خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

السبت ١٧ ذو القعدة ١٤٤٠

Saturday, July 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۶/۱/۱۲ - ۱۴:۳۲ شناسه خبر : ۶۱۹۴۴۲
استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد:
زیارت جامعه کبیره؛ هدیه‌ای از سوی امام هادی(ع)/ثمره ارتباط با ولایت در زیارت جامعه کبیره بیان شده است
خبرگزاری شبستان:حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی با بیان اینکه زیارت جامعه کبیره مضامین والایی دارد، گفت: زیارت جامعه کبیره، هدیه‌ای از سوی امام هادی(علیه‌السلام) است که مضامین والایی از ائمه معصومین(علیهم‌السلام) در آن بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین مؤمنی، استاد حوزه علمیه قم امروز(12 فروردین) در مراسم شهادت امام هادی(علیه السلام) که در آستان مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) برگزار شد، عنوان کرد: مطمئن ترین و بهترین راه برای رسیدن به قرب الهی، ائمه معصومین(علیهم السلام) هستند.

 

ارتباط با اهل بیت(علیهم السلام) وسیله تقرب به خداوند است

 

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در روایتی، سه مسئله «معرفت به خدا»، «معرفت به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)» و «محبت اهل بیت(علیهم السلام) را فرمول بندگی عنوان کردند و فرمودند: «اهل بیت(علیهم السلام) کشتی نجات هستند».

 

حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی با بیان این که ارتباط با اهل بیت(علیهم السلام) وسیله تقرب به خداوند است، افزود: بزرگان و علمای دین که در قم زندگی می‌کردند، به حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) مشرف می‌شدند و در این مکان مقدس، زیارت جامعه کبیره می‌خواندند.

 

زیارت جامعه کبیره، هدیه امام هادی(علیه السلام) به مردم است

 

وی با بیان این که زیارت جامعه کبیره، هدیه امام هادی(علیه السلام) است، گفت: هیچ زیارتی از نظر سند، متن و فصاحت به زیارت جامعه کبیره نمی‌رسد؛علمای دین مقید به خواندن زیارت جامعه کبیره بودند و بر فصاحت، بلاغت و جامعیت این زیارت تصریح داشتند.

 

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: علامه محمدباقر مجلسی فرمودند: «من شرح زیارت زیارت جامعه کبیره را گفتم، گرچه حق آن را ادا نکردم، این زیارت، صحیح ترین زیارت‌ها از جهت سند و فراگیرترین آنها نسبت به ائمه(ع) است و در مقایسه با دیگر زیارت‌ها از فصاحت، بلاغت و منزلت بیشتری برخوردار است».

 

زیارت جامعه کبیره از ینابیع وحی صادر شده است

 

حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی با بیان این در زندگی خود زمانی را صرف خواندن زیارت جامعه کبیره کنیم، تصریح کرد: مرحوم سیدعبدالله شبّر برای این زیارت نورانی تعبیر زیبایی بیان کرده است و فرموده است: «فصاحت الفاظ و بلاغت مضامین و عبارت زیارت جامعه کبیره نشان می‌دهد که از ینابیع وحی و لسان معصوم صادر شده است».

 

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: زیارت جامعه کبیره از امام معصوم(علیه السلام) که یکی از صاحبان دین و دژهای مردم هستند، صادر شده است.

 

وی با اشاره به اهمیت زیارت جامعه کبیره، گفت: بزرگان ما به خواندن این زیارت نورانی اهتمام داشتند، امام خمینی(ره) مقید به قرائت زیارت جامعه کبیره بودند، آیت الله مظاهری توصیه می‌کردند که حداقل هفته ای یک بار مقید به خواندن زیارت جامعه باشید.

 

زیارت جامعه کبیره مضامین والایی دارد/تبیین ثمره ارتباط با ولایت در زیارت جامعه کبیره

 

حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی تصریح کرد: زیارت جامعه کبیره مضامین والایی دارد، در این زیارت نورانی معرفی جایگاه ائمه معصومین(علیهم السلام) بیان شده است، این زیارت مکتب ائمه معصومین(علیهم السلام) را معرفی می‌کند و شئونی که اهل بیت(علیهم السلام) نزد خداوند دارند، را بیان می‌کند.  

 

وی افزود: معرفی ائمه اطهار(علیهم السلام) به عنوان واسطه بین مخلوق و خالق در این زیارت بیان می‌شود، رابطه با ولایت و ثمره رابطه با ولایت در این زیارت آمده است.

