خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

الأربعاء ٨ رمضان ١٤٣٩

Wednesday, May 23, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۰:۲۰ شناسه خبر : ۶۰۰۶۸۰

فال؛ واقعیت یا شیادی؟!
خبرگزاری شبستان: تأثیر یا بی‌تأثیری فال بد در روان تو، تابع موضعی است که در مقابل آن اتخاذ می‌کنی. اگر آن را ناچیز بدانی، ناچیز خواهد بود. اگر آن را مهم بپنداری، مهم خواهد بود. اگر به آن ترتیب اثر ندهی، هیچ و بی‌اثر خواهد بود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کانال تلگرامی آینده نگاری ایران می نویسد:

 

ابتدا باید بدانیم که آگاهی به غیب در مرحله اول، اختصاص به خداوند عالم دارد. در مرحله دوم، از آن انبیاء و ائمه (ع) و اولیای اوست که البته آن‌ها نیز از خودشان مستقلا چیزی ندارند، بلکه خداوند عالم، طبق مصالح به اندازه‌ای که صلاح می‌داند، آگاهی از غیب را در اختیار ایشان قرار می‌دهد.

فال گیری و کف بینی و طالع شماری که غالباً کار افراد شیاد است، هیچ مستند و دلیل شرعی و عقلی ندارد و اعتقاد به آن صحیح نیست. آن‌ها معمولاً با بیان مسائل کلی که قابل همخوانی با روحیات مختلف است، یا با بیان یکسری مطالب متشابه یا کسب آگاهی قبلی از راه‌های مختلف، سعی در جلب نظر مشتریان و مریدان خویش دارند. بسیاری از اوقات به طور اتفاقی ممکن است کاری که در شرف وقوع است، با کار فال‏گیر‌ها همزمان شود و این امر، موجب اغفال بعضی از افراد شود. انسان باید زندگی خودش را بر اساس عقل و منطق و شریعت بنا کند و دنبال این‏گونه مسائل نباشد!!

هیچ یک از فال‌های مذکور از نظر عقل و شرع اعتباری ندارد. اما عقل به ما می‌گوید تصمیم گیری انسان باید براساس اندیشه و دوراندیشی و آینده نگری و مشورت با عاقلان مؤمن صورت گیرد. سرنوشت انسان نباید با فال تعیین شود. فال گیر با نگاه کردن در آیینه چگونه می‌تