خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ٢١ ذو القعدة ١٤٤٠

Wednesday, July 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۶/۴/۱۹ - ۱۴:۳۳ شناسه خبر : ۶۴۰۹۲۴
ابوالفتحی در نقد و بررسی کتاب واسازی متون جلال آل احمد:
جلال یکی از مسایل مبتلابه امروز ماست
خبرگزاری شبستان: یک منتقد با بیان اینکه در فضای روشنفکری با یک مسئله عمده با نام فقدان بازخوانی متون مواجه هستیم، گفت: کتاب واسازی متون جلال آل احمد از این منظر یک کتاب راهگشاست.

به گزارش خبرنگار شبستان، احمد ابوالفتحی، نویسنده و منتقد امروز در مراسم نقد کتاب واسازی متون جلال آل احمد که در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: در 2-3 ماه اخیر چند روایت متناقض در مورد جلال آل احمد دیدم و خواندم. این نشانه اهمیت ورود دوباره به این مسئله است. در ماه اخیر روایت اخیری از دکتر طباطبایی در مورد جلال شنیدم، در شماره اخیر نشریه اندیشه پویا نیز اشاره ای به جلال شده است، در چنین شرایطی از بازخوانی زندگی جلال آل احمد ناگزیریم.

 

ابوالفتحی اظهار داشت: کتاب واسازی متون جلال آل احمد تلاشش این است که بدون رجوع به افسانه ای که حول شخصیت جلال شکل گرفته و ابعاد اسطوره ای آن به متن بپردازد، این کتاب به شدت کتاب به موقعی است، در وضعیتی است که عملا ما نیازی فراتر از متن آکادمیک به این کتاب داریم. کتاب واسازی متون جلال کتابی است که عملا روشنفکری انجام می دهد؛ این کتاب یک کنش محسوب می شود و از این منظر پراهمیت است.

 

وی خاطرنشان کرد: در فضای روشنفکری با یک مسئله عمده به نام فقدان بازخوانی متون روبرو هستیم، کتاب واسازی متون جلال آل احمد از این منظر یک کتاب راهگشاست، این راهگشایی از تلاش برای بازخوانی انتقادی برآمده از نظریه است که یک سری بصیرت ها به ما می دهد، بصیرتی که از این کتاب دریافت می کنیم ما را به وضعیت موجود پیوند می دهد. این کتاب بیان خوبی در مورد نسبت غرب زدگی و شرق زدگی وارونه دارد که برای همین بصیرت محسوب می شود.

 

ابوالفتحی با بیان اینکه کتاب واسازی متون جلال متن محوری یا مولف محوری در پرداختن به نقد ادبی دارد، عنوان کرد: جلال در سنت مولف محور شکل گرفته است. در این کتاب عملا یک نگاه محوری به جلال آل احمد داریم. مسئله کتاب بیش از اینکه سرگذشت کندوها یا نون والقلم باشد، جلال آل احمد است. متن در واقع برائتی است برای صاحب متن، نباید این کتاب را به صورت کل، منسجم و خیلی بزرگ دید. فصل به فصل این کتاب شخصیت مجزا دارد. در فصل آخر توجه عمده به متن را می توانیم ببینیم.

 

این نویسنده و منتقد اظهار داشت: باید به این سمت حرکت کنیم که آدم ها را آدم ببینیم، با وجوه متناقضی که در شخصیت شان وجود دارد. جلال آل احمد هم مثل هر آدمی ابعاد مثبت و منفی دارد، امروز جلال یکی از مسایل مبتلابه ماست. در بازه سه ماه کلی روایت متناقض در مورد جلال داریم لذا باید به جلال فکر کنیم. خصوصیت خوب این کتاب این است که تکلیفی را با جلال مشخص نکرده است. هر فصل کتاب ابعادی از آل احمد را واکاوی می کند، کتاب جمع بندی ندارد و این خصوصیت مثبت و جالب کتاب است.

 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر دومین رویداد ایده آزاد

هدف اصلی «ایده آزاد» تشکیل شبکه طراحان اسباب بازی است

مهدی زاده گفت: هدف این است که در مرکز سرگرمی های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان «ایده آزاد» را با مشارکت بخش خصوصی و دست اندرکاران حوزه اسباب بازی به منصه ظهور و تولید برسانیم.

اخبار برگزیده شبستان