خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١

Monday, October 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - انتظامی زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۵۷ شناسه خبر : ۶۰۳۴۱۸
رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت:
تردد بیش از ۲۳ میلیون اتباع ایرانی و خارجی از مرزهای کشور
خبرگزاری شبستان:رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت گفت: در ۱۰ ماهه اول امسال ۲۳ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۷۱۸ نفر از اتباع ایرانی و خارجی از مرزهای زمینی و هوایی کشور تردد داشته اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبستان، سرهنگ مجید صمدی، رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت در نشست خبری امروز ضمن ابراز تاسف از شهادت جمعی از آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو گفت: پلیس گذرنامه و مهاجرت در 10 ماهه سال 95 اقدامات و برنامه هایی برای تسهیل سفر ایرانیان و توریست ها انجام داده است.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای برگزاری راهپیمایی اربعین خاطرنشان کرد: در راهپیمایی عظیم جهان تشیع برای خدمات رسانی بهینه و مطلوب در مرزهای استانی و ستاد شرایطی فراهم کردیم تا هموطنانمان بتوانند به راحتی به عتبات مشرف شوند.

 

وی با بیان اینکه برای صدور گذرنامه و آماده سازی بستر راهپیمایی و تشرف عتبات اقدامات موثری انجام دادیم، افزود: افزایش صدور و چاپ و ظرفیت گذرنامه، افزایش ساعات کاری پلیس + 10، مدیریت مهاجرت گذرنامه استانها، افزایش پذیرش متقاضیان از اول محرم تا 20 سفر از جمله اقداماتی بود که برای برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین انجام دادیم.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با اشاره به صدور یک میلیون و 268 هزار و 144 جلد گذرنامه در فاصله زمانی 45 روزه ویژه اربعین امسال گفت: تلاش کردیم زمان چاپ گذرنامه ها را به 72 ساعت و در مواردی نیز به 48 ساعت برسانیم.

 

سرهنگ صمدی با اشاره به رشد 27 درصدی صدور و چاپ گذرنامه ویژه اربعین نسبت به سال 94 خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال گذشته 99 هزار و 908 گذرنامه صادر و چاپ کردیم.

 

وی مجموع ترددهای انجام شده در ایام اربعین را 2 میلیون و 215 هزار و 103 نفر طی یک ماه عنوان کرد و افزود: برای سرعت بخشیدن به عملیات کنترل گذرنامه در مرزها سامانه جدیدی طراحی کردیم تا با سرعت و تسهیل بیشتری خدمات رسانی کند.

 

سرهنگ صمدی یادآور شد: در سال 94 یک میلیون و 400 هزار تردد برای عتبات عالیات در ایام اربعین داشتیم که با مقایسه  آمار سال های 94 و 95 می توان اظهار داشت با رشد 37 درصدی تردد زایران  در سال ۹۵ مواجه بودیم.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با بیان اینکه تردد در مرزهای کشور که در تابعیت پلیس مهاجرت و گذرنامه است اقدامات خوبی طی 10 ماهه امسال انجام داده ایم، افزود: در 10 ماهه اول امسال 23 میلیون و 929 هزار و 718 نفر از اتباع ایرانی و خارجی از مرزهای زمینی و هوایی کشور تردد داشته اند.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ادامه داد: در 10 ماهه امسال 15 میلیون و 873 هزار  823 نفر از اتباع ایرانی و 8 میلیون و 55 هزار و 898 نفر از اتباع خارجی را شامل می‌شد.

 

وی با بیان اینکه تردد از مرزهای کشورمان در سال 95 در مقایسه با سال گذشته 8 درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: در بخش تردد اتباع ایرانی 16 درصد و اتباع خارجی 7 درصد رشد داشته ایم.

 

سرهنگ صمدی با اشاره به جایگاه صنعت توریسم و گردشگری اظهار داشت: یک میلیون و 267 هزار و 328 نفر از اتباع خارجی از طریق مرزهای هوایی به ایران سفر کرده اند.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ادامه داد: 3 میلیون و 593 هزار و 93 نفر از اتباع ایرانی طی امسال از طریق مرزهای هوایی به سایر کشورها سفر کرده اند.

 

وی تعداد اتباع خارجی را که از طریق مرزهای زمینی به ایران سفر کرده اند را 2 میلیون و 791 هزار و 669 نفر اعلام کرد و افزود: در مدت یاد شده 3 میلیون و 956 هزار و 126 نفر از ایرانیان نیز از طریق مرزهای زمینی به کشورهای دیگر سفر کرده اند.

 

صمدی با بیان اینکه تردد اتباع ایرانی و خارجی از طریق مرزهای زمینی کشورمان در سال جاری 29 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: 17 هزار و 77 نفر از اتباع خارجی و 65 هزار و 270 نفر نیز از اتباع ایرانی از طریق مرزهای دریایی سفر کرده اند.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با بیان اینکه سفر از مبادی دریایی در مقایسه با سال گذشته رشد منفی داشته است، تصریح کرد: در بخش اتباع خارجی مقیم ایران و نیز توریست ها خدمات ارزنده ای به این افراد ارایه شده است.

 

وی با اشاره به بخشی از خدمات ارایه شده به اتباع خارجی مقیم ایران و گردشگران طی سال جاری گفت: در مدت یاد شده 150 هزار و 347 مورد صدور و تمدید پروانه اقامت داشته ایم.

 

سرهنگ صمدی ادامه داد: برای حدود 134 هزار و 700 نفر اتباع خارجی که با ویزاهای مختلف وارد کشور شده اند و یا اتباع خارجی مقیم ایران که نیاز به تمدید روادید داشته اند، تمدید کرده ایم.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با اشاره به صدور 88 هزار و 664 روادید خروج مراجعت برای اتباع ایرانی گفت: برای 15 هزار و 870 نفر نیز روادید خروج قطعی صادر کرده ایم.

 

وی افزود: 2 میلیون و 969 هزار و 833 نفر از اتباع خارجی شامل دارندگان کارت اقامت دارای پروانه اقامت، مشمولین طرح ساماندهی و مشمولین طرح خانواده و مجردی هستند.

 

وی با اشاره به خدمات ارایه شده به ایرانیان مقیم خارج از کشور ادامه داد: در مرکز ستاد گذرنامه برای تسهیل ارایه خدمات به ایرانیان مقیم خارج صدور گذرنامه، تمدید اعتبارات بدون نیاز به دفاتر پلیس + 10 و صدور گذرنامه در مدت 24 ساعت از جمله اقداماتی بود که برای تسهیل به ارایه خدمات به ایرانیان مقیم خارج انجام داده ایم.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با بیان اینکه ایرانیان مقیم خارج یکی از مستثنی‌شدگان از پروسه صدور گذرنامه هستند، خاطرنشان کرد: در کل کشور طی 10 ماهه سال جاری 19 هزار و 245 جلد گذرنامه صادر شده است.

 

وی با اشاره به صدور 4 هزار و 356 جلد گذرنامه در ستاد مرکزی گذرنامه طی امسال گفت: 11 هزار و 350 مورد مجوز برای کسانی که می‌ خواستند از کشور خارج شوند، صادر کرده ایم و 5 هزار و 685 جلد نیز گذرنامه نیز به صورت حضوری تحویل داده ایم.

 

سرهنگ صمدی مجموع گذرنامه های صادر شده برای ایرانیان مقیم و غیرمقیم خارج از کشور در سال 95 را سه میلیون و 398 هزار و 757 جلد گذرنامه عنوان کرد و گفت: این تعداد در مقایسه با سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

 

وی با بیان اینکه تمام سیاست نظام بر این است که از ورود اتباع غیرمجاز به کشور جلوگیری شود اما همانطور که می دانید امتداد نسبی است و نمی توان مرزهای کشور را به طور کامل بست همانطور که امروز در تمام دنیا پدیده اتباع غیرمجاز را داریم.

 

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت با اشاره به حضور اتباع غیرمجاز در کشور گفت: آماری که در پلیس مهاجرت وجود دارد مربوط به کسانی است که از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده اند و از تعداد اتباع خارجی غیرمجاز در کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان در کشور حضور دارند، اطلاعی نداریم.

 

وی ادامه داد: بسیاری از جمعیت اتباع خارجی پاکستانی و افغانستانی به صورت خودخوانده از کشور خارج می شوند و کشور ما را به عنوان مسیر ترانزیتی برای سفر به کشورهای دیگر در نظر می گیرند و در مواردی نیز به کشورهای خود باز می گردند.

 

وی با بیان اینکه یک میلیون و 199 هزار و 105 تبعه کشور عراق در امسال به ایران سفر کرده اند، افزود: در این مدت 791 هزار و 411 نفر از آذربایجان و 550 هزار و 711 نفر نیز از افغانستان به ایران سفر کرده اند.

 

وی با بیان اینکه عراق با داشتن یک میلیون و 199 هزار و 105 نفر مسافر به ایران اولین رتبه مسافران خارجی را به خود اختصاص داده است، گفت: هیچ برنامه ای برای راستی آزمایی ایرانیان مقیم خارج نداریم و به دنبال راستی آزمایی برای اسناد و مدارک ایرانیان خارج از کشور نیست.

 

وی با بیان اینکه به استناد قانون اساسی تابعیت جمهوری اسلامی ایران برای تمام ایرانیان یک حق مسلم است، افزود: جرم‌انگاری در هیچ جای قانون قید نشده است چرا که ایرانیان مقیم خارج سرمایه های عظیم ملی هستند و تمام نهادها و ساختارهای قدرت باید زمینه را برای حضور و بهره گیری از افراد از ظرفیت و توانمندی‌های ایرانیان خارج از کشور فراهم کنند.

 

وی یادآور شد: بر اساس قانون تسهیلات و امکانات را برای تمام اتباع ایرانی مقیم خارج فراهم کرده ایم تا با اسناد هویتی مثل شناسنامه، گواهینامه و کارت ملی بتوانند به کشور سفر کنند، این امکانات از اول فراهم بوده و تلاش کرده ایم تا مبادی ورود هموطنان‌مان به کشور را هموار سازیم.

 

 

 

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران مطرح کرد:

ضرورت توجه جایزه مصطفی(ص) به ایجاد فضای گفتمانی در کشورهای جهان اسلام

جمال الدینی گفت: جایزه مصطفی(ص) با عنوان وحدت­بخش خود و طبق آنچه در اساسنامه آن تعریف شده، می‌تواند نقش عمده‌ای را ایفا کند و باید به ایجاد فضای گفتمانی در کشورهای جهان اسلام و ظرفیت‌های تخصصی در کشورهای اسلامی توجه کند.

اخبار برگزیده شبستان