خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

الثلاثاء ٧ رمضان ١٤٣٩

Tuesday, May 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۰:۰۴ شناسه خبر : ۶۲۹۰۸۸
پورازغدي عنوان كرد:
حكومت پيامبر بر پايه عدل بود
خبرگزاری شبستان:استاد دانشگاه گفت: پيامبر در امر حكومت عدل را در نظر مي گرفت و سپس حكم مي داد، امام صادق(ع) مي فرمايند "ما براي مال اندوزي برانگيخته نشديم بلكه براي انفاق آمديم

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاري شبستان،  حسن رحيم پورازغدي استاد دانشگاه امروز سه شنبه ٢٦ ارديبهشت ماه در همايش "جامعه قرآنی، بصيرت، رسالت ها و آسيب ها" كه در حسينيه فاطمة الزهرا(س) سپاه برگزار شد با اشاره به اينكه آنچه در زمان انتخابات مهم است اين است كه ملت مسئول تعيين سرنوشت خود هستند اظهار داشت: اينكه برخي معتقد به تغيير دولت فعلي يا حفظ آن هستند مهم نمي باشد بلكه مسئوليت پذيري اجتماعي و حضور در انتخابات براي انتخاب فرد مورد نظر مهم است.

وي ادامه داد: امام راحل در مورد انتخابات مي فرمايند " خود تعيين حاكمان از سوي مردم از اهداف انقلاب است"، البته به اين موضوع بايد توجه كرد كه دولت را به دست چه كسي مي خواهيد بسپاريد، زيرا اون مسئول بيت المال، فرهنگ، كار، تحصيلات، اقتصاد و.... مملكت خواهد شد، اما بيش از آن حق راي مردم مهم است حتي اگر انتخاب اصلحي نداشته باشد و خساراتي وارد شود.

استاد دانشگاه تاكيد كرد: حضور در انتخابات جز مراحل تكميلي يك جامعه است، يك ملت در مسير رشد خود نيازمند حضور در انتخابات و برگزيدن حاكم خود است، با فرض اينكه انتخابي رخ دهد كه اشتباه باشد بهتر از سلب انتصاب است، درست در اين ميان صدماتي وارد مي شود اما اين امر مي تواند به آينده كشور كمك كند، جامعه بايد كم كم بالغ شود و بايد به اين درك برسيم كه مسئوليت چهارساله مملكت برعهده خود ماست و هر انفاقي در آن بيافتد مسيوليتش برعهده ما است و نبايد كسي را مقصر دانست.

پورازغدي يادآور شد: ما نبايد فقط به هنگام انتخابات حضور پرشور داشته باشيم بلكه اصل حضور ما بايد در زمان استقرار دولت موجود باشد، در آن زمان بايد ارزيابي لازم را كرد، بنابراين بايد معيارسنجي كرد و خوب و بد را از هم جدا كرد و آنگاه در صحنه حضور داشت، بنده ترجيح مي دهم قدرت بر دست كسي بيافتد كه شعار حزب الهي ندهد ولي از او بتوان مسئوليت خواست، در اصل بتواند موضوع اشتغال، گمرك، تحصيلات، ازدواج و.... را حل كند.

وي با بيان اينكه راي امروز در حكم بيعت گذشته است خاطرنشان كرد: راي امروز ما در حكم بيعت با يك گروه يا حزب است، پس بايد شاخص ها را شناخته و درست انتخاب كنيم، بايد توجه كرد برخي در گذشته چه نظراتي داشتند و امروز چگونه رفتار مي كنند، سنت انقلاب ما اين نبود كه برخي از سران چندين هزار ميليارد پول داشته باشند، همچنين در سنت انقلاب انضاي قرارداد مخفيانه نداشتيم، امروز متاسفانه برخي قراردادها همچون قرارداد ٢٠٣٠ آموزش و پرورش مخفيانه امضا مي شود.

استاد دانشگاه افزود: در شوراي انقلاب فرهنگي متاسفانه برخي افراد حضور دارند كه خيلي خيلي خوب هستند، به اين معنا كه تحت هيچ شرايطي صحبت نمي كنند و هر دولتي مي آيد طرفدار او هستند، اين در حالي است كه انبيا الهي معتقد بودند بايد مطيع خداوند بود و فقط دستورات خدا را اطاعت كرد.

پورازغدي با اشاره به اينكه بحث توحيد مي تواند در همه جوانب يك دولت اعم از بانك، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و... باشد تصريح كرد: حاكماني كه در راس امور قرار مي گيرند بايد به خدا اعتقاد داشته باشند، به گفته قرآن هرگاه ترازو خود را درست كنيد انگاه ميزان شما درست خواهد شد.

وي ابراز داشت: امروز شرايط اقتصادي جامعه باعث مي شود كه برخي از ديوار خانه يك مرفه بي درد بالا بروند، مسئولين بايد بدانند با موعظه نمي توان بي ناموسي را جمع كرد، شهوت هم جزئي از نياز انسان است پس بايد شرايط ازدواج را براي جوانان فراهم كنند، يك جوان امروز توان ازدواج ندارد آن وقت فلان ميلياردر با زنان بيشمار در ارتباط است.

استاد دانشگاه ادامه داد: يك دولت بايد معيار اقتصادي خود را  درست كند وگرنه آسيب هاي اجتماعي جامعه را فرا مي گيرد، حقوق اجتماعي مردم بايد رعايت شود، در اين ميان قرآن كه بازگو كننده راه حل تمام اين مشكلات است قرباني يكسري مسائل شده است، متاسفانه امروز قرآن تنها براي مسابقات و زيبايي تلاوت استفاده مي شود و هيچكس مفهموم آن را نمي فهمد.

پورازغدي با اشاره به اينكه جامعه آرماني از نظر اسلام اين است كه هيچكس نبايد در هزينه زندگي خود بماند، افزود: در قرآن آمده است" راه حق بايد از مسير درست آن طي شود و نبايد از مسيرهاي بي راه و مشكوك إن را طي كرد."

وي در مورد ويژگي هاي پيامبر در حكومت اسلامي گفت: رسول خدا(ص) هميشه سيره ميانه وري را انتخاب مي كرد، سنت ايشان هم بر پايه رشد علمي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي، اخلاقي، فرهنگي و .... بود، همچنين كلامشان دربرگيرنده همه اقشار بود، به اين ترتيب كه سعي مي كردند با همه صحبت كنند تا روشن سازي و خوب و بد را از هم جدا كنند.

استاد دانشگاه با اشاره به رفتار نادرست برخي از كانديدها در مناظرات يادآور شد: متاسفانه برخي در انتخابات امام راحل را هم زير سوال بردند تا از اين طريق راي مخالفان نظام را هم بدست بياورند، اينكه بخواهي با تخريب امام و نظام راي گروه هايي چون منافقين، بهايي، سلطنت طلبان و... را بدست آورديد عين نامردي است، برخي از اين كانديدها فراموش كردند كه روزگاري مسئول امنيت اين كشور بودند و امضاي آنها پاي بسياري از نامه ها هست.

پورازغدي تاكيد كرد: پيامبر در امر حكومت عدل را در نظر مي گرفت و سپس حكم مي داد، امام صادق(ع) مي فرمايند "ما براي مال اندوزي برانگيخته نشديم بلكه براي انفاق آمديم"، اين در حالي است كه در جامعه امروز ما يك كارگر معدن با حقوق  ٨٠٠ هزار توماني بايد زندگي كند، آن هم سر وقت حقوق نگيرد و سپس با اعتراضي كه مي كند محكوم مي شود اما فلان آقازاده يا اطرافيان يكي از سران بايد ميلياردي وام بدون بهره بگيرد.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم دولابی:

انقلاب اسلامی نشانه قدرتمند شدن اقتدار شیعه در جهان است

خبرگزاری شبستان:نماینده مجلس خبرگان رهبری پیروزی انقلاب اسلامی را نشانه قدرتمند شدن اقتدار شیعه در جهان دانست و گفت: این اقتدار نتیجه مجاهدت علما طی ۱۴ قرن بوده است.

اخبار برگزیده شبستان