خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢١ المحرّم ١٤٤١

Saturday, September 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۶/۵/۸ - ۲۲:۵۳ شناسه خبر : ۶۴۵۴۷۵
دبیر پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران:
آلودگی خاک اصفهان در وضعیت بحرانی است
خبرگزاری شبستان: دبیر پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران گفت: درحال حاضر آلودگی خاک در استان اصفهان دروضعیت بحرانی است و بایددر خصوص پیشگیری از آلودگی خاک اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی را آغاز کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، پروفسور محمد علی حاج عباسی، دبیر پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران در نشست خبری این کنگره با اشاره به اینکه این کنگره هر دو سال یکبار در یکی از شهرهای کشور برگزار می‌شود، اظهار داشت: اصفهان تنها استانی است که برای دومین بار و پس از سال 73 میزبان این کنگره علمی است.
وی با بیان اینکه در کنگره ملی علوم خاک ایران به بررسی سلامت خاک ایران می پردازیم، ابراز داشت: شعار این کنگره در سال جاری "خاک، سلامتی و زندگی" است چرا که باید توجه داشته باشیم که خاک سالم هوا و غذای سالم را نیز به دنبال خواهد داشت.
دبیر پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران با اشاره به اینکه در صورت سالم بودن خاک شاهد ریزگردها نخواهیم بود، افزود: همچنین با این شرایط با مواد غذایی با کیفیت نیز روبرو خواهیم بود.
وی   با تاکید بر اینکه همه مردم جامعه باید نسبت به سلامت خاک حساس شوند، افزود: در این راستا رسانه‌ها می‌توانند تاثیر بسزایی داشته باشند چرا که تا مادامی که مردم در این زمینه حساس نشوند اقدامات دولتی تاثیری نخواهد داشت.
پروفسور حاج عباسی با بیان اینکه منشا ریزگردهای اخیر و وزش شدید گرد و غبارهای در هوای اصفهان داخلی بوده است و سر منشاء آن تالاب گاوخونی است، ادامه داد: شخم‌های نامساعد و وضعیت مدیریت کشت و جلوگیری از فرسایش خاک و نوع کاشت و غیره  از عوامل اصلی آلودگی خاک در غرب اصفهان است.
وی با اشاره به اینکه سلامتی آب و هوا منوط به سلامتی خاک است، ادامه داد: امروز آلودگی خاک در اصفهان آنقدر شدید است که اصفهان همواره شاهد وزش گرد و غبارهای آلوده خواهد بود و تنها به یک مورد اخیر ختم نخواهد شد.
دبیر پانزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران با اشاره به اینکه در برخی مناطق به دلیل عدم وجود پوشش گیاهی بارش‌ها دلیل فرسایش خاک است، افزود: در اتان اص
حاج عباسی با اعلام اینکه در شرق اصفهان نیز به دلیل کمبود پوشش گیاهی و مقدار بارندگی ها از دلایل آلودگی خاک است و اضافه کرد: اگر فکر عاجلی برای نجات زاینده رود و تالاب گاوخونی نشود به طور قطع دیگر خاک سالمی نخواهد بود و اگر خاک سالم نباشد آب سالمی هم نخواهیم داشت  وهوای سالمی هم برای اصفهان نخواهد ماند.
 وی با اعلام اینکه اصفهان نباید شهر صنعتی باشد و باید از این حالت خارج شود، ادامه داد: وارد کردن زباله‌های صنعتی و شهری در آب یا خاک و فاضلاب ها از عوامل اصلی آلودگی خاک است.
حاج عباسی اظهار داشت: در صورتی که خشکسالی تالاب گاوخونی و زاینده رود ادامه یابد شاهد ریزگردهای ووزش شدید گرد وغبار در هوای اصفهان و قم، کاشان وتهران نیز خواهیم بود.
 وی تصریح کرد: درحال حاضر آلودگی خاک در استان اصفهان دروضعیت بحرانی است و بایددر خصوص پیشگیری از آلودگی خاک اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی را آغاز کنیم.

 

پایان پیام/121

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اصفهان:

لزوم استفاده بهینه از ظرفیت تولید ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان

رضا رحمانی با بیان اینکه در سفرش به اصفهان برای حضور در نشستی پیرامون تولید ریل ملی در ذوب آهن شرکت خواهد کرد، گفت: خوشبختانه به تولید ریل در ذوب آهن رسیده ایم و باید با همکاری راه آهن جمهوری اسلامی و سایر مسئولان از این ظرفیت استفاده شود.

اخبار برگزیده شبستان