خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١

Monday, October 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۰۸:۵۱ شناسه خبر : ۶۰۳۵۷۶

«ارتباط نهج البلاغه با قرآن» کتاب شد
خبرگزاری شبستان:کتاب «ارتباط نهج البلاغه با قرآن» نوشته ی «دکتر مجید معارف» و «دکتر حامد شریعتی نیاسر» را انتشارات سمت منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان ، از گرانبهاترين سرمايه هاي معنوي كه خداي منان بـراي هـدايت انـسان در اختيـار او قرار داده است، احاديث و روايـات پيـامبر (ص) و جانـشينان اوسـت و نهـج البلاغـه، كتابي جامع گزيده هاي بلاغي شامل خطبه ها، نامه ها و حكمت هاي حضرت علـي (ع) که گرچـه با انگيزه تأليف يك كتاب حديثي تهيـه نـشده اسـت، امـا در زمـره احاديـث و متـون روايي به شمار مي آيد.

معیت دائمی حضرت علی (ع) با قرآن موجب شده که نهج‌البلاغه اشتراکات بسیاری از جهت سبک و اسلوب و نیز معانی و محتوا با قرآن کریم داشته باشد و در کتاب حاضر مؤلفان کوشیده‌اند  تا با ارائه مثال‌ها و شواهد متعدد از اتصال و نسبت این گنجینه معرفتی علوم با فرقان عظیم پرده بردارند.

کتاب پیش رو از يك بخش مقدماتي با عنوان مباني رابطـه نهـج البلاغـه بـا قرآن تشكيل شده است و علاوه بر آن طي سيزده فصل ديگر، مباحـث ايـن موضـوع در قالب دو مبحث ارتباط ساختاري و محتوايي دنبال شده است.

فصل اول، با عنوان «مباني ارتباط نهج البلاغه با قرآن»، به معرفـي مبـاني عـام و خاص ارتباط اين دو كتاب اختصاص دارد. فصل دوم با عنوان «ارتباط قـرآن و اهـل بيـت» بـه بررسـي حـديث ثقلـين مهم ترين اصل روشنگر اين جايگاه پرداخته است.

سومین قصل از کتاب با عنوان «علم اهل بيـت(ع)»، بـه بررسـي علـم اهـل بيـت (ع) و ريشه هاي آن مي پردازد. در فصل چهارم، بـا عنـوان «جايگـاه قـرآن در نهـج البلاغـه»، اوصـاف كلـي و عمومي و نيز برخي از اوصاف اختصاصي قرآن در بيـان امـام علـي (ع) مـورد اشـاره قرار گرفته است.

در  فصل هاي پنجم تا هشتم ارتباط كتاب های قران و نهج البلاغه از حيـث بلاغـت و علـوم بلاغـي مـورد بررسـي قـرار گرفته است و در فصل نهم نیز انـواع استـشهادات قرآني نهج البلاغه به همراه تضمين ها و تلميح ها و اقتباس هـاي قرآنـي در ايـن كتـاب مورد تحقيق قرارگرفته است.

دو فـصل دهـم و يـازدهم بـه معرفـي علـوم قرآنـي در نهـج البلاغـه همـراه بـا نمونه هايي از آن اختصاص دارد و در فصل يازدهم مباني و روش هـاي تفسيري امام علي (ع) در نهج البلاغه مورد اشاره قرار گرفته است و در فصل هاي دوازدهم و سيزدهم و چهـاردهم نيـز مبـاحثي از ارتبـاط محتـوايي نهج البلاغه و قرآن در موضوعات توحيد، نبوت و اهل بيت عليهم الـسلام مطـرح شـده است.

گفتنی است کتاب حاضر را انتشارات سمت در 380 صفحه و بهای 17 هزار تومان چاپ کرده و به بازار کتاب فرستاده است.

 

 

 

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«نردبان آسمان» در بازار کتاب

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

اخبار برگزیده شبستان