خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢١ المحرّم ١٤٤١

Saturday, September 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۶/۶/۴ - ۰۸:۴۷ شناسه خبر : ۶۵۱۲۷۸

درگیری جریان های یهودی با یکدیگر، نشانه نزدیکی پایان رژیم صهیونیستی
خبرگزاری شبستان:رژیم صهیونیستی با چالش های فراوانی در سطح داخلی و خارجی روبروست، از بحران های نظامی تا مهاجرت معکوس و کاهش مهاجرت یهود به سرزمین های اشغالی و مهم تر از همه درگیری جریان های مختلف یهودی خطری که وجود رژیم صهیونیستی را تهدید می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «الوقت» در مقاله ای نوشت: با توجه به حساسیت موضوع درگیری جریان های یهودی و تهدید آن برای وجود رژیم صهیونیستی بارزترین نکات و دلایلی را که منجر به ظهور این درگیری و تنش شده است، تحلیل کرده و به این پرسش پاسخ داده خواهد شد که نقش فعلی «نتانیاهو» در این قضیه چیست و آیا سیاست او را به ترجیح  منفعت شخصی بر منفعت اسرائیل سوق خواهد داد؟

درگیری جریان های یهودی موضوع جدیدی نیست اما دوباره و پس از اعلام رژیم صهیونیستی در مورد توافق تاریخی مبنی بر ورود متعدد مسلمانان به دیوار «البراق» درشهر قدیمی قدس تشدید شد.

از خلال این موضوع روشن می شود که «نتانیاهو» و کابینه اش حساب های سیاسی را بر روابط معنوی یهود با خارج از رژیم صهیونیستی ترجیح داده اند و به تبع، یهودیان خارج از این رژیم از سوی «نتانیاهو» احساس خیانت کرده اند طوری که روزنامه «لوموند» فرانسه  بر احساس تلخ جریان های یهودی نسبت به خیانت او تأکید کرده اند.

اما توافق تاریخی مذکور دارای سه نکته اصلی است: نخست: گسترش مساحت مکان نماز در طول دیوار و تخصیص مربعی به زنان دوم: ساخت ورودی مشترک برای تمام قسمت ها و سوم: تشکیل کمیته مشترک برای ایجاد فضای غیر ارتودکسی اما قدرت بزرگ خاخام ها در اسرائیل که مورد حمایت ننتانیاهو» ولی تحت سلطه ارتدوکس است موجب جنگ باز و بحران تاریخی با قشر یهود در خارج به ویژه آمریکا و فرانسه شده است.

درست است که این موضوع در حال حاضر به نفع «نتانیاهو» تمام می شود اما باعث بروز بحران واقعی در داخل رژیم صهیونیستی شده و موجب کاهش مهاجرت یهودیان به سرزمین های اشغالی و نیز مهاجرت معکوس آنان به خارج می شود، زیرا تمام این اقشار یهود از قدرت بزرگ خاخام ها در اسرائیل به تنگ آمده اند، تا جائیکه خاخام بزرگ، یهودیان محافظه کار و امثال آن را شاخه ای منحرف شده از یهود بر می شمرد.

نگاه تحقیر آمیز

قدرت دینی مرکزی در اسرائیل در قبال یهودیان آمریکا که گرایش محافظه کارانه و یا اصلاح گرانه دارند، نگاه تحقیرآمیز دارد این در حالی است که می داند 53 درصد یهودیان آمریکا چنین گرایشی داشته و فقط ده درصد آنان به ارتدوکس گرایش دارند. این موضوع موجب بروز بحران در حکومت «نتانیاهو» و اعمال فشار فراوان بر او خواهد شد که تبعات اقتصادی و معیشتی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

آنچه موجب نگرانی یهودیان سکولار در داخل رژیم صهیونیستی و خارج از آن شده، تعریف انحصاری خاخام بزرگ از یهودیت در فضای عمومی و دخالت آن در مسائل شخصی از جمله ازدواج . طلاق و دفن و ... است. یهودیان اسرائیل معتقد هستند اعتماد آنها به رژیم صهیونیستی پس از خیانت «نتانیاهو» از بین رفته است.

با توجه به آنچه گذشت درمی یابیم که رژیم صهیونیستی در آستانه یک انفجار داخلی قرار دارد که موجب نابودی کیان آن شده وبا توجه به چالش های موجود و تنفر و انزجار متقابل جریان های یهودی نسبت به یکدیگر، این رژیم را به لبه پرتگاه سوق می دهد. ضرب المثل «آب از سر گذشته است» مصداق عینی شرایط کنونی در اسرائیل است و هیچ کس از آینده آن خبر ندارد.

 

 

 

پایان پیام/478

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نشست کمیته عالی آستان مطهر علوی برای مراسم اربعین حسینی(ع)

کمیته عالی نظارت بر مراسم اربعین در آستان مطهر علوی در نخستین نشست خود برنامه های ارایه شده درباره فراهم کردن خدمات به زائران در اربعین حسینی را بررسی کرد.

اخبار برگزیده شبستان