خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

الخميس ١٠ شعبان ١٤٣٩

Thursday, April 26, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۴:۱۹ شناسه خبر : ۶۴۲۴۸۵

مسئولیت اجتماعی در جامعه کمرنگ است
خبرگزاری شبستان:مدیر کل بهزیستی استان تهران از نبودن احساس مسئولیت اجتماعی در جامعه اظهار نگرانی کرد و از رسانه ها خواست تا در این حوزه فعالیت نمایند.

به گزارش خبرنگار شبستان، اصغر باقری، مدیر کل بهزیستی استان تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی گفت: فعالیت‌های بهزیستی با رویکرد سلامت محور برای مخاطبین عام و خاص در جامعه است که شامل خدمات مداخله ای است.

 

وی افزود: در سال گذشته 3میلیون و هفتصد هزار نفر از خدمات بهزیستی در استان تهران استفاده کردند که 3میلیون و دویست هزار نفر از خدمات عام این سازمان استفاده کردند.

 

وی گفت: خدمات خاص شامل زنان سرپرست خانوار، معتادان و جامعه معلولان است که 450 هزار نفر در سال گذشته خدمات خاص دریافت کردند.

 

باقری گفت: در کنار بهزیستی 450 موسسه غیردولتی در حال فعالیت هستند و تحت نظر بهزیستی به ارایه خدمت می‌پردازند.

 

باقری با بیان اینکه شعار بهزیستی مسئولیت و سلامت اجتماعی نامگذاری شده است گفت: افراد در جامعه باید مسئولیت و تعهد اجتماعی نسبت به پیرامون خود داشته باشند و شرکت‌ها نیز باید به جامعه ای که در آن فعالیت می کنند، ارایه خدمات اجتماعی داشته باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت فردی و اجتماعی در جامعه ما در حال حاضر بسیار کمرنگ است و رسانه ها باید به افراد حقیقی و حقوقی مسئولیت های اجتماعی خود را یادآوری نمایند.

 

باقری گفت: هفته آینده همایشی در خصوص مسئولیت اجتماعی جامعه برگزار می شود تا افراد نسبت به مسئولیت اجتماعی خود حساس شوند.

 

باقری گفت: جامعه باید آگاه شود که معلول نیز یک فرد در جامعه است و همانطور باید به او نگریست، اگر جامعه ای نتواند تعاملات اجتماعی را برای افراد خاص ایجاد نماید و اگر توانایی برای افراد دغدغه شود بیانگر محیط نامناسب است. مسئولیت اجتماعی و سلامت اجتماعی از دغدغه های سازمان بهزیستی است تا بتوانیم افراد زیادی که در جامعه دارای مشکل هستند را در بطن جامعه ببینیم.

 

باقری خاطرنشان کرد: الان در جامعه ما مردم معلول را پنهان می کنند چرا که از تبعات اجتماعی آن می ترسند که این نگاه باید در جامعه تغییر کند. در کنار مناسب سازی محیط باید به مناسب سازی ذهن روی آورد. مردم در موقع فرزندخواندگی به دنبال بچه های خاص و چشم رنگی می گردند این در حالی است که ما پشت نوبت برای فرزندخواندگی داریم و در کنار آن شیرخوارگاه وجود دارد که این امر چندان خوشایند نیست.


باقری با تاکید بر اینکه معاونت پیشگیری بهزیستی به دنبال پیشگیری از معلولیت ها استافزود: بهزیستی یک سازمان مداخله ای غیر بیمه ای است و در حوزه معاونت و پیشگیری به دنبال آگاه سازی عمومی هستیم.

 

وی گفت: 2127 کودک در مهدکودک ها آموزش های پیشگیری از اعتیاد را با زبان کودکانه دیده اند و در کل 306799 نفر مهارت پیشگیری از اعتیاد را آموزش دیده اند. 477852 کودک در طرح غربالگری نابینایی قرار گرفته اند و 88885 کودک غربالگری ناشنوایی و 23 هزار زوج آموزش های ژنتیک را فرا گرفته اند.

 

مدیر کل بهزیستی استان تهران اظهار کرد: بهزیستی به دنبال شجره شناسی و پیشگیری از معلولیت است و بهزیستی مشاوره ژنتیک انجام می دهد و آزمایش ژنتیک انجام نمی دهد. 324561 نفر در برنامه آگاه سازی پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته اند. در سال گذشته به 180 هزار مشاوره تلفنی به افرادی که با تلفن 1480 تماس گرفته اند داده شده است. بهزیستی 196 مرکز اقامتی دارد که 53 هزار نفر از خدمات ما استفاده کرده اند.

