خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

الأحد ٦ شعبان ١٤٣٩

Sunday, April 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۰:۰۵ شناسه خبر : ۶۲۳۲۶۰

جنگل های هیرکانی ایران ثبت جهانی می شود
خبرگزاری شبستان: مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اشاره به روند تدوین پرونده جنگل های هیرکانی، گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی توسط سازمان میراث فرهنگی و همکاری سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط ‌زیست در حال تدوین است.

فرهاد نظری، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در گفتگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: پرونده جنگل های هیرکانی ایران برای ثبت جهانی در یونسکو در حال تدوین است.

 

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اشاره به روند تدوین پرونده جنگل های هیرکانی، گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی توسط سازمان میراث فرهنگی و همکاری سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط ‌زیست در حال تدوین است.

 

وی با بیان اینکه تصمیم گرفتیم که جمهوری اسلامی ایران پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را آماده کند، خاطرنشان کرد: اگر جمهوری آذربایجان خواستار ملحق شدن به این پرونده بود با نیت حسن همجواری این درخواست جمهوری آذربایجان را می پذیریم.

 

نظری تصریح کرد: در صورت عدم همراهی جمهوری آذربایجان در پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، جمهوری اسلامی ایران خود راساً در این زمینه اقدام خواهد کرد چرا که بیش از 90 درصد مساحت جنگل ها در داخل مرزهای جغرافیایی کشورمان قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به برگزاری دو نشست اختصاصی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع، کمیسیون ملی یونسکو، صندوق ملی حفاظت محیط زیست، بنیاد سوکو از آلمان، گفت: با حضور نمایندگانی از دستگاه های ذی نفع نظیر سازمان میراث فرهنگی، حفاظت محیط زیست، کمیسیون ملی یونسکو، سازمان جنگل ها نشست تخصصی در آینده نزدیک در کشور آلمان برگزار می شود.

 

نظری افزود: مدیر پرونده ثبت جهاین میراث طبیعی جنگل های هیرکانی مشخص شده است، امیدواریم در اسرع وقت یعنی در سال جاری، پرونده ثبت جهانی میراث طبیعی جنگل های هیرکانی تکمیل شود و بتوانیم پرونده را برای بررسی و ثبت جهانی به یونسکو ارسال کنیم.

 

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی درخصوص اقدام مستقل جمهوری آذربایجان برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان پیش از این پرونده ثبت جهانی میراث طبیعی جنگل های هیرکانی را به یونسکو ارسال کرده بود اما یونسکو پرونده را عودت داد.

 

نظری تصریح کرد: برای نشان دادن حسن همجواری، حاضریم تا مشارکت جمهوری آذربایجان در پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی بپذیریم و پیشنهاد می کنیم به این پرونده ملحق شوند.

 

جنگل‌های هیرکانی از دوره سوم زمین‌شناسی تاکنون به حیات خود ادامه داده است. همچنین رویشگاه‌های وسیع از گونه‌های هیرکانی در کشورهای اروپایی از بین‌رفته و تنها فسیل گیاهان هیرکانی در آن کشورها باقی‌مانده است.

۶نقطه از جنگل‌های هیرکانی در پارک ملی گلستان، گلاته، حوزه ۴۶کجور نوشهر، ۲هزار و ۳هزار تنکابن، حوزه ۱۴قلعه رودخان، حوزه۱۵ ماسوله و حوزه یک آستاراچای پیشتر ثبت ملی شده بودند. قدمت جنگل‌های هیرکانی ۴۰میلیون سال برآورد شده‌است.

 

در ۲۱تیرماه ۱۳۸۵ جمهوری آذربایجان درخواست ثبت جهانی جنگل کاسپینی - هیرکانی را به نام خود به یونسکو ارائه کرد. این اقدام با اعتراض ایران مواجه و اعلام شد که سهم جمهوری آذربایجان تنها ۲۰هزار هکتار از این جنگل‌هاست درحالی‌که سهم ایران از جنگل‌های هیرکانی ۲میلیون هکتار است.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک جامعه شناس در گفتگو با شبستان:

باید ها و نبایدهای حمایت از کالای داخلی/تولیدکنندگان برای گرفتن مجوزهفت خوان رستم را طی می کنند

خبرگزاری شبستان:یک جامعه شناس با بیان اینکه تولیدکنندگان ایرانی برای گرفتن یک مجوز باید هفت خوان رستم را طی کنند، گفت: این در حالی است که سرمایه گذاری درچین، بسیارآسان است لذادر صورت رفع این مشکلات موفقیت های زیادی کسب می کنیم.

اخبار برگزیده شبستان