 

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: آثار تولی و تبری به صورت کامل و جامع در زیارت جامعه کبیره بیان شده است، صفات ائمه معصومین (علیهم السلام) در این زیارت معرفی شده است، همچنین دو درخواست در پایان دعا وجود دارد که هم نفع دنیوی و هم نفع اخروی دارد.

 

ولایت ائمه معصومین(علیهم السلام) برای همه انسان‌ها منفعت دارد

 

وی با اشاره به صفات ائمه معصومین(علیهم السلام) در زیارت جامعه کبیره افزود: متوکل عباسی فردی به نام یوسف بن یعقوب نصرانی که مسیحی بود، را احضار کرد، این شخص نذر کرد که اگر از محضر متوکل جان سالم به درببرد، مبلغی نذر امام هادی (علیه السلام) کند و همین طور هم شد، زمانی که این فرد خدمت امام هادی(علیه السلام) رسیدند، حضرت فرمودند: «ای یوسف! عده ای تصور می‌کنند که ولایت ما شامل شما که نصرانی هستید نمی شود، اما آنها دروغ می‌گویند ولایت ما حتی برای شما نفع دارد».

 

حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی ادامه داد: سربازان متوکل به خانه امام هادی(علیه السلام) می‌روند و از خانه حضرت یک سلاح و مقداری درهم و دینار در کیسه‌های مهرشده پیدا می‌کنند؛ مهر مادر متوکل بر روی کیسه‌های پول بود، مادر متوکل برای شفای متوکل به امام هادی(علیه السلام) متوسل می‌شود و کیسه‌های پول نذر آن حضرت می‌کند، بنابراین ما هم نباید از امامان خود مأیوس و ناامید شویم.

 

وی یادآور شد: ما در زیارت جامعه کبیره خطاب به ائمه معصومین(علیهم السلام) می‌خوانیم: «شما نور قلب خوبان و هدايت كنندگان نكوكاران و حجت‌هاى خداى مقتدر جبار هستید ... به واسطه شما خدا بر ما باران رحمت نازل كرد ... و به واسطه شما غم و اندوه و رنجها از دلها برطرف مى‏گردد».

 

حرم امام هادی(علیه السلام) و امام حسن عسکری(علیه السلام) همچنان غریب است

 

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: امام هادی(علیه السلام) را به بزم شراب بردند، متوکل عباسی جام شراب به امام هادی(علیه السلام) تعارف کرد و گفت یا شراب را بنوش و یا شعری بخوان؛ امام به گونه ای شعر خواندند که متوکل گریه کرد و بزم آنها را به هم زدند.

 

وی تصریح کرد: ما اکنون در حرم مطهر کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) هستیم؛ حرم امام هادی(علیه السلام) و امام حسن عسکری(علیه السلام) همچنان غریب است.

 

معرفت و شفاعت درخواست نهایی در زیارت جامعه کبیره است

 

حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی تأکید کرد: رضای امام معصوم(علیه السلام) رضای خداوند است و عامل تطهیر عباد است، بنابراین ما باید از ائمه معصومین(علیهم السلام) درخواست کنیم که توجه ویژه به ما داشته باشند.

 

وی با بیان این که دو درخواست در پایان دعای جامعه کبیره وجود دارد، عنوان کرد: در انتهای زیارت جامعه کبیره آمده است که «پروردگارا من اگر شفيعانى به تو نزديكتر از محمد (ص) و آل محمد (ع) كه همه‏ اخيار و پيشوايان نيكوكار هستند مى‏ يافتم آنها را به درگاه تو شفيع قرار مى ‏دادم»؛ ما شفیعانی بهتر از ائمه معصومین(علیهم السلام) پیدا نمی کنیم، بنابراین از آنان درخواست می‌کنیم که در زمره رحمت شدگان به شفاعت اهل بیت(علیهم السلام) قرار بگیریم.

 

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: معرفت و شفاعت درخواست نهایی است که در زیارت جامعه کبیره مسئلت می‌کنیم و در پایان زیارت جامعه کبیره از خداوند می‌خواهیم که «أَسْأَلُكَ أَنْ تُدْخِلَنِي فِي جُمْلَةِ الْعَارِفِينَ بِهِمْ وَ بِحَقِّهِمْ‏؛ درخواست مى‏كنم كه مرا داخل در جمله عارفان به مقام آنها و به حق آنها كرده».

 

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر ستاد هماهنگی کانون فرهنگی هنری مساجد استان قم خبر داد

توزیع ۸۸ تابلوی سبک زندگی اسلامی در مساجد قم

حجت الاسلام والمسلمین روحانی از توزیع ۸۸ تابلوی سبک زندگی اسلامی در کانون های مساجد استان قم خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان