خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

الجمعة ٨ شوّال ١٤٣٩

Friday, June 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمانشاه - زمان :   ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۰۰:۳۶ شناسه خبر : ۶۱۳۴۹۹

حجاب؛ نشانه ای از تمدن و شعور فرهنگی
خبرگزاری شبستان: حجاب برای یک زن نه تنها محدودیت و حصار نیست بلکه همواره نشانه ای از تمدن و شعور فرهنگی او بوده و با تحکیم پیوندهای خانوادگی زمینه های توسعه بیشتر در جامعه را نیز فراهم خواهد ساخت.

خبرگزاری شبستان: اسلام حجاب را علاوه بر دست یافتن به آرامش روانی،استحکام پیوند خانوادگی و احترام به زن از مصادیق مهم تحقق امنیت فردی و اجتماعی در جامعه معرفی و تصریح کرده که زن با عنصر حجاب نه تنها به تهذیب و تزکیه نفس پرداخته و قرب الهی را فراهم می سازد بلکه موجبات گسترش روز افزون امنیت اجتماعی و ایجاد زمینه ای جهت رشد معنوی مردان را نیز فراهم می سازد.
 
 
یکی از فلسفه های وجوب حجاب که از اهمیتی خاص بخوردار است عمق و معنا بخشیدن به امنیت اجتماعی است چرا که زن با ارائه زیبایی ها و مواضع بدن خویش به شهوت و طمع مردان دامن زده و آن را به کانونی جدی برای بروز خطر مبدل می سازد که این امر به سلب آرامش زن و افول امنیت اجتماعی منتهی می شود و بی شک آنچه که می تواند به عنوان عامل پیشگیرنده از بروز این ناامنی عمل کند پوشش زن از چشمان گرسنه نامحرمان است که در سایه حجاب اسلامی کامل خواهد شد.
 
 
بدین جهت است که اسلام حجاب را برای زن واجب و شناخت حقیقت و فلسفه آن را از جمله پایه های مستحکم پوشش دینی و تبلور امنیت اجتماعی معرفی کرده است.بنابراین آنچه که از مباحث یاد شده دریافت می شود تأثیر حجاب بر تحقق امنیت اجتماعی است؛بدین معنی که رعایت حجاب،امنیت زن را در دو سطح فردی و اجتماعی تأمین اما بی حجابی و عدم توجه به رعایت حجاب امنیت زنان را تحت الشعاع قرار داده و موجبات افول و زوال آن را فراهم می سازد.
 

1- پاسخي است به نداي دروني فطرت : دانشمنداني مانند ميلتون و منتسکو بر اين باورند که حيا و پاکدامني يک نيروي طبيعي و فطري درزن است که او را وادار مي کند همواره خود را از مردان بپوشاند و بر شهوت خويش غلبه نمايد.
 
اينان معتقدند آنچه به زن ارزش مي دهد همان خويشتنداري و رعايت عفاف وپوشيدگي است وحجاب اوست که او را همواره مطلوب مرد قرار مي دهد وبه قول ويل دورانت « آنچه بجوييم و نيابيم، عزيز و گرانبها مي گردد.
 

2- مجوز ورود زن به جامعه است نه مانع آن : اينکه ما بايد حجاب را رعايت کنيم زور و دستوري از طرف مردان نيست تا آزادي مان را سلب کنند بلکه وظيفه شرعي مان است که حجاب را رعايت کنيم. ـ حالا چرا؟ ـ چون زنان باحجاب در فعاليت ها و رفت و آمدهاي خود آزادترند زيرا مردان فاسد هرگز زني را که بدنش را به طور کامل از نامحرم پوشانده است را با زني که بد حجاب است يا موهاي سرش رابيرون ريخته و خودش را در معرض نگاه آلوده‌ي آنان قرار داده برابر نمي دانند.
 
به همين خاطر به دنبال زنان و دختراني حرکت مي کنند که با نگاه کردن،خنديدن، آرايش کردن يا نحوه‌ي راه رفتن ، حرف زدن و لباس پوشيدن مردان نامحرم رابه باتلاق هوس دعوت ميکنند.
 

3- شخصيت و احترام زن را فزوني مي بخشد : شخصيت يعني مجموعه افکار و عواطف و عادات واخلاقيات يک انسان وخلاصه اينکه هرچه که به يک شخص مربوط مي شود بيرون از وجود او نيست بلکه شخصيت اوست چرا که از کوزه همان بيرون تراود که درآن است . وتنها راه بالا بردن شخصيت زن حجاب آن است. چرا؟

چون اگر به حجاب روي آورد پايگاه خانوادگي اش قوي مي شود و مردها ناچار مي شوند به زندگي خانوادگي خود ارج نهند و به ناموس خود توجه کنند. علوّ شخصيت زن در اين است که کمال اجتماعي،کمال همسري وکمال مادري را براي خودش احراز کند.
 

به قول استاد شهيد مطهري : «زن هراندازه متين تر و با وقارتر حرکت کند و خود رادر معرض نمايش براي مرد نگذارد بر احترامش افزوده مي شود.» به نظرمن هم به طورکلي، اشيايي که در همه جا يافت شود و دسترسي به آن به راحتي صورت مي گيرد از ارزش کمتري برخوردار است.
 

از طرف ديگر بشر هميشه اشياي گرانبها و ذي قيمت خود را از دسترس ديگران دور نگه مي دارد و به شيوه‌ي خاصي از آن نگه داري مي کند. اسلام زن را گوهر گرانبهاي هستي مي داند و کساني که زنان را تشويق به آرايش و نمايش زيبايي هاي جسمي مي نمايند، در حقيقت زن را فاقد شخصيت وروح انساني مي شمارند که بايد با نمايش زيبايي هايش منزلت اجتماعي مناسب خويش را بدست آورد. بنابراين چه خوب است که ما خانم ها با بي حجابي، خودمان را دست کم نگيريم.
 

4- باعث استحکام و افزايش نهاد خانواده مي باشد : چرا که زنان با حجابشان اطمينان و اعتماد شوهرشان را به پاکي خود جلب مي کنند وباعث تحکيم خانواده مي گردند.
 

5- عامل استواري جامعه وزمينه ساز ترقي آن مي باشد : اگر زنان داراي حجاب باشند همه مثل هم مي شوند، امتيازات ظاهري و زيبايي هاي جسمي و زينت ها محو مي گردد و آن وقت است که ذهن ها متوجه ارزش هاي واقعي نظير: علم، ادب، هنر واخلاق مي شود و در تحصيل آن ها کوشا مي گردد و در نتيجه استعدادها شکوفا وجامعه راه ترقي و پيشرفت را به سرعت طي خواهد کرد.
 
 

6-جذابيّت زن را بالا مي برد : معمولاً ارتباط کمتر و دوري از شيء مطلوب جذابيت آن را در نظر مخالف بيشتر مي کند. بنابراين اگر خواهان موفقيت و افزايش محبوبيت خود هستي بايد در پناه حجاب به آن دست پيداکني. به قول آلفرد هيچکاک که تجربه‌ي زيادي در فن فيلم سازي دارد معتقد است:« زن بايد مثل فيلمي پرهيجان وپر آنتريک باشد يعني ماهيت خود را کمتر نشان دهد و بگذارد مرد براي کشف آن ها بيشتر به خود زحمت دهد.»

 

7- در نهايت رعايت حجاب اجراي قاتون الهي و رضايت خداوند را به همراه دارد: حال با اين همه فوايد حجاب اگر نتواني آن را براي خودت حل کني اشکال اصلي خودت هستي نه حجاب چرا که کسي که زيبايي انديشه دارد زيبايي ظاهر خود را به نمايش نمي گذارد.


معاونت اجتماعی انتظامی استان کرمانشاه – کمیته ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

 

پایان پیام/81

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فتاح در آئین افتتاح ۵۰۰ واحد مسکونی مددجویان زلزله زده؛

مددجویان زلزله زده نباید هزینه ای برای بازسازی پرداخت کنند/تخریب ۳ هزار واحد مسکونی در زلزله

خبرگزاری شبستان: رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور، گفت: تعداد سه هزار واحد منازل مسکونی مددجویان در زلزله تخریب شد و کمیته امداد همچنین دو هزار و۴۰۰ واحد فرسوده دیگر را بازسازی می کند.

اخبار برگزیده شبستان