی خدا، درماندگی شیطان، رسیدن به کمال معرفت، یادآری صحنه رستاخیز، حضور اولیای الهی، کوتاهی زمان عرفات، طهارت و پاکی نفس و تجلی ولایت ازجمله اسار عرفات هستند.

 

حجت الاسلام بابائیان با بیان اینکه خداوند متعال به بندگان وعده داده که در شب قدر و روز عرفه دعا را اجابت می کند، تاکید کرد: اگر در فرصت شب قدربرای بیان خواسته های خود به خداوند متعال بهره نگرفتید حتما از فرصت روز عرفه و قرائت دعای این روز استفاده نمایید.

 

وی با اشاره به اینکه عرفات دشتی در عربستان سعودی است که روز نهم ماه ذی‌الحجه معروف به روز عرفه، زائران از منا به آنجا می‌روند تا مهم‌ترین بخش از آیین‌های حج را برگزار کنند، گفت: این سرزمین محیط بسیار آماده ای برای معرفت به خدا است و دعا، کمال و تعالی انسان در عرفات به صورت ویژه محقق می شود.

 

 حجت الاسلام بابائیان با بیان اینکه در روزهای سال روزی همانند عرفه یافت نمی شود چراکه در این روز گناهان فرد حاجی و اقوام و خویشاوندان وی به لطف خداوند متعال بخشیده می شود، افزود: خداوند متعال در اين روز به سه مكان و سه گروه از انسان‌ها، شامل: كربلا و زائران امام حسين (علیه‌السلام)، صحرای عرفات و حجاج و هر جا از دنيا كه دستی به سوی او بلند شود و دلی بشكند، توجه ويژه دارد.