خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

الجمعة ٨ شوّال ١٤٣٩

Friday, June 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۳:۰۰ شناسه خبر : ۶۰۲۸۹۴

نام نیکو اولین و ماندگارترین هدیه پدر و مادر به فرزند
خبرگزاری شبستان: نام نیکو هدیه ای ماندگار و ارزشمند از سوی پدر و مادر به فرزند است که این هدیه در تاریخ زندگی ماندگار و پایدار می شود.

 خبرگزاری شبستان-اصفهان:

نام و نامگذاری یکی از موضوع و مقوله های مهم زندگی یک فرزند است که پدر و مادر از پیش از تولید فرزند خود این مقوله را به عنوان یک نیاز اساسی فرزند همواره بر ذهن خود داشته و در این راستا نگاهی همه جانبه دارند که زیبا، نیکویی، ماندگار و برتری این نام از ویژگی ها موثر در ذهن آن ها است که البته در این مسیر از دیگران نیز بعضا مشورت می گیرند.

 

نام یک مقوله مهم در زندگی فرد است که خود او در این بخش زندگی اش هیچ دخالتی ندارد و تنها با این واژه که اسم و نام اوست صدا زده و مطرح می شود که برخی افراد از نام خود دلخوشی ندارند و همواره به دنبال تغییر نام هستند که این موضوع به سختی انجام می شود.

 

عدم دخالت فرد در انتخاب نام شخصی خود بحثی جدی است که همواره توصیه شده کسی را به خاطرنامش مسخره یا سرزنش نکنید چو.ن خود او در این بخش زندگی اش هیچ نقشی نداشته و پدر و مادرش این نام و اسم را برای او انتخاب کرده اند.

 

نام نیکو بزرگترین و مهمترین هدیه پدر و مادر است نه یک تامین نیاز عادی

 

اما با توجه به اهمیت موضوع نامگذاری نقش پدر و مادر بسیار مورد توجه است و نام نیکو هدیه ای ماندگار و ارزشمند از سوی پدر و مادر به فرزند است که این هدیه در تاریخ زندگی ماندگار و پایدار می شود که باید دقت توجه خاصی داشته باشند.

 

جالب و مورد تاکید این موضوع است که نام فرزند هدیه ای از سوی پدر و مادر است و این هدیه باید مورد خرسندی و سربلندی فرزند باشد پس مطمنا پدر و مادر باید هدیه ای را انتخاب کنند که مایه سرزنش و مسخرگی فرزند خود نباشد و بلکه مایه افتخار و سربلندی او باشد.

 

پدر و مادر نباید نسبت به انتخاب نام نیکو فرزند به عنوان یک نیاز عادی به آن نگاه کنند بلکه با نگاه یک هدیه بزرگ و ماندگار باید به آن بنگرند که چنین نگرشی مایه عزت و افتخار پدر و مادر و فرزند آن ها است.

 

ویژگی نام نیکو و این هدیه ماندگار

 

نام نیکو همواره مایه ابهت و افتخار فرد است و زمانی که به وجه تسمیه و محتوای این نام پرداخته می شود نشان های زیبایی در آن می توان یافت مثلا کسانی که نام ائمه را برای فرزندان خود انتخاب می کنند تصویری از یک انسان خوب را در زهن می گنجانند و برعکس نام یک حاکم ستمگار نشان از ستم و ظلم می شود.

 

روزی فردی از امام صادق(ع) در این خصوص پرسید که آیا انتخاب نام شما و اجداد و فرزندان شما برای فرزندان خود اثر و فایده ای دارد؟ که امام صادق(ع) در پاسخ به او فرمودند بله اثر و فایده دارد که پیامبر اکرم(ص) نیز در فرمایشی بر این موضوع تاکید دارد که اگر نام فردی از خانواده محمد باشد فرشتگان شب و روز آن ها تقدیس کنند و سایر اسامی ائمه(ع) و پیامبر نیز برکات زیادی دارد که در احادث و روایات به آن اشاره شده است.

 

انتخاب نامی که موجب خیر و برکت باشد تا اینکه نامی باشد که مایه خسران و زشتی بسیار فاصله و تفاوت وجود دارد و از این جهت باید نسبت به نوع اسم توجه داشته باشیم.

 

ایجاد احساس حقارت و تحقیر، شرم و مصداقی از بدی، ویژگی نام نیکو نیست

 

برخی اسامی که برای افراد انتخاب می شوند شایستگی ندارد و فرد با این نام با گذر زمان احساس شرمندگی و حقارت دی جامعه می کند که ایجاد احساس حقارت و تحقیر، شرم و مصداقی از بدی، ویژگی نام نیکو نیست و باید اسامی انتخابی مایه خیر و خرسندی باشد.

نام هایی که دارای معنوی زیبا و اسامی ائمه(ع) و اسلامی هستند همواره ماندگارند و هیچ کس با آن ها این نام ها با گذشت زمان احساس حقارت و تحقیر در جامعه ندارد و همواره با گذشت زمان ها اسم هایی ماندگار و زیبا و جدید هستند.

 

نهادن نام نیک بر فرزندان از باقیات و صالحات است

 

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اصفهان به اهمیت موضوع نامگذاری برای فرزند اشاره کرد و گفت: نهادن نام نیک بر فرزندان از باقیات و صالحات است که اجر و پاداش برای پدر و مادر دارد.

وی با اشاره به وظایف پدر و مادر نسبت به فرزندان خود، افزود: نام نیکو و تربیت صحیح و محبت به فرزندان را از وظایف پدران و مادران در قبال فرزندان است که این وظایف هر کدام از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار هستند و باید برای آن ها نقش آفرینی کرد.

آیت الله مهدی با اشاره به اینکه انتخاب نام ائمه(ع) برای فرزندان کاری ارزشمند و نیکو است، یادآورشد: محمد، علی، فاطمه، حسن، حسین، جعفر و موسی از بهترین نام ها برای فرزندان هستند و در سوره حجر به آن اشاره شده است.

 

استقبال مردم استان اصفهان از اسامی ائمه اطهار(ع) و اسامی اسلامی برای فرزندان

 

توریج حاجی رحیمیان، مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان این مطلب به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اصفهان با اعلام این مطلب گفت: در 9 ماهه امسال بیش از 63 هزار و 800 نفر در استان اصفهان متولد شده اند که در بین نام های پسران علی، حسین، طه، محمد، امیرعلی در بین دخترها فاطمه، زهرا، فاطمه زهرا بیشترین فراوانی را داشته است.

 

وی افزود: انتخاب نام نیکو و اسامی اسلامی و ائمه اطهار(ع) برای فرزندان از سوی خانواده های استان اصفهان همواره مورد توجه بوده است و اقبال خوبی از این موضوع در استان اصفهان انجام می شود.

 

حاجی رحیمیان خاطرنشان کرد: نام به عنوان یک هویت فردی و اجتماعی تاثیر بسیار مهمی بر شخصیت افراد دارد که به لحاظ اهمیت این موضوع همایش مهندسی فرهنگ نام و نامگذاری  در استان اصفهان برگزار شده است.

توجه به انتخاب نام نیکو برای فرزندان یکی از موضوعات مهم جامعه است که باید همواره مورد توجه و تاکید قرار گیرد و از خانواده هایی که نام نیکوقرار می دهند تجلیل شود تا اینکه این فرهنگ ناب روزی به فراموشی سپرده نشود.

 

پایان پیام/128

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۲۱ درصد از اختلافات زوجین منجر به سازش شد/ حجم پرونده های قضایی زیبنده نیست

خبرگزاری شبستان:رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: طی یک سال گذشته ۲۱ درصد از اختلافات زوجین منجر به سازش و جلوگیری از طلاق شده است.

اخبار برگزیده شبستان