خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸

الجمعة ٢٤ ربيع الأوّل ١٤٤١

Friday, November 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۱/۲۰ - ۱۱:۳۰ شناسه خبر : ۶۲۰۸۰۴
روحانی در مراسم روز فناوری هسته ای:
نباید انتخابات ما شبیه انتخابات آمریکا شود/اگر باهم بسازیم می توانیم کشور را بسازیم
خبرگزاری شبستان: رئیس جمهور با اشاره به این نکته که مردم ما در انتخابات پیش رو اخلاق و مردم سالاری و فهم و درک سیاسی را به نمایش می گذارند، گفت: نباید در ایران انتخاباتی شبیه انتخابات آمریکا را شاهد باشیم.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در مراسم روز فناوری هسته ای پس از بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هسته ای و افتتاح سه پروژه بزرگ هسته ای در استان های البرز، قزوین و یزد در سخنانی به تشریح تاریخچه ثبت حقانیت ایرانیان در جهان و سپس دستاوردهای هسته ای دو سال گذشته و همچنین انتقاد شدید از حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه پرداخت.

 

رئیس جمهور در ابتدای این مراسم با بیان اینکه گرامیداشت فناوری هسته ای امسال با میلاد امیرالمومنین قرین گشته افزود: کشور ما و ملت ما هر چه دارد از رهنمودهای قرآن و پیامبر اسلام و امیرالمومنین و ائمه اطهار بوده و خواهد بود و ما یاد همه شهیدان و امام شهیدان و به ویژه شهدای هسته ای در این روز را گرامی می داریم هر سال 20 فروردین روز خوبی بوده برای اینکه جوانهای غیور ما با مدیریت جهادی و انقلابی گامهایی را در مسیر فناوری هسته ای به جلو برداشته بودند اما امسال مواجه با یک حرکت بسیار عظیم شدیم.

 

افتتاح 42 پروژه هسته ای در سال 95

 

روحانی با بیان اینکه 42 پروژه در طول سال 95 به بهره برداری رسیده است خاطرنشان کرد: مگر امکانپذیر است که یک سازمانی و یک ملتی و جوانهای غیوری بدون ملت علمی انقلابی و جهادی و بسیجی بتوانند در یکسال 42 پروژه مهم را به ثمر برسانند و برای ملتها و جهانیان به نمایش بگذارند که انرژی هسته ای در بخش های مختلف زندگی ما بروز و ظهور دارد.

 

رئیس جمهور با اظهار اینکه از آنجایی که انرژی هسته ای در نیروگاه بوشهر استفاده می شود به معنای فناوری در زمینه تولید برق هسته ای است تا این سانتریفیوژ سنگ که برای صنعت نفت ما کاربرد دارد و تا پروژه هایی که در ساقند یزد دیدید که چگونه در انواع معادن به کار گرفته می شود و به چه زیبایی سنگهای پرعیار را از کم عیار جدا می سازد تا پروژه ای که در البرز شاهد افتتاح آن بودیم و برای یک نوع اسکن جدید که پت اسکن رادیو داروهاست بکار گرفته می شود.

 

روحانی با یادآوری این نکته که رهبر معظم انقلاب اسلامی ما همواره بر ادامه این فناوری تاکید می کردند و این تاکیدی درست و به حق بوده است عنوان کرد: ملت ما که در طول سالها با فریادها و عملشان و صبر و استقامتشان می گفتند انرژی هسته ای حق مسلم ماست شعار و سخن درستی را دنبال می کردند و این شعار در خیابان، توسط هنرمندان دیپلماسی به لوزان، ژنو، وین و نیویورک منتقل شد و این هنرمندی برای انست که خواست و شعار مردم در خیابان چگونه به یک لایحه بین المللی با ابعاد بسیار دقیق فنی و ابعاد دیپلماسی و ابعاد حقوقی تبدیل شود.

 

رئیس شورای عالی امنیت ملی کشورمان با عنوان اینکه انرژی هسته ای حق مسلم ماست و گفتن آن از سوی مردم در کنار حضور و خواست و سخن آنها که تضمین شد و از لحاظ فنی باید به عمل می نشست و دیپلماتها و حقوقدانهای ما این حق را در مجامع ملی و بین المللی باید به کرسی می نشاندند و چه روزهای پرفراز و نشیبی در صننعت هسته ای ما گذشت.

