خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١

Friday, February 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۶/۱/۱۹ - ۱۰:۵۷ شناسه خبر : ۶۱۹۹۴۲

ويژگی های روحی و معنوی یاران امام زمان (عج)
خبرگزاری شبستان: اميرمؤمنان علی عليه السلام ياران حضرت مهدي عليه السلام را گنج هايي آكنده از شناخت پروردگار دانسته، از آنان به نيکی ياد کرده است.

به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب «نقش مردم در انقلاب جهانی حضرت مهدی علیه السلام» می‌نویسد:

 

درباره ويژگي‌هاي ياران خاص حضرت مهدی عليه السلام، نكات فراواني در روايات ذكر شده كه در يک تقسيم بندی می توان به ويژگی های جسمانی و روحی تقسيم کرد.

 

ويژگی های روحی و معنوی

1- يگانه پرستی

باور به يگانگی خداوند و يکتا پرستی، سرلوحة باورهای ياران حضرت مهدی عليه السلام ـ به عنوان مؤمنان راستين ـ است. امام صادق عليه السلام در اين باره، آن ها را مرداني دانسته كه گويا دل هايشان پاره‌هاي آهن است. غبار ترديد در ذات مقدس خداي خاطرشان را نمي آلايد... همانند چراغ هاي فروزانند؛ گويا دل‌هايشان نورباران است. از ناخشنودي پروردگارشان هراس دارند. براي شهادت در راه خداوند دعا مي كنند و آرزومند كشته‌شدن در راه خدايند. و اميرمؤمنان علی عليه السلام ياران حضرت مهدي عليه السلام را گنج هايي آكنده از شناخت پروردگار دانسته، از آنان به نيکی ياد کرده است.

 

2- بصيرت

شناخت هدف، چراغ راه است. که راه را بر رونده روشن و آسان مي سازد. بر سر دوراهي ها او را از سرگرداني رهايي مي بخشد. و ياران حضرت مهدي عليه السلام در بصيرت، آگاهی و خردمندي سرآمدند. در فتنه هايي كه زيركان در آن فرو مي مانند، آگاهانه و هوشيارانه راه پويند و حق را از باطل باز شناسند. آن‌گونه که امام علی عليه السلام در ويژگی‌هايشان فرمود : و چه نزديك است امروز، به فردايي كه سپيده آن خواهد دميد. ‌اي مردم وقت است كه هر وعده نهاده در آيد، و آنچه را نمي‏شناسيد نزديك است ـ از پرده ـ برآيد، هر كه از ما ـ اهل بيت ـ بدان رسد، با چراغي روشن در آن راه رود، و بر جاي پاي صالحان گام نهد تا بند ـ از گردن ها ـ بگشايد، و از بندگي آزاد نمايد. جمع ـ گمراهان ـ را پراكنده گرداند، و پريشاني ـ مؤمنان ـ را به جمعيّت كشاند، و نهان از مردمان ـ كار راندـ . پي شناس به نشان او راه نبرد، هر چند پياپي نگرد. پس در آن فتنه مردمي ذهن خود را چنان تيز كنند، كه آهنگر تيغ را زدايد، و ديده‏هاشان به تفسير قرآن كه شنوند روشن شود ـ چنانكه بايد ـ بام و شام جام هاي حكمت نوشند ـ و در تكميل نفس بكوشند ـ

و نيز فرمود‏: روزگار بر آنان دراز شد، تا خواري را به نهايت رسانند، و خود را مستوجب بلاي زمانه گردانند، و چون پايان مدّت نزديك گرديد و گروهي آسايش خود را در پيوستن به فتنه ديد، آنان دست به پيكارشان گشادند، و با شكيبايي كه كردند، بر خدا منّت ننهادند، و جان باختن در راه حق را بزرگ نشماردند. پس چون قضاي آمده با پايان مدّت بلا ساز وار شد، شمشيرها در راه حقّ آختند، و بصيرتي را ـ كه در كار دين داشتند ـ آشكار ساختند.

 

3- شجاعت

ياران و ياوران حضرت مهدي عليه السلام مردانی سترگ و جنگ آورانی دلير در ميدان هاي نبردند. دل هاشان بسان پولاد که از دشمن هيچ هراسي به دل راه نمي دهند. باور ژرف به اهداف والای آن قيام جهانی، همة هستی اشان را فراگرفته و عشق به بقية الله الاعظم عليه السلام به بازوانشان نيرو بخشيده است. که امام باقر عليه السلام در وصفشان آن‌گونه که گويي آنها را مي‌بيند آنها را سيصد و اندي مرد بر بلنداي نجف كوفه ايستاده دانست. که دل هايي چون پولاد دارند. در هر سو تا مسافت يك ماه راه ترس بر دل هاي دشمنان سايه مي افكند.

 

4- ولايت‌مداری

ياران امام به شايستگی از او فرمان مي برند و به خوبی گوش به فرمان او هستند. در انجام دستورهاي وی بر يكديگر پيشي مي گيرند. به فرموده پيامبر صلی الله عليه و آله و سلم در پيروی از او تلاش گر و كوشايند.

عبد الله بن عجلان گويد در محضر امام صادق عليه السلام سخن از خروج قائم عليه السلام پيش آمد. من به آن حضرت گفتم: چگونه ما از آن آگاه می شويم؟ حضرت در پاسخ به چگونگی آگاه‌شدن ياران مهدی عليه السلام از زمان ظهور اشاره کرده فرمود: هر يك از شما كه صبح از خواب برمي‏خيزد به زير بالش سرش نامه‏اي مي‏يابد كه بر آن نوشته است: طاعتی نيكو.

 فضيل بن يسار از امام صادق عليه السلام نقل کرده که آن حضرت در وصف ياران حضرت، آن ها را سواراني بر اسب های خود چونان عقاب توصيف کرده، که براي بركت‌جويي دست بر زين مركب امام مي‌سايند و در گرد امام در چرخشند. با جان و دل او را در جنگ ها در پناه می گيرند و آنچه بخواهد، فراهم  كنند.

ابوبصير نيز ضمن آنکه خرسندی آن امام را در بارة شيعيان قائم عليه السلام روايت کرده است، از آن حضرت نقل کرده که مهم ترين ويژگی آن-ها منتظربودن در عصر غيبت و فرمان بردار بودنشان در عصر ظهور است.

عبد العظيم حسنی گويد: بر امام هادی عليه السلام وارد شدم و در نظر داشتم تا در بارة قائم از آن حضرت بپرسم که همان مهدی است یا ديگری است. آن حضرت سخن آغاز کرد و فرمود: ‌اي ابو القاسم قائم ما همان مهديّ است؛ كسي كه بايد در غيبتش او را انتظار كشند و در ظهورش او را فرمان برند.

 

5- از خودگذشتگی

از ويژگي هاي برجسته همراهان مهدي موعود عليه السلام ازخودگذشتگی و برتری‌دادن ديگران برخود است. همان گونه که پيروزي پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله وسلم و همه قيام هاي اصلاح گرانه تاريخ اسلام، در گرو ياران ايثارگر و فداكار بود. بريد عجلي نقل مي كند: به امام باقر عليه السلام گفته شد: يارانمان در كوفه بسيارند. اگر فرمان دهي از تو فرمان‌برداری خواهند كرد. آن حضرت فرمود: کسی از آن ها سراغ جيب برادرش می رود تا حاجتش برگيرد؟ گفت: خير. حضرت فرمود:

فهُمْ بِدِمَائِهِمْ أَبْخَلُ؛ پس آنان در نثار خون خويش بخيل ترند.

سپس افزود:

إِنَّ النَّاسَ فِي هُدْنَةٍ نُنَاكِحُهُمْ وَ نُوَارِثُهُمْ حَتَّى إِذَا قَامَ الْقَائِمُ جَاءَتِ الْمُزَايَلَةُ وَ أَتَى الرَّجُلُ إِلَى كِيسِ أَخِيهِ فَيَأْخُذُ حَاجَتَهُ فَلَا يَمْنَعُهُ؛ مردم در صلح اند، با آنان ازدواج كرده و از ايشان ارث بريم تا آنکه قائم قيام کند. و دوران رفاقت فرارسد. مرد به سراغ مال برادر رفته حاجت خود برگيرد و كس او را منع نكند.

 

6- ساده زيستی

زهد و ساده زيستي زيور انسان های شايسته است. امام صادق عليه السلام ـ در پاسخ پافشاري دوستان براي قيام و شتاب در خروج قائم عليه السلام ـ در وصف اين ساده‌زيستی و تلاش ياران حضرت مهدی عليه السلام، فرمود:

مَا تَسْتَعْجِلُونَ بِخُرُوجِ الْقَائِمِ فَوَ اللَّهِ مَا لِبَاسُهُ إِلَّا الْغَلِيظُ وَ لَا طَعَامُهُ إِلَّا الْجَشِب‏؛چرا در خروج قائم شتاب مي‌ورزيد. به خدا سوگند لباسش درشت و غذايش ناچيز است.

ستم ديدگان جهان آزادي خود را در دست آن پاك بازان ديده و از سراسر گيتي به ياري اشان مي شتابند. درستي گفتار و شعارشان را در كردارشان مي-جويند و در پي ديدن نشانه هاي پاکی و راست‌گفتاری به درگاهش سر مي سپارند.

آنچه گفته شد برپاية روايات بود، اما از برخی آيات نيز ـ به بيان روايات ـ می‌توان ويژگي‌های ياران حضرت را به دست آورد؛ مانند آنچه از امام صادق عليه السلام نقل شده که آيه:

يَاأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتىِ اللَّهُ بِقَوْمٍ يحُِبهُُّمْ وَ يحُِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلىَ الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلىَ الْكَافِرِينَ يجَُاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ وَ لَا يخََافُونَ لَوْمَةَ لَائمٍ ذَالِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم‏؛ ای كساني كه ايمان آورده‏ايد، هر كس از شما از دين خود برگردد، به زودي خدا گروهي [ديگر] را مي‏آورد كه آنان را دوست مي‏دارد و آنان [نيز] او را دوست دارند. [اينان‏] با مؤمنان، فروتن، [و] بر كافران سرفرازند. در راه خدا جهاد مي‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگري نمي‏ترسند. اين فضل خداست. آن را به هر كه بخواهد مي‏دهد، و خدا گشايشگر داناست.‏

را در وصف ياران حضرت مهدی عليه السلام دانسته و فرمود:

نَزَلَ فِي الْقَائِمِ عَلَيْهِ السَّلَامُ وَ أَصْحَابِهِ؛در بارة قائم و ياران او نازل شد.

که مهم‌ترين ويژگی‌ها از نگاه اين آيه عبارتند از:

1- دوستان خداوندند.

2- خدا دوستانند.

3- در برابر مؤمنان فروتنند.

4- بر کافران سرافرازند.

5- مجاهدان در راه خدايند.

6-  نترس از ملامت ملامت‌گرانند.

ادامه دارد...

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس دینی تاکید کرد

انتخاب نمایندگان مقید به گفتمان انتظار، زمینه ظهور را فراهم می‌کند

حجت‌الاسلام ادیب‌یزدی با بیان‌اینکه مجلس علوی و مهدی‌باور زمینه‌ساز ظهور می‌شود، گفت: منتظران ظهور باید در انتخاب‌های سرنوشت‌ساز کشور تمام دقت خود را به کار بگیرند.

اخبار برگزیده شبستان