 

باقری گفت: مراکز اقامتی از روش درمان پرهیزمدار استفاده می کنند و بدون دارو به دنبال بهبود معتادان هستند و از افراد بهبود یافته در آن استفاده می شود تا سایر معتادان بهبود پیدا نمایند.

 

وی افزود: قرار بود با توجه به گستردگی تهران و حجم شهر تهران مراکزی با عنوان بهاران توسط شهرداری ایجاد شود که فردی که بهبود پیدا می کند و آمادگی حضور در جامعه را دارد ولی جایی ندارد فرد در مراکز بهاران مستقر شوند تا شرایط پذیرش وی در جامعه آماده شود که مراکز بهاران آنچنان که باید فعالیت نداشته است.

 

مدیر کل بهزیستی استان تهران افزود: بهزیستی 29 مرکز غربال ژنتیک در استان تهران دارد که 4 مرکز دولتی و 21 مرکز غیردولتی است و بهزیستی آمادگی دارد تا مراکز را بیشتر کند البته این امر مستلزم پذیرش مراکز ژنتیک بهزیستی از سوی وزارت بهداشت است.

 

وی افزود: با تعیین شجره نامه ژنتیکی میزان خطر افراد در صورت ازدواج به آنان اعلام می شود و هیچ منعی در خصوص ازدواج صورت نخواهد گرفت و در صورت اینکه افراد دارای خطر بالا باشند در صورت ازدواج و بارداری بررسی و کنترل بیشتری بر روی جنین وجود خواهد داشت.

 

باقری خاطرنشان کرد: فعالیت های بهزیستی در حوزه اجتماعی شامل زنان سرپرست خانوار، خانواده های نیازمند، کودکان کار و خیابان، زنان و دختران در معرض آسیب و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و مهدهای کودک می شود.

 

وی افزود: 11 هزار زن سرپرست خانوار از حمایت های بهزیستی بهره مند می شوند و گروه های همیار زنان به دنبال ایجاد اشتغال و خودکفایی خانم های سرپرست خانوار هستند و 641 زن سرپرست خانوار هم اکنون در حال خروج از این سیستم هستند و زنان پشت نوبتی به جای آنها وارد این سیستم می شوند که تاکنون در حوزه اجتماعی 1500 زن سرپرست خانوار پشت نوبت هستند.

 

باقری خاطرنشان کرد: با خط اورژانس اجتماعی 33 هزار تماس مرتبط که نیازمند کار مداخله ای داشته، گرفته شده است.

 

مدیر کل بهزیستی استان تهران افزود: 551 کودک در مراکز و 1498 کودک در مراکز غیردولتی نگهداری می شوند و 2023 کودک نزد بستگان سببی و نسبی هستند که صلاحیت نگهداری کودک را دارند و تعامل مددکاری با خانواده وجود دارد و بهزیستی به این خانواده ها کمک هزینه نگهداری کودک را پرداخت می‌نماید.

 

وی افزود: در حوزه فرزندخواندگی، خانواده‌های بچه های بیمار و معلول را به فرزندخواندگی قبول نمی کنند.

 

باقری با تأکید بر اینکه در سه ماهه اول امسال 113 کودک برای فرزندخواندگی واگذار شده، گفت: در همین دوره سال قبل فقط 46 مورد فرزندخواندگی داشتیم و هم اکنون 2600 نفر متقاضی فرزندخواندگی پشت نوبت هستند.

 

باقری افزود: در حوزه حمایت و بازپروری آسیب دیدگان که 2312 نفر خدمات گرفته اند و 35 نفر در مراکز بازپروری در حال حاضر مقیم هستند و تمام مراکز بهزیستی مراکز موقت هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کودکان خیابانی در سال 95، 3 هزار کودک خیابانی در مسیر مداخلات ما قرار گرفتند که 38 درصد ایرانی و بقیه خارجی بودند که 1826 نفر از این کودکان با فعالیت ها و مداخلات بهزیستی دیگر به خیابان برنگشتند.

 

مدیر کل بهزیستی استان تهران گفت: سال 84 آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان مصوب شده است که 17 دستگاه در آن دارای مسئولیت هستند.

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با شبستان:

نخستین همایش تشکل های کارآفرین سراسر کشور برگزار می شود

خبرگزاری شبستان:معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از برگزاری نخستین همایش تشکل های کارآفرین سراسر کشور خبر داد و گفت: این همایش اواخر اردیبهشت ماه سال جاری در استان گیلان برگزار می شود.

اخبار برگزیده شبستان