خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

الأحد ٦ شعبان ١٤٣٩

Sunday, April 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۵:۴۵ شناسه خبر : ۶۴۲۴۹۷

پاسداری از محتوای اسلامی نظام مهم ترین وظیفه شورای نگهبان است
خبرگزاری شبستان: سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان، گفت: شورای نگهبان وظیفه صیانت از محتوای اسلامی نظام از نظر کمی و کیفی را به عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد، تیمور سپهوند، سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان امروز(26 تیر) در جمع خبرنگاران، گفت: تلاش رسانه ها برای مردم و جهان مهم و سرنوشت ساز است.

 

وی با اشاره به نقش اصحاب رسانه در آگاهی بخشی درست و بصیرت افزایی، افزود: آگاهی بخشی صحیح باعث بصیرت مردم نسبت به جامعه اسلامی می شود.

 

سپهوند، با بیان اینکه امروز دنیای ارتباطات است، افزود:  امروز در دنیا ارتباطات هر کشوری که از رسانه های قوی و خبرنگاران تیز هوش دارای روحیه جستجو برخوردار باشد، مردم را نسبت به سرنوشتشان بیشتر آگاه می کند.

 

وی با گرامیداشت سالروز تشکیل شورای نگهبان 26 تیرماه، اظهار داشت: در جهت شأن و منزلت شورای نگهبان به عنوان یک سرباز انجام وظیفه کرده باشیم.

 

سپهوند بیان کرد: در آذر ماه سال  1358 قانون اساسی جمهوری اسلامی به آرائ عمومی مردم گذاشته می شود و مردم قانون اساسی را تایید و تصویب می کنند، یعنی قبول می کنند که این قانون حاکم بر کشور باشد.

 

وی افزود: در اوایل اسفند 1358 حضرت امام 6 فقیه تصریح شده در اصول قانون اساسی را بعنوان فقهای شورای نگهبان معرفی فرمودند و همان 6 فقیه هم انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی را برگزار کردند و اولین مجلس شورای اسلامی رسما در خرداد ماه سال 1359 شکل گرفت.

 

سپهوند گفت: از آنجا که 6 حقوقدان عضو شواری نگهبان می بایست توسط رئیس قوه قضاییه به مجلس معرفی شوند و ازکانال مجلس رای بیاورن، پس از تشکیل مجلس 6 حقوقدان هم از طرف قوه قضاییه به مجلس معرفی شد و از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفتند.

 

وی تصریح کرد: در نهایت 6 حقوقدان هم به 6 فقیه شورای نگهبان اضافه شدند و رسما در 26 تیر ماه 1359 شورای نگهبان کار قانونی خود ش را آغاز کرد.

 

سپهوند، ابراز کرد: از تیرماه سال 1359 تا کنون ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی تمام مصوباتی که داشته از نظر تطبیق این مصوبات با شرع مقدس اسلام و تطبیق با قانون اساسی به تصویب شورای نگهبان رسیده است.

 

تفسیر قانون اساسی تنها به عهده شورای نگهبان است

 

وی با بیان اینکه شورای نگهبان وظایف مهم و خطیری در جامعه و نظام دارد، اظهار داشت: شورای نگهبان وظیفه مهم و خطیری هم از نظر کمی و هم کیفی برای پادسداری از  محتوای اسلامی نظام را برعهده دارد.

 

سپهوند، افزود: در این راستا مصوبات مجلس شورای اسلامی از نظر تطبیق با احکام اسلامی بررسی می شود.

 

وی با بیان اینکه بررسی قانون اساسی از دیگر وظایف شورای نگهبان است، بیان کرد: بررسی اسلامیت قوانین مجلس به عهده فقه های شورای نگهبان است، اما در حوزه قانون اساسی کل اعضا نظارت دارند.

 

سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان، تفسیر قانون اساسی مطابق با یکی از متون قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است.

 

نظارت جامع، آنی و کامل شورای نگهبان در برگزاری انتخابات

 

سپهوند، با بیان اینکه وظیفه مهم دیگر که به ارکان نظام مرتبط است نظارت بر انتخابات است، بیان کرد: این نظارت در دو بخش شامل تایید صلاحیت و نظارت از صفر تا 100 برنحوه برگزاری انتخابات و تایید صحت انتخابات است.

 

وی با بیان اینکه نظارت شورای نگهبان، نظارتی جامع و کامل است، ادامه داد: نظارت شورای نگهبان نظارتی استصوابی، آنی و در همه مراحل برگزاری انتخابات است.

 

سپهوند، ادامه داد: نظارت آنی جامع و کامل به این معنی است که در صحنه برگزاری انتخابات با مشاهده تخلف تنها وظیفه گزارش دهی ندارد بلکه برخورد قاطع انجام می شود.

 

وی تصریح کرد: صحت انتخابات به واسطه جمع بندی گزارش های بازرسین و هیئت های نظارت تایید و یا رد می شود.

