خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

الاثنين ٥ رمضان ١٤٤٤

Monday, March 27, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۱۶:۰۲ شناسه خبر : ۶۱۴۰۶۶

کتابشناسی حضرت فاطمه(س)
خبرگزاری شبستان:پیرامون زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س)، کتاب‏ ها و نوشتارهای فراوانی نگاشته شده و در هر یک بخشی از حیات درخشان آن بانوی گرامی اسلام نمایانده شده است که به معرفی برخی از این آثار می پردازیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان ، حضرت زهرا(س) دختر خاتم پیامبران، همسر امیرمومنان علی (ع) و برترین یادگار رسول خدا(ص) ، کوثر آسمانی خداوند و سرچشمه ی زلال الهی است که در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد.
زندگى سراسر افتخار حضرت زهرا(س)  الگوىی برجسته و تمام عیار برای مسلمان و به ویژه سرمشق جامعى براى همه ى بانوان با فضيلت است. پیرامون زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س)، کتاب‏ها و مقاله‏ های فراوانی نوشته شده و در هر یک بخشی از حیات درخشان آن بانوی گرامی اسلام نمایانده شده است که برخی از این آثار و تالیفات عبارت اند از:
«شخصیت شناسی حضرت فاطمه(س)» 
کتاب «شخصیت شناسی حضرت فاطمه(س)» که به قلم «احمد لقمانی» تحریر و از سوی انتشارات پیام زن منتشر شده؛ اثری است که با بهره گیری از بینش و دانش بانوی پاکی ها و خوبی ها، زهرای مرضیه علیها السلام برای روشنگر شدن تفاوت شخصیت های شایست و ناشایست بهره جسته  تا راه بهتر پیمودن مسیر زندگی را بشناساند. برخی از عناوین و موضوعات این کتاب عبات اند از: شخصیت شناسی فاطمه (س)، آفاق معرفت در اسمان دل و دیده ی فاطمه ، فلسفه ی بعثت رسول خدا و بیان زحمات پیامبر(ص) و...
در نخستین بخش این کتاب سخنان فاطمه زهرا(ع) در باره برترین انسان هستی، حضرت محمد(ص) فراهم آمده و در بخش های بعدی نیز موضوعاتی چون ؛ «امام شناسی» و «ولایت محوری»  و شناخت فرزندان بزرگوار حضرت زهرا(س) از نگاه معرفت آفرین آن بانو مورد بررسی قرار گرفته است.


«فاطمه زهرا (ع) ، شادمانی دل پیامبر (ص)»
کتاب حاضر در اصل به زبان عربی با عنوان «فاطمه الزهرا بهجت قلب المصطفی» به قلم «احمد رحمانی همدانی» نگارش شده و با ترجمه ی «حسن افتخارزاده سبزواری» و از سوی نشر بدر منتشر شده است. این کتاب یکی از مفصل‏ترین کتاب‏ های موجود در زمینه زندگی و فعالیت‏ها و فضایل و مناقب حضرت فاطمه زهرا(س) است که زوایای پنهان زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را بررسی کرده است. در این کتاب هم به فضائل و مناقب مربوط به خلقت نوری و عوالم پیشین آن حضرت اشاره شده و هم از مقام و منزلت آن حضرت در پیشگاه پروردگار متعال در قرآن مجید و در بیانات معصومین علیهم علیم السلام اسلام سخن به میان آمده و هم گفتار و فرمایشات و عنایات و توجهات ویژه رسول خدا صلی الله علیه و آله نسبت به آن حضرت آمده وهم توجهات و توسلات امامان معصوم علیهم السلام به آن بانوی والا مقام آورده شده است.


 «فاطمه از نگاه علی علیه السلام»
کتاب حاضر که به همت «محمد محمدیان» تالیف و ترجمه شده با بیان احادیث و کلام ارزشمند حضرت علی (ع) به معرفی ابعاد شخصیتی و  ویژگی های حضرت فاطمه ی زهرا(س) می پردازد. این کتاب مشتمل بر چهل بخش است و  مولف در آن علاوه بر ارائه ی ترجمه ای روان از سخنان امیر مومنان (ع) به منظور درک جامع تر از کلام حضرت علی(ع) و شناخت همه جانبه ی بانوی خوبی ها ؛ از آیات قران و نیز کلام پیامبر اکرم(ص) و ائمه ی معصومین کمک گرفته است و این مباحث را تحت عنوان نکات به هریک از بخش های کتاب الحاق کرده است. برخی از عناوین و موضوعاتی که در این کتاب فراهم آمده عبارت اند از: مظلومیت فاطمه سلام الله علیها، وصیت‏‌های فاطمه سلام الله علیها در واپسین ساعات عمر، لحظه شهادت فاطمه سلام الله علیها، بشارتی به دوستداران فاطمه سلام الله علیها، محبوب حبیب خدا، برگزیده زنان جهانیان، بهترین زنان جهانیان و....

«دردانه دلداده»
کتاب « دردانه دلداده» نوشته ی « محمدجواد مروجی طبسی » که از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شده؛  اثری است که به تحلیل زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام می پردازد و به معرفی و زندگي نامه حضرت فاطمه (س)، چهره درخشان تاريخ و الگوی تمام عياری برای مسلمانان به ويژه بانوان پرداخته است. این کتاب مشتمل بر 16 بخش است و عناوین و موضوعاتی چون؛ اسامی و القاب، مقام حضرت فاطمه(س)، از ولادت تا هجرت، پس از هجرت، ویژگی های فاطمه(س)، مناقب، فاطمه(س) و از دست دادن رسول خدا(ص)، فاطمه(س) و دفاع از ولایت، غضب فدک، دوران بیماری و شهادت آن حضرت(س) را مورد بررسی قرار داده است.


« آتش به خانه وحی»
کتاب حاضر که به قلم «محمد حسین سجاد» و با بهره گیری از متون و منابع معتبر موجود نگارش شده و انتشارت مهر ثامن آن را منتشر کرده ،در سه بخش تدوین شده است که در بخش نخست آن ابعاد شخصیتی و ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه (س) در کلام رسول خدا(ص) تبیین و تحلیل شده است و در بخش دوم  به مسئله ی برخورد مردم و رفتارهای آنان با حضرت فاطمه (س) پس از وفات پیامبر اکرم (ص) با بهره گیری از کتب اهل سنت پرداخته است. در قسمت آخر  نیز مصائب و رنج‌های حضرت فاطمه(س) بیان شده است. فهرست برخی از مطالب این کتاب عبارت اند از: «راه فاطمه (س) تنها الگوی شیعه»، «وحدت به معنی سکوت نیست»، «وحدت در سیره امامان شیعه»؛ «دفاع فاطمه شخصی نبود»، «نهضت فاطمه(س) مسالمت ندارد» و....


«فاطمه زهرا سلام الله عليها از ولادت تا شهادت»
کتاب «فاطمه زهرا سلام الله علیها از ولادت تا شهادت» نوشته ی «محمدکاظم قزوینی» و ترجمه ی «علی کرمی» که از سوی انتشارات مرتضی منتشر شده؛ اثری است که در آن نویسنده ضمن بهره بردن از منابع دسته یک تاریخ و حدیث و کلام به تبیین شرایط و کیفیت زندگی حضرات زهرا(س) پرداخته است. «ویژگی های اخلاقی و انسانی بانوی بانوان» ، «موقعیت شکوهبار فاطمه در آیینه ی رسالت » ، «ارمغان معنوی» ،  «فاطمه و دانش گسترده» ، «دخت گرانمایه ی پیامبر در آستانه ی ازدواج» ،  «سرای پرشکوه و پرمعنویت فاطمه (س)» و.... برخی از عناوین و موضوعاتی است که در این  کتاب به ان ها پرداخته شده است.


«صحیفه فاطمیه»
کتاب «صحیفه فاطمیه» که به قلم « حمید احمدی جلفایی» نگارش و توسط انتشارت زائر منتشر شده است  مشتمل بر احادیث و کرامات حضرت زهرا(س) می باشد و خطبه‌ها، کلمات قصار، ادعیه، اشعار، فضائل، کرامات و سایر ملحقات حضرت زهرا(س) را در بر دارد. این کتاب در 6 فصل تدوین شده است که عناوین آن عبارت اند از:«فصل اول: چهل حدیث در فضیلت حضرت فاطمه زهرا(س)» ، «فصل دوم: خطبه ها و بیانات طولانی حضرت فاطمه زهرا(س)» ، «فصل سوم:کلمات قصار و حکمت آمیز حضرت فاطمه (س)» ، «فصل چهارم:اشعار منسوب به آن حضرت»، «فصل پنجم: ادعیه و حرز متعلق به ان حضرت» و «فصل ششم:عطیه و ملحقات».


«کشتی پهلو گرفته»
«کشتی پهلوگرفته» که به قلم «سید مهدی شجاعی» تحریر شده و انتشارات نیستان آن را منتشر کرده، پرفروش ترین کتاب این نویسنده ی ایرانی و یکی از آثار پر مخاطب است که مورد اقبال قرار گرفته است. این کتاب، روایتگر زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) با زبان ادبی و داستانی است و مصائب ایشان را از زبان خودشان و اطرافیان بازگو می‌کند و خواننده در خلال خواندن این کتاب در حالی که گفتگوی اهل بیت (ع) را که زبان حال ایشان بوده مرور می کند، با تاریخ پر فراز و نشیب و زیبا و در عین حال پر مصیبت زندگی حضرت زهرا(س) و وقایع دوران کودکی تا شهادت ایشان بیشتر آشنا می شود.
از جمله ی دیگر آثاری که درباره ی حضرت زهرا(س) و شخصیت  والا و زندگی این  بزرگ بانوی اسلام نگارش شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
زندگانی صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها / عبدالحسین دستغیب/ نشر جزایری.
اسرار فدک/ تألیف محمد باقر انصاری و سید حسین رجائی / نشر دلیل ما.
زندگانی حضرت فاطمه الزهرأ سلام الله علیها و دختران آن حضرت/ سید هاشم رسولی محلاتی / نشر فرهنگ اسلامی.
صدیقه شهیده/ سید عبدالرزاق موسوی مقرم / دفتر انتشارات اسلامی.
نهج الحیات/فرهنگ سخنان حضرت فاطمه سلام الله علیها/ محمد دشتی / مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین.
زندگاني حضرت فاطمه زهرا (ع)/ عبدالحسين مومني/ نشر جاويدان.
سخنراني حضرت فاطمه (ع) جلوه‌ گاه ايده‌آل اسلام/ توران انصاري/ مؤسسه انتشارات رسا قلم.
دو درياي رحمت: علي مظهر عدل و فاطمه مظهر تقوا / محمدعلي مرداني/ مؤسسه‌ انتشارات‌ اميركبير.
تحلیل سیره فاطمه الزهرا علیها‌السلام/  علی اکبرزاده / نشر انصاریان.
آیینه عصمت (مدائح و مراثی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها)/ محمود شاهرخی و مشفق كاشانی/ انتشارات اسوه.
اسرار و آثار تسبیح حضرت زهراعلیها‌السلام / علیرضا رجالی /  نشر نبوغ.
بانوی بانوان حضرت فاطمه زهرا(ع)/ ابوالفضل موسوی گرمارودی/ نشر دلیل ما.

 

 

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«نردبان آسمان» در بازار کتاب

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

اخبار برگزیده شبستان