خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۶/۲/۱۰ - ۱۳:۰۸ شناسه خبر : ۶۲۵۴۹۶
بازنشر؛
پاسداران، مشمول دعای امام سجاد/"پاسداری از دین" را امام حسین علیه السلام متجلی کرد
خبرگزاری شبستان: پاسدار و پاسداری از دین و مرزهای جامعه اسلامی از چنان اهمیتی برخوردار است که امام سجاد(علیه اسلام)در انشاء ادعیه صحیفه مبارکه سجادیه یک دعا را جداگانه به مرزداران جامعه اسلامی اختصاص دادند.

خبرگزاری شبستان - کرمان:

 

سوم شعبان المعظم، خجسته زاد روز باسعادت امام حسین (علیه السلام) است که در توجه به جایگاه با عظمت آن امام همام ذکر این نکته کافی است که "ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة".


مکتب امام حسین (علیه السلام) از عاشورای سال 61 هجری قمری تا قیام قیامت همچون چراغی پرفروغ بر سر راه همه آزادی خواهان جهان قرار گرفته است و مانند مشعلی فروزان، راه را برای جویندگان طریق الی الله روشن می کند.


امام سوم شیعیان به حق پاسداری از دین را با نثار جان و مال و فرزندان خود در حد اعلی انجام داد و شاید از همین روست که چون "پاسداری از دین" در وجود ایشان، تجلی و نمود بیشتری نسبت به وجود این خصیصه در دیگر ائمه اطهار (علیهم السلام) پیدا کرده است، سالروز ولادت ایشان به نام روز پاسدار نامگذاری شده است.


پاسدار و پاسداری از دین و مرزهای جامعه اسلامی از چنان اهمیتی برخوردار است که امام سجاد (علیه اسلام) در انشاء ادعیه صحیفه مبارکه سجادیه یک دعا را جداگانه به مرزداران جامعه اسلامی اختصاص داده و برای ایشان دعا می کنند.


آن حضرت در فرازهایی از دعای 27 صحیفه سجادیه ضمن دعا برای محفوظ ماندن سرحد کشور مسلمانان به عزت خداوندی، از خداوند می خواهد تا نگاهداران آن (سربازان و پاسداران جامعه اسلامی) را به نیروى خود تقویت و از دارائى خود عطاى فراوان داده و تعداد آنان را بسیار و سلاح آنها را بران کند و حوزه‏ آنها را پاس دارد و جایگاه آنان را حفظ و میان آنان الفت اندازد و کار ایشان را سامان داده و آذوقه‏ آنها را پى در پى بفرستد.

 

ایشان همچنین از خداوند درخواست می کند؛ "هزینه‏ معیشت آنان را متکفل باش و به یارى خود بازوى آنان را قوى گردان و به شکیبائى مدد کن و چاره سازى به ایشان آموز"

 

امام راحل (ره) که این روزها نیز ایام رحلت ایشان در پیش است در آغاز انقلاب اسلامی، شجره طیبه سپاه را بنا نهادند که امروز و پس از گذشت 35 سال از آغازین روز تشکیل این نهاد انقلابی شاهد پیشرفت های گوناگون این نهاد بابرکت هستیم.

 

این تلاش ها بدون شک در گرو همت و توان والای سربازانی است که خود را وقف اسلام و نظام اسلامی کردند و دستاوردهای عظیمی که حاصل شده، امروز سپاه ایران را جزو قدرت های اول جهان ساخته است.

 

پیشرفت های نظامی جمهوری اسلامی ایران تداعی گر این فراز دعای امام سجاد (علیه السلام) است که "خدایا! هر چه را نمى‏شناسند به آنها بشناسان و هر چه نمى‏دانند به آنها تعلیم ده و هر چه بینششان بدان نمى ‏رسد به آنها بنماى" حقیقتاً هم امروز برای ملت ایران که روزگاری با دستان تهی و تنها با تکیه به امدادهای الهی برای خداوند قیام کرد، همین است.

 

سرباز که باشی فرق نمی کند حوزه مأموریتی کجا باشد، ارتش یا سپاه یا نیروی انتظامی و ... مهم این است که سرباز و پاسدار حکومت اسلامی هستی! ملت ایران هیچگاه رشادت های دلاورمردان خود را در هشت سال دفاع مقدس که فرهنگ آن امروز جزو ذخایر ارزشمند معنوی ماست را فراموش نمی کند.


سربازان و پاسداران و دلاورمردانی که آیه شریفه "والاخرة خیر و ابقی" را تابلوی مسیر خود قرار داده و در رویارویی با دشمن، بدون ترس و هراس و تردید از همه تعلقات گذشتند که شهید آوینی چه زیبا گفت "غایت خلقت جهان، پرورش انسان هایی است که در برابر شدائد بر هرچه ترس و شک و تردید و تعلق است غلبه کنند و حسینی شوند"


امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از دعای خود برای مرزداران جامعه اسلامی می فرمایند: "خدایا! هنگام لقاى دشمن، یاد دنیاى مکار و فریبنده را از خاطر آنها ببر، و از دل آنها اندیشه‏ مال فتنه‏انگیز را محو کن و بهشت را پیش چشم آنان مجسم گردان و آنچه در بهشت آماده کرده‏اى از مسکن هاى جاوید و منزل کرامت و حوران نیکو روى و جوی هاى روان و نوشیدنی هاى گوناگون و درختان پربار و از اقسام میوه‏ها در پیش چشم ایشان ممثل ساز تا هیچ یک آهنگ بازگشتن نکنند و اندیشه‏ گریختن از همآورد خود به دل راه ندهند.

 

نمونه های زیادی از شهدای ما مصداق این فراز دعای امام سجاد (علیه السلام) هستند که با رویگردانی از دنیا پشت پا زدن به آن تنها به لقاء الهی فکر کردند و رفتند؛ در اینجا یاد خاطره ای از شهید مهدی زین الدین افتادم که از یکی از همرزمان ایشان نقل شده، نزدیک عملیات بود، می دانستم دختردار شده، یک روز دیدم سر پاکت نامه از جیبش زده بیرون.

 

گفتم: این چیه؟ گفت: عکس دخترمه، گفتم:بده ببینمش، گفت: خودم هنوز ندیده مش، گفتم: چرا؟ گفت:الان موقع عملیاته، می ترسم مهر پدر و فرزندی کار دستم بده. باشه بعد.

 

دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی سالهاست علیه این نظام مقدس توطئه می کنند اما ناکام مانده اند؛ امام سجاد (علیه السلام) در خصوص دشمنان مرزداران جامعه اسلامی می فرمایند: "خدایا! دشمن آنها را سست گردان و ناخن آنها را برچین و میان آنها و سلاح جنگ جدائى افکن و بند دل آنها را بگسل و آذوقه را از آنها دور کن و در راهها سرگردانشان ساز و از مقصود بازدار و مدد را از آنها ببر و شماره‏ آنان را اندک گردان و دل آنها را پر هراس کن و دست آنان را چنان ببند که هرگز نتوانند گشاد و زبان آنها را چاک زن که سخن نتوانند گفت و به پراکندگى ایشان دنباله‏هاى آنها را هم پراکنده ساز و اینها را عبرت آنها گردان و به سبب زبون گشتن اینها امید دیگران را قطع کن."

 

آنقدر مضامین این دعا و بلکه همه سخنان ائمه اطهار (علیهم السلام) بلند و عمیق است که درک من و امثال من از آن عاجز است؛ امام (علیه السلام) از 1400 سال پیش گویا همه دوران ما را و اتفاقات امروز را می دیده اند که فرمودند" ... خدایا! پشت مسلمانان را قوى گردان و گرد کشورشان را به دژى محکم استوار دار و مال آنان را بارور کن و آنان را از جنگ فارغ ساز تا بندگى تو کنند و از کارزار با ایشان آسوده کن تا با تو در خلوت به راز و نیاز پردازند تا در هیچ جاى زمین غیر تو را عبادت نکنند و پیشانى براى هیچکس جز تو به خاک سوده نگردد."

 

و چه خوب است قدر این آسودگی را که در نتیجه انقلاب و دفاع مقدس و فدارکاری و رشادت هزاران هزار مجاهد و سرباز که امام سجاد (علیه السلام)اینگونه برایشان دعا کرده اند؛ بدانیم. در برابر هیچ قدرتی سر خم نکنیم و تنها دل به امدادهای الهی قرص و محکم کنیم.

 

 

یادداشت: طاهره بادامچی

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

تیم کرمانی در بازسازی عتبات عالیات توفیقات خوبی دارد

جانشین ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به پروژه های در دست اجرای این ستاد، موفقیت های حاصل شده در ظل عنایات اهل بیت را مورد توجه قرار داد.

اخبار برگزیده شبستان