 

رئیس قوه مجریه کشور با اشاره به این نکته که من خودم اولین بار که با تعدادی از نمایندگان مجلس از فناوریهای هسته ای بازدید می کردیم مربوط به سال 61 است یاداور شد: برای اولین بار که تصمیم گرفتیم با تصمیم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی غنی سازی را در ایران آغاز کردیم مربوط به سال 66 است و اولین بار که سانتریفیوژ وارد کشور ما شد و ان روز که احساس کردیم به دست پرتوان جوانان غیور قادریم غنی سازی را انجام دهیم مربوط به سال 81 است. و آن زمانی که با هیئتی در پارالکتریک اولین تلاشهای جوانان غیورمان را شاهد بودیم روزهای سختی بود و دنیا به بهانه های مختلف می خواستیم این فناوری را از ما بگیرد و به بهانه های واهی پرونده ما را به شورای امنیت سازمان ملل ببرد و تلاش دولت در سال 82 باعث شد که این پرونده نتواند به نیویورک برود و ان زمان آقای صالحی سفیر ما در سازمان انرژی اتمی در وین بوده اند.

 

روحانی با تاکید بر این نکته که سال 82 اولین پیروزی ملت ایران در برابر امریکا و قدرتهای بزرگ رقم خورد گفت: ملت ایران توانست سدی مستحکم بسازد و پرونده هسته ای ما به نیویورک نرود و در همان سال UCF توسط فرزندان غیور ما به ثمر رسید و در فروردین 83 UCF به UF4,UFX برسانیم و از سازمان انرژی اتمی در همان سال کمیته ای متشکل از 18 کشور با نام MNA راه اندازی کرد که هدفش این بود ایران نتواند به فناوری هسته ای برسد و رئیس جمهور آن زمان امریکا آقای بوش در یک مصاحبه ای تاکید کرد کشوری که در فناوری هسته ای تخلف کرده است نمی تواند عضو این کمیته باشد و این دومین پیروزی ایران در برابر امریکا و قدرتهای بزرگ بود که ما عضو این کمیته شدیم.

 

روحانی یاد اور شد: در گزارش پایان این کمیته در سال 83 که 111 صفحه بود در ان ایران به صراحت جزو کشورهای دارنده فناوری هسته ای شد و این توطئه خنثی شد و این از موفقیتهای دیپلماتیک ایران است و ایران جزو کشورهایی شد که تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی به غنی سازی می پردازد و چند کشور نیز مانند امریکا و روسیه و پاکستان و هند طبق این گزارش بدون نظارت سازمان انرژی اتمی به غنی سازی می پرداختند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در سال 83 ادامه داد: برای غنی سازی اورانیوم در سرزمین ایران فراز و نشیبهای زیادی بعدها ایجاد شد که من مناسب این جلسه نمی بینم انها را بگویم و اخرین مرحله ای که ایران تصمیم گرفت به خوبی حق ملت را در زمینه هسته ای تثبیت کند که امروز در بخشهای مختلف موققیت ان را می بینیم مربوط به تحول بزرگ با مذاکرات هسته ای بود.

 

عده ای در زمان مذاکرات هسته ای دلشان واپس بود که این نه تقصیر ما بود و نه تقصیر آنها

 

رئیس دولت یازدهم با تصریح این مطلب که برخی ها فکر می کردند ما در مذاکرات هسته ای مال و متاع قلیل دنیا را گرفته ایم و متاع فناوری را داده ایم و فکر می کردند ما فناوری هسته ای و خون شهدا را فروخته ایم و در عوضش زنجیره تحریم را شکسته ایم و ان روز هم با یک بیان ساده می گفتیم که این حرکت بزرگ از سوی مردان بزرگ این کشور انجام شده تا مردم به حق خود برساند اما برخی می گفتند چه بوده و چه شده و آنها دلهایشان واپس بود.

 

روحانی با اظهار اینکه برخی ها ان زمان دلشان واپس بود و این نه تقصیر ما بود و نه تقصیر انها عنوان کرد: آنهایی که دلهایشان واپس می شد نمی دانستند ما حتی چکار می کنیم و فکر می کردند به فردو قفل سه قفله می خورد و ما کلید ان را نداریم نطنز بسته می شود راکتور کوچک تهران هم معلوم نیست چه می شود و راکتور اراک هم بسته می شود و امروز شاهد هستیم که ما در مسیر درست بودیم و مسیری صحیح و کوتاهترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت و تثبیت حقوق ملت ایران برگزیده بودیم.

 

رئیس جمهور در ادامه به موفقیت امروز تزریق گاز UFX به IR8 با 60 هزار دور و قطر 25 اشاره کرد و گفت: این تلاشها نشان می دهد که حقوق ملت ایران از کف خیابان به لوزان ژنو و وین برده شد و از آنجا به سازمان ملل برده شد و همانجا که تضییع شده بود تصویب شد و اگر ایستادگی ملت ایران نبود این کار شدنی نبود و اگر رهنمودهای رهبری نبود و اگر هنرمندی دیپلماتهای ارزشمند ما در راس آنها دکتر ظریف نبود این کار شدنی نبود و اگر تلاش ارزشمند اندیشمندان هسته ای در راس آنها دکتر صالحی نبود این کار شدنی نبود و خیلی ها زحمت کشیدند برای اینکه حقانیت ایران را به اثبات برسانند و وزارت دفاع بانک مرکزی وزارت اقتصاد و دارایی وزارت نفت و وزارت صنعت معدن و تجارت هم در این زمینه تلاش بسیاری داشتند.

 

برخی خواب بودند که رعد و برق برجام را ندیدند

 

رییس شورای عالی امنیت ملی کشورمان برجام را به ابری تشبیه کرد که بارش ان باعث گل دادن بخشهای مختلف هسته ای و صنعتی در کشور شده است عنوان کرد: البته عده ای رعد و برق این برجام را ندیده اند و باید بگوییم شما ممکن است خواب بوده اید اما امروز بارش این ابر را می بینید که به مردم می بارد و بسیاری از پروژه هایی که امروز افتتاح شد ثمره دو سال گذشته است و در برخی از این پروژه های مهم شاهد همکاری شرکتهای خارجی هستیم و این یعنی همان به ثمر نشست برجام.

 

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر این نکته که بسیاری از آنچه که در فناوری هسته ای شاهد هستیم از جمله تجاری شدن این صنعت باران رحمت برجام است افزود: اگر این باران رحمت نبود آب سنگین ما صادر نمی شد و دنیا آب سنگین ما را نمی دید و اولین بار ما آب سنگین را به امریکا و روسیه دو قدرت بزرگ جهانی فروختیم و امروز هم کیک زرد را وارد می کنیم و کیک زرد از زمان انقلاب تا سال گذشته یک گرم هم وارد نشده است اما امروز 360 تن کیک زرد وارد کشور کرده ایم و به این معنای ان است که ما در جهان پیروز شده ایم و در زمینه هسته ای هم فروش داریم و هم صادرات.

 

ما اگر با هم بسازیم می توانیم کشور را بسازیم

 

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه با تصریح اینکه ما هر کجا با هم بودیم پیروز شدیم یاداور شد: ما می توانیم یک شعار است و اگر ما با هم باشیم و اگر در کنار هم اختلافات را کنار بگذاریم و اگر با هم بسازیم می توانیم کشورمان را به خوبی بسازیم ما چرا توانستیم در برابر فشارها پیروز شویم به خاطر وحدتمان و انسجاممان و صبر و تحمل و ایستادگی و اطاعت از رهبری بود و در مذاکرات هم با همین امر پیروز شدیم.

 

روحانی با عنوان اینکه ما اگر همان راه را ادامه دهیم در منطقه جهان و داخل با انسجام می توانیم پیروز شویم یاداور شد: و متاسفانه دنیای امروز دنیای قانون نیست و اگر دنیای امروز دنیای قانون بود و اظهارات دو گانه در ان نداشتند و اگر همه در قوانین از ان تبعیت می کردند کارها اسانتر بود.

 

امریکا مگر پلیس جهان است که به سوریه حمله می کند

 

رئیس جمهور گفت: این چطور دنیایی است که بدون مصوبه سازمان ملل شورای امنیت و حتی کنگره رئیس جمهور امریکا تصمیم می گیرد در خاورمیانه از ناوگان دریایی به فرودگاه داخلی الشعیرات سوریه یک کشور مستقل موشک پرتاب کند؟ از آن بدتر، کشورهایی هستند که متاسفانه از منطقه خودمان که برای تجاوز آمریکا، آمریکا را تشویق می کنند و برای آمریکا کف می زنند. نوبت شما هم می رسد؛ چرا عجله می کنید، چرا متجاوز و ظالم را تشویق می کنید؟ چرا و به چه مناسبت بی قانونی را تایید می کنید؟

 

روحانی با اظهار این که باید در سایه انتخابات پیش رو، قدرت کشور را به رخ جهانیان بکشانیم، ما نباید رو در روی هم بایستیم، ما یک هدف واحد داریم، ‌هدف ما تبلور مردم سالاری دینی است، جمهوریت را به منصه ظهور برسانیم و اسلامیت را پای صندوق آرا ببینیم، تاکید کرد: نباید بگذاریم در کشور ما انتخاباتی شبیه انتخابات آمریکا را شاهد باشیم. این جا سرزمین اسلامی، سرزمین پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) است. رقابت آزاد بسیار عالی است و مشارکت حد اکثری توام با قانون آرزوی همه ماست. باید مر قانون را شاهد باشیم.

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سخنگوی قوه قضاییه:

طرح هر مسجد یک حقوق دان در بسیاری از استانها به طور کامل اجرا شد

اسماعیلی با بیان اینکه طرح هر مسجد یک حقوق دان با همکاری بسیج حقوق دانان و معاونت فرهنگی قوه قضاییه در سراسر کشور اجرا می شود گفت: این طرح در بسیاری از استانها به طور کامل اجرا شده در برخی استانها نیز در حال اجرا است.

اخبار برگزیده شبستان