 

نظارت شورای نگهبان اثرگذار مؤثر و مطمئن برای حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام است 

 

وی خاطرنشان کرد: نظارت شورای نگهبان بر روند برگزاری انتخابات موثر، مطمئن و با هدف حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام مقدس اسلامی است.

 

سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان، با اشاره به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سال جاری، گفت: در این انتخابات هم  شورای نگهبان همچون سایر انتخابات برای برگزاری انتخاباتی با سلامت و صحت تلاش کرد.

 

وی افزود: در استان لرستان هیئت های نظارت به صورت شبانه روزی بر فرایند انتخابات نظارت کردند.

 

سپهوند، با بیان این اینکه فعالیت های نظارتی انتخابات ریاست جمهوری از 22 فروردین کلید خورد، خاطرنشان کرد: در این برنامه های نظارتی ناظرین و هیئت های نظارت دو مسئولیت شامل سازماندهی مطلوب و  سازماندهی ناظران با قانون و مقرارت جدید و دستورالعمل ها شورای نگهبان انجام شد.

 

وی با عنوان اینکه بالغ بر هزار و 800 شعبه اخذ رأی در استان آرای مردم لرستان را در انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری جمع آوری شد، بیان کرد: در شش ماه قبل از برگزاری انتخابات برنامه های چون  آموزش توجیهی هیئت های نظارت انجام شد.

 

 سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان گفت: دیگر برنامه دفتر نظارت شورای نگهبان در قبل از برگزاری انتخابت رسیدگی به صلاحیت معتمدین بود که توسط فرمانداری ها اعلام می شد.

 

سپهوند، ادامه داد:  معرفی معتمدین در برخی از نقاط استان مشکلاتی در پی داشت، برخی از فرمانداری ها و یا بخش ها افراد مساله دار را به عنوان معتمد معرفی کرده بودند که صلاحیت مکتبی و محلی نداشتند و توانایی انجام کار هیتهای اجرایی نداشتند.

 

 وی با بیان اینکه شرایط یک فرد معتمد درقانون اساسی مطرح شده است، خاطرنشان کرد: اگر مسئولین این قانون را  رعایت می کردند ما مشکلی نداشتیم.

 

سپهوند، با بیان اینکه پایبند نبودن برخی از مسئولان به اجرای قانون ریاست جمهوری از دیگر چالش های انتخابات 96 بود، گفت: زیاده خواهی و فراتر از قانون عمل کردن برخی بستر چالش و برخی مشکلات شد.

 

سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان، با اشاره به اینکه در ماده 47 و 48 قانون انتخابات ریاست جمهوری آمده است، فرمانداران باید بین 5 تا  7 تا  نفر را به عنوان عوامل اجرایی برای انتخابات مشخص کنند، ابراز کرد: برخی مسوولان این قانون  را رعایت نمی کردند و بیش از 5 تا 7 نفر را به کار گرفته بودند.

 

وی افزود: افراد متخلف به قانون معرفی شده اند و برای آنان در دادگاه پرونده تشکیل شده است.

 

سپهوند، افزود: یکی دیگر از تخلفات  افراد در انتخابات استفاده از لباس هایی به رنگ تبلیغات انتخاباتی برخی نامزدهای انتخابات به عنوان مجریان اخذ رای بود.

 

وی خاطرنشان کرد: تخلفات مستندسازی شده و در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت و در قوه قضاییه هم در حال پیگیری است.

 

برای برگزاری انتخابات سالم و صیانت از آرای مردم به معتمدان صالح و دلسوز نیاز داریم

 

سپهوند، بیان کرد: به  رغم همه تخلفات ناظرین و بازرسین با قاطعیت کامل از هرگونه ریختن رای تقلبی جلوگیری کردند و درون صندوق ها از ورود آرا تخلفی مصون ماند.

 

سرپرست نظارت و بازرسی انتخابات استان لرستان، بیان کرد: با بررسی تخلفات صورت گرفته در تبلیغات و انتخابات خدشه ای در سایه اقدام ارزشمند برخی عوامل اجرایی دلسوز و همچنین هوشیاری اعضای نظارت بر انتخابات صحت انتخابات تایید شد.

 

سپهوند، تاکید کرد: برای برگزاری انتخابات به انسانهای معتمد نیاز داریم کسانی که آرا مردم را محافظت کنند و انسانهای صالح و سالم که منافع مردم را ببینند.

پایان پیام/186

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

توسعه زیر ساخت ها بستری برای آبادانی روستاهاست

خبرگزاری شبستان: استاندار لرستان، با بیان اینکه در نظام روستایی کشور مردم خود ماندن در روستا را انتخاب می‌کنند، گفت: توسعه زیر ساخت ها بستری برای آبادانی روستاهاست.

اخبار برگزیده شبستان