خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

الأحد ١٧ رجب ١٤٤٠

Sunday, March 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۶/۲/۱۷ - ۱۰:۰۱ شناسه خبر : ۶۲۶۷۳۷

فلسفه لزوم شرکت مسلمانان در انتخابات
خبرگزاری شبستان: بر مسلمانان لازم است برای تعیین سرنوشت اجتماعی خود، مشارکت سیاسی داشته باشند و در اموری چون انتخابات برای برگزیدن افراد صالح، باتقوا و کاردان برای اداره امور جامعه و کشور بی تفاوت نباشند.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان: بر مسلمانان لازم است برای تعیین سرنوشت اجتماعی خود، مشارکت سیاسی داشته باشند و در اموری چون انتخابات برای برگزیدن افراد صالح، باتقوا و کاردان برای اداره امور جامعه و کشور بی تفاوت نباشند چراکه بی تفاوتی در این امور مهم، به حاکمیت اشرار و بدان و کم نگ شدن ارزش های دینی و رواج ظلم و فساد خواهد انجامید.

 

رسول خدا(ص) فرمودند: «هر گاه کارگزاران شما اشرار و ثروتمندان تان بخیل باشند و امور زندگی تان با شورا و مشورت سامان نگیرد، درون زمین(مردن) برای شما برتر از زندگی بر روی زمین است»(1).

 

امیرالمومنین امام علی(ع) درباره تاثیر مشارکت مردم می فرمایند: «اگر انبوه آن جماعت نبود، یا گرد آمدن یاران حجت را بر من تمام نمی کرد ... زمام (حکومت) را بر گردنش می افکندم(حکومت را نمی پذیرفتم).»(2)

 

مشارکت سیاسی و بیعت: مشارکت سیاسی گاه به گونه ای بیعت است، چنانکه حضرت امیر(ع) می فرمایند: «و اما حق من بر شما این است که به بیعت خود با من (و حضور در صحنه) وفادار و در آشکار و نهان خیرخواه من باشید و هر گاه شما را برای حضور در صحنه خواندم، پاسخ مثبت دهید و هر گاه فرمان تان دادم بپذیرید»(3).

 

نکته: بیعت از بیع است و در بیع، فروشنده، کالا را در برابر بها می فروشد و دیگر حقی در آن کالا ندارد، مگر با اذن صاحب آن. کسی که بیعت کرد نباید در شئون مملکت بدون اذن حکومت دینی دخالت کند.

 

پی نوشت:

مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی

1.روض الجنان،ج5،ص126

2.نهج البلاغه، خطبه3 شقشقیه

3.نهج البلاغه، خطبه 34

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ابراهیمی دینانی تاکید کرد:

همیشه بهار است وقتی عالم و زمان و زندگی تکرار نیست

چهره ماندگار فلسفه با اشاره به تغییر و دگرگونی طبیعت در فصل بهار، گفت: زمان هرگز تکرار نمی شود، لحظه عید و هر لحظه از زندگی انسان تکرار لحظه های گذشته نیست بلکه یک دستاورد است. اگر عالم تکرار نیست همیشه بهار است.

اخبار برگزیده شبستان