خبرگزاری شبستان

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

السبت ٥ شعبان ١٤٣٩

Saturday, April 21, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - مسابقات بین المللی قرآن کریم زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۲:۱۱ شناسه خبر : ۶۱۰۲۷۱
نشست ستاد عالی راهبری مسابقات بین المللی قرآن کریم؛
لزوم تبدیل مسابقات بین المللی قرآن به یک نهاد بین المللی قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری شبستان: دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به الزامات تبدیل مسابقات بین المللی قرآن به یک نهاد بین المللی قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: در این راستا تدوین سامانه مدیریت و برگزاری مسابقات ضروری است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، نخستین نشست ستاد عالی راهبری مسابقات بین المللی قرآن کریم صبح امروز با حضور مسئولان دستگاه های فرهنگی و اجرایی به همت سازمان اوقاف و امور خیریه در هتل ارم برگزار شد.

حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه این نشست با بیان اینکه مهمترین پشتوانه مسابقات قرآن سابقه موفق برگزاری آن همراه با حمایت رهبری از این مسابقات می باشد، گفت: هرچند طی سال های اخیر تحولات و تغییرات تکاملی در برگزاری مسابقات مشاهده می شود ولی هنوز ظرفیت های فراوانی برای این مسابقات وجود دارد که با اتکا به آن می توان این مسابقات را تبدیل به نماد فعالیت های قرآنی نظام کرد.

وی با بیان اینکه برای این کار باید مسیر تحول گام به گام ملی تبدیل این مسابقات به یک نهاد موثر بین المللی قرآنی را ترسیم و اجرایی کنیم، خاطرنشان کرد: وقتی از یک نهاد حرف می زنیم از مجموعه ای از اقدامات مدیریت شده ذیل یک گفتمان و فرهنگ تاثیرگذار ملی و بین المللی سخن می گوییم که برای خود مطالبه و جریان‌سازی اجتماعی و هدایت افکار عمومی را در پی دارد.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به الزامات تبدیل مسابقات بین المللی به یک نهاد بین المللی قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مهمترین نکته در این مسئله این است که پروژه نهادسازی مسابقات مخصوص سازمان اوقاف یا ماموریت این مجموعه نیست بلکه یکی از مهمترین سیاست ها و ماموریت های نظام در حوزه فرهنگ می باشد.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: سازمان اوقاف فقط هماهنگی، تولیت و پاسخگویی این پروژه را به عهده دارد و همه سازمان ها و مراکز نظام جمهوری اسلامی مسئولیت مشخصی در این پروژه باید بپذیرند و به آن وفادار باشند.

وی با بیان اینکه در برنامه بلندمدت و سند برگزاری مسابقات باید سه الزام را در مسیر تحولی به سمت نهادسازی مسابقات در نظر بگیریم، گفت: تحول مسابقات و ارتقای آن در مسیر تبدیل به رسانه قرآنی، گفتمان قرآنی و دیپلماسی قرآنی از جمله الزامات این مسیر می باشد.

حجت الاسلام محمدی مسابقات قرآن را یک رسالت نظام برای مرجعیت بین المللی ایران در عرصه جهان اسلام دانست و بیان داشت: همان گونه که سیاست استکبارستیزی نظام موجب مرجعیت ایران در مبارزه با اسراییل در جهان اسلام بدل شده است پس مسابقات قرآن نیز در بلندمدت یک ظرفیت بین المللی نظام اسلام می شود که می تواند به یک نهاد مرجع اسلامی برای ایران تبدیل شود.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به لزوم تدوین سامانه مدیریت و برگزاری مسابقات اظهار کرد: کمرنگ کردن تعصب سازمانی به مسابقات و مشارکت بیشتر دستگاه ها و همچنین سیاستگذاری برای توسعه ارتباط افراد به موسسات و دستگاه های قرآنی کشورهای جهان از جمله نکات مورد نظر در این مسابقات است.

وی گفت: تولید بین المللی محصولات چندرسانه ای مسابقات، انعکاس برخط و آنلاین مسابقات در سطح وب، جذابیت بخش عمومی برای مردم و پرهیز از ورود به حواشی و گسترده نکردن حاشیه ‌های مسابقات نیز از جمله نکاتی است که باید در نظر گرفته شود.

پایان پیام/345

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو مجلس خبرگان:

همه ملک و ملکوت از سفره سخاوت امام حسین(ع) ارتزاق می‌کنند

خبرگزاری شبستان: عضو مجلس خبرگان گفت: حضرت سیدالشهدا(ع) در قله سخاوت هستند و احدی از درگاه ایشان دست خالی برنمی‌گردد همه خلایق ملک و ملکوت از آن ارتزاق می‌کنند.

اخبار برگزیده شبستان