خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

الأربعاء ٦ شوّال ١٤٣٩

Wednesday, June 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۰۸:۳۹ شناسه خبر : ۶۴۲۳۰۳
دبیر جشنواره تئاتر فجر در نشست چشم انداز تئاتر استان ها مطرح کرد:
هدف جشنواره فجر کشف چهره های تازه است
خبرگزاری شبستان: فرهاد مهندس پور با بیان اینکه بخش مهمی از کارگردان های جریان ساز تئاتر کشور از جشنواره ی تئاتر فجر معرفی شده اند، تاکید کرد: کانال های ورودی جشنواره های استانی به فجر باید کوچک تر شوند تا جشنواره محل کشف و معرفی چهره های تازه باشد.

به گزارش خبرنگار تئاتر شبستان، فرهاد مهندس پور در نشست چشم انداز تئاتر استان ها با اشاره به تاثیر تئاتر شهرستان ها بر جریان تئاتری امرور ایران، گفت: تئاتر تهران، تماشاگر قابل توجهی دارد، اما کسانی که تماشاچی‌ها را تأمین می‌کنند، نه کارگردان‌های تهرانی بلکه کارگردان هایی هستند که از تئاتر شهرستان ها به تهران معرفی شده اند.


وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد تولید کنندگان نمایش‌های امروز تهران از جشنواره های استانی به تئاتر فجر آمده اند، یادآور شد: شاید بتوان امیر رضا کوهستانی را از آخرین چهره های درخشان راه یافته به تئاتر تهران دانست، چرا که در ده سال گذشته کمتر شاهد معرفی چهره ها به تئاتر تهران و تئاتر بین الملل هستیم.

 

این مدرس تئاتر دانشگاه تربیت مدرس، کوچک شدن کردن کانال ورودی جشنواره ی تئاتر استانی به فجر را راهکاری برای کشف چهره های تازه دانست و تاکید کرد: باید بنا را بر این گذاشت که هدف جشنواره کشف چهره‌ها و استعدادهای تازه ی تئاتری باشد. نبوغ تازه ای که بتواند راه خود را برای پیوستن به جریان های بزرگ تر تئاتر پیدا کند.

 

مهندس پور با بیان اینکه نهادینه شدن مراجعه به رای عمومی هنرمندان، عواقب مبارکی برای تئاتر ایران در پی دارد، گفت: اینکه گاهی شاهد حضور افرادی در هیات اتنتخاب آثار استانی بوده ایم که به اندازه ی کافی آگاه به جزئیات و اتفاقات تئاتر ایران و ظرفیت های تئاتر استان‌ها نیستند، یک مشکل جدی است. در سی و ششمین جشنواره ی تئاتر فجر، آثار تهران به جای بازبینی ویدیویی بر اساس آرای یک هیئت انتخاب هفتاد نفره انتخاب خواهند شد و خوب است اگر این اتفاق در سال آینده در همه ی استان ها اجرایی شود.

 

دبیر جشنواره ی تئاتر فجر، ویژگی مهم این پیشنهاد را احترام به تصمیم جمعی و پایین آمدن ضریب خطا دانست و تاکید کرد: مراجعه به رای عمومی همواره بهتر از اتخاذ تصمیم های فردی و یا گروهی کوچک است. من مایل بودم امسال همزمان با تهران، گروه های پانزده نفره در تئاتر استان ها تشکیل شود و مسئولیت انتخاب آثار به ان ها سپرده شود که به این تصمیم، به پیشنهاد مهدی شفیعی به سال بعد موکول شد. 

پایان پیام/192

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آسیب شناسی نمایشنامه نویسی دفاع مقدس در گفتگو با آقاخانی/

گاهی آنقدر در شعار اغراق کردند، که دروغگو شدند

خبرگزاری شبستان: ایوب آقاخانی گفت: در تولید آثار دفاع مقدس واقع بین و راستگو نبودیم، نه به معنی اینکه دروغ گفتیم، به معنی اینکه آن چیزی را که وظیفه مان بود از جنگ نمایش دهیم به نفع خیلی از ملاحظات تغییر دادیم.

اخبار برگزیده شبستان