خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٥ شعبان ١٤٤٠

Sunday, April 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۰۹:۱۵ شناسه خبر : ۶۲۷۷۰۲

توطئه آمریکا پشت مرزهای اردن با سوریه و استراتژی دمشق برای بر هم زدن آن
خبرگزاری شبستان:جنوب سوریه عرصه تقابل بی سابقه دو جبهه مخالف شده است، آمریکا در اردن در مرز با سوریه گروه هایی را برای منع ارتش سوریه از رسیدن به مرزهای عراق جمع کرده و در مقابل، ارتش سوریه عملیات بزرگی را برای رسیدن به مرزهای عراق آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «الأخبار» در مقاله ای نوشت: بر اساس برآورد ناظران نسبت به  تحولات نظامی در سوریه، ارتش طی چهار روز منطقه ای در حدود دو هزار کیلومتر مربع در مرزهای سوری- عراقی از سمت گذرگاه «التنف» واقع در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن را به کنترل خود در آورده و یک سوم مسافت اصلی را طی کرده اند. این گذرگاه چند روز پیش شاهد ایجاد تأسیساتی در پاسگاه مرزی واقع در جاده دمشق توسط  گروه های سوری وابسته به واشنگتن بود. اعلام آغاز عملیات ارتش سوریه و متحدانش در این منطقه حاوی پیام روشنی از حمایت نیروهای روسی از این عملیات بوده است. به طور خلاصه، نیروهای محلی، منطقه ای و بین المللی در دو اردوگاه تجمع کردند تا هر یک بر منطقه مرزی عراق- سوریه و یا بخشی از آن تسلط یابند، هر چند که هر دو، اهداف دیگری را نیز دنبال می کنند.

واشنگتن می خواهد یک کمربند امنیتی در جنوب و شرق سوریه، با هدف استفاده ابزاری از آن برای اعمال فشار بر وقایع میدانی دمشق، مذاکرات آینده و جلوگیری از بهره برداری محور مقاومت از مقاومت چندین ساله خود و نیز ایجاد مانع در برابر باز شدن راه خشکی دمشق- بغداد و به دنبال آن بیروت- تهران ایجاد کند.

سربازان امریکائی به بهانه انجام مانورهای چرخشی «شیر آماده» در خاک اردن حضور دارند. اما محور مقاومت چنین توجیهی را نمی پذیرد. چند روز گذشته رسانه های نظامی وابسته به نیروهای متحد سوریه تصاویری هوائی از حضور نیروهای آمریکائی در خاک اردن را پخش کردند تا این پیام روشن را برسانند که تمام اقدامات و عملکردهای آنها را تحت نظر دارند. رسانه های نظامی این تصاویر را با انتشار بیانیه ای منسوب به «منبع آگاه» با پیام تهدید مستقیم علیه آمریکا پخش کردند که «آمریکائی ها و متحدان آنان باید بدانند هزینه سنگین اقدامات خود را خواهند پرداخت و با چشم دوزی به خاک سوریه قطعا مورد هدف قرار خواهند گرفت».  

این منبع گفت: «سوریه و تمام متحدان آن از نزدیک تمام تحرکات آمریکا، انگلیس و اردن در مرزهای سوریه- اردن را دنبال کرده  و به دقت زیر نظر می گیرند». به اعتقاد این منبع «مانوری که در حال حاضر در مرزهای اردن و سوریه برگزار می شود، مشکوک بوده و به نظر به دنبال سرپوش گذاشتن بر طرح حمله و اشغال خاک سوریه تحت عناوینی چون مبارزه با داعشی است که  فعلا هیچ گونه حضوری در این مرزها ندارد». این منبع افزود: «ملت، دولت و تمام متحدان سوریه هیچ نوع اشغالی را با هر نوع اسم و عنوانی نمی پذیرند و آمریکائی ها باید بدانند که در صورت هر نوع اقدامی تاوان سنگین آن را خواهند پرداخت». این منبع همچنین تأکید کرد «ارتش سوریه قادر به پاکسازی کامل کشور از وجود تکفیری ها است».

این بیانیه ساعاتی پس از کنفرانس مطبوعاتی «ولید معلم» وزیر امور خارجه سوریه منتشر شد. وی در این کنفرانس بر اولویت جنگ های صحرائی تأکید کرده و اردن را از هر گونه دخالت در خاک سوریه برحذر داشت.  
در مجموع، به نظر میرسد که جنوب و شرق سوریه عرصه رویاروئی بزرگی خواهد بود و در روزهای آینده مشخص می شود این مقابله در همان چارچوب همیشگی سال ها جنگ سوریه باقی خواهد ماند یا اینکه به درگیری مستقیمی با بهم زدن نقشه های منطقه تبدیل خواهد شد.  

پایان پیام/478

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۸ انفجار در سریلانکا ۷۵۰کشته و زخمی برجای گذاشت

کشتار سریلانکا در عید پاک

مجموعه حملات تروریستی به پایتخت سریلانکا بیش از ۲۰۰ کشته و۵۵۰ زخمی برجای گذاشت.

اخبار برگزیده شبستان