خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠

Monday, April 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۶/۳/۲۱ - ۰۸:۲۸ شناسه خبر : ۶۳۴۶۹۷

پیشروی ارتش سوریه و محور مقاومت به سوی مرزهای عراق/ مهمترین تحولات جنگ سوریه و تأثیرات آن بر منطقه
خبرگزاری شبستان: پیشروی های جدید ارتش سوریه به سمت مرزهای عراق در شمال شرق گذرگاه مرزی "التنف" ثابت کرد که توانایی های لجستیک و تشکیلات رزمی که طی دوره ای کمتر از دو ماه در اختیار آن قرار داده شده ، بر تلاش های آمریکا در دوسال گذشته برتری داشته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان؛ خبرگزاری"اوقات الشام" در مقاله ای به قلم "جمال شعیب" آورد: پیشروی های جدید ارتش سوریه و محور مقاومت به سمت مرزهای عراق در شمال شرق گذرگاه مرزی "التنف" ثابت کرد که توانایی ها لجستیک و تشکیلات رزمی که در اختیار فرماندهی عملیات "فجر بزرگ" طی دوره ای کمتر از دو ماه قرار گرفته است بر تلاش های آمریکا در منطقه "البادیه" طی دو سال گذشته برتری داشته است، همانطور که روشن ساخت در مقابل اراده محکم رزمی ارتش سوریه، محور مقاومت و نیروهای بسیج مردمی، ترسویی، از هم گسیختگی و فقدان شجاعت برای ورود به جنگ تمام عیار در بیابان های گسترده وجود دارد.

درخصوص ماهیت این دستاورد، قطعی است که این پیشروی حساب و کتاب های نظامی و سیاسی خاص دارد و دوره پس از آن با پیش از آن متفاوت خواهد بود، ولی موضوع مهمتر در این دستاورد میدانی در ماهیت اعلام آن و ابزار آن است و این موضوعی است که باید به صورت جدی در نظر گرفته شود. این که روسیه تحقق این دستاورد را از مقر عملیات در وزارت دفاع خود اعلام و نقشه پیشروی حاصله را به نمایش گذاشته، قابل تأمل و بازخوانی خوب است.

گروه های تروریستی ناکامی خود را از درعا گرفته تا فرودگاه "حمدان"  و نیز در بازسازی تشکیلات جدید خود پس از فروپاشی باصطلاح "ارتش جدید" ثابت کرده است. این چیزی است که فرماندهی ارتش سوریه و محور مقاومت به خوبی آن را دریافت و نیروهای خود را به سمت "التنف" و تهدیدهای آمریکا حرکت داد.

ساعت صفر برای آغاز عملیات، بامداد جمعه گذشته بود ولی تحولات میدانی تسریع در آغاز عملیات را موجب شد و براین اساس نیروهای ویژه پیشروی های خود را آغاز کردند و تسلط خود بر تپه های مجاور با کوه های "غراب" را بسط دادند و به همراه تعداد بسیار زیادی از پهپادهای شناسایی مجهز به ابزارهای رزمی هجومی پیشروی سریع خود بدون روبه روشدن با موانع میدانی در امتداد خط مقدم جز در دو نقطه ادامه دادند. دو نقطه ای که تروریست های تحت حمایت آمریکا یکی از آن را تخلیه کردند و درگیری های شدید در نقطه دیگر که عناصر تروریستی داعش در آن تمرکز داشتند درگرفت که ارتش سوریه و متحدان آن کنترل اوضاع را به دست گرفتند و به سمت خاکریزها در گذرگاه غیر رسمی مجاور با عراق و خطوط مرزی پیش رفتند.

از لحاظ میدانی و حضور آمریکا در درگیری ها که طی سال های گذشته با همکاری رژیم های عربی از تروریست ها حمایت می کنند و برنامه های خاص خود را دارند، به نظر می رسد که در درگیری های شهری دچار فرسایش شده اند و فرماندهان محور مقاومت موفق شدند ابتکار عمل را یکی پس از دیگری به دست بگیرند؛ از حلب و تدمر گرفته تا ریف دمشق و القلمون. براین اساس برنامه ها و طرح های آن خنثی شده و از مقابله عاجز ماندند. علاوه براین تلاش های آمریکا برای ایجاد وحشت از طریق جنگنده های خود جهت توقف پیشروی های ارتش سوریه فایده نداشت و بلکه آمریکا را در دامی که در منطقه "التنف" برایش پهن شده بود گرفتار کرد.

این پیشروی بزرگ و گسترده ارتش سوریه و محور مقاومت به سمت مرزهای عراق، گزینه های در دست فرماندهان نظامی را افزایش می دهد و با رسیدن این نیروها به این منطقه راه ارتباطی آمریکا میان پایگاه "التنف" و مناطق تحت نفوذ آن قطع شده و زمینه برای پیشروی ارتش سوریه به سمت منطقه "بوکمال" را مهیا کرده است و همچنین مجال را برای باز کردن محورهای اضافی به سمت مناطق تحت سیطره گروه تروریستی داعش فراهم می کند.

پایان پیام/478

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۸ انفجار در سریلانکا ۷۵۰کشته و زخمی برجای گذاشت

کشتار سریلانکا در عید پاک

مجموعه حملات تروریستی به پایتخت سریلانکا بیش از ۲۰۰ کشته و۵۵۰ زخمی برجای گذاشت.

اخبار برگزیده شبستان