خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

الاثنين ٠ رجب ١٤٤١

Monday, February 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۷:۵۸ شناسه خبر : ۶۰۴۸۹۰

نقش موثر تشکلهای مذهبی در کاهش آسیب های اجتماعی غیر قابل انکار است
خبرگزاری شبستان: اعضائ شورای مرکزی جامعه وعاظ و تعدادی از ائمه جماعات تهران به همراه رئیس مرکزفعالیت‌های دینی شهرداری تهران با حضور در مددسرای خاوران و سامان‌سرای اسلامشهر، مشکلات کارتن خواب ها و متکدیان را بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران، اعضای شورای مرکزی جامعه وعاظ، ائمه جماعات و مبلغین تهران به همراه رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران و رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران با حضور در مددسرای خاوران و سامان‌سرای اسلامشهر ضمن بررسی مشکلات کارتن خواب ها و متکدیان از مراحل پذیرش و ساماندهی آسیب دیگان اجتماعی در این مراکز بازدید کردند.

 

حجت الاسلام سید ابوالقاسم شجاعی؛ دبیر جامعه وعاظ شهر تهران به همراه حجج اسلام عبدوس و حجت الاسلام دکتر شریعتی از دیگر اعضای این جامعه وعاظ، با حضور در مددسرای خاوران، ضمن بازدید از نحوه ساماندهی و ارائه خدمات به آسیب دیدگان اجتماعی دقایقی با بی‌خانمان‌های این مرکز به گفتگو نشستند.

 

حجت الاسلام صادق زاده؛ رئیس مرکز فعالیتهای دینی شهرداری تهران نیز ضمن تقدیر از مهندس قدیمی مدیر جهادی سازمان خدمات اجتماعی، جهت انجام تمهیدات لازم برای بازدید روحانیون و وعاظ از اقدامات انجام گرفته، گفت: مسئولیت‌پذیری آحاد جامعه به ویژه وعاظ و سخنرانان، ائمه جماعات مساجد و فعالان هیئات مذهبی در مورد اصلاح سبک زندگی، نقش مؤثری در کاهش آسیب‌ها و تقویت بنیان خانواده دارد.

 

مشاور شهردار تهران با بیان اینکه وضعیت آسیب های اجتماعی در ایران مناسب نیست، گفت: تکثر آسیب های اجتماعی و وجود تعداد زیاد اینگونه مراکز، نشانه کم کاری بعضی از نهادهای مسئول در انجام وظیفه خود و غفلت از تقویت ایمان و باورهای دینی و کشش افراد به سمت ارزش‌های الهی و انسانی است.

 

وی منشأ همه آسیب های اجتماعی را در نهایت ضعف توحیدی و عقیدتی مخاطبان دانست و افزود: همچنان که مطابق تعالیم قرآن شریف، آنگاه که خدمات اجتماعی با امر تبلیغ و تبیین دین ترکیب شود بسان آنچه که رسولان الهی در میان قوم خود و در راه رفاه عمومی مردم، خدمات اجتماعی نیز انجام می دادند، گرایشات مردم به خداباوری و دوری از گناه نیز بیشتر خواهد شد.

 

صادق زاده، حضور روحانیون را در مراکز بازپروری معتادان، متکدیان و آسیب دیگان اجتماعی، در همین راستا توصیف کرد و گفت: اعزام روحانیون به این مراکز در جهت تبیین موضوعات مختلف و تبلیغ چهره به چهره و وعظ و خطابه و امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین نقش هایی است که این گروه می‌توانند ایفا کنند و این عمل در نهایت نتیجه‌ای جز کاهش آسیب های اجتماعی نخواهد داشت.

 

بنا بر این گزارش؛ دبیر جامعه وعاظ با بیان اینکه خدمت و کمک رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی اجر و پاداش فراوانی دارد، خطاب به رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و همکارانش در مددسرای خاوران، گفت که حج واقعی اینجا است.

 

شجاعی، ضمن تقدیر از شهرداری تهران جهت احداث و اداره این مراکز  و مجموعه ها و تلاش به منظور تأمین معاش و بازگرداندن این افراد به زندگی مطلوب، گفت: ارائه خدمت مخلصانه به آسیب دیدگان اجتماعی، نشانگر عمق ایمان و نوعدوستی شهردار تهران است.

 

وی ضمن تأکید بر اطلاع رسانی و انجام تبلیغات مناسب به منظور آشنایی مردم با این خدمات و همچنین تشویق آحاد جامعه به انجام کار خیر و کمک رسانی به محرومان واقعی گفت: همانطور که در آیه 195 سوره آل عمران آمده است "بعضکم من بعض" یعنی من از تو و تو از من هستی، در این مراکز به معنای واقعی "بنی آدم اعضای یکدیگرند" مصداق می یابد.

 

 بنابراین گزارش، حجت الاسلام دکتر شریعتی؛ امام جماعت مسجد قبا و رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی، نیز گفت: ساماندهی معتادان، متکدیان، کودکان کار، بی خانمان ها و زنان سرپرست خانوار، وظیفه قانونی شهرداری نیست ولی به دلیل حس نوع دوستی و کمک به همنوع، آن را انجام می دهد.

 

وی با بیان اینکه این افراد، آسیب دیده اجتماعی هستند نه مجرم؛ افزود: طرح ارتقاء کیفیت زندگی در صورت هماهنگی همه نهادهای مسئول، نقش مؤثری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد بنا بر این انتظار می رود، جهت افزایش کارایی، این طرح در سایر استان ها و کلانشهر ها هم با جدیت دنبال شود.

 

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک استاد موسیقی:

تبلور فعالیت‌های هنری در فهما/کانون‌های مساجد قدم بلندی در رشد هنر سرود برداشتند

شهروز حقی با اشاره به رویکرد رویداد ملی فهما نسبت به مساله هنر گفت: این رویداد تبلور فعالیت‌های هنری است و در این میان کانون‌های مساجد به ویژه در رشد هنر سرود قدم بلندی را برداشته‌اند.

اخبار برگزیده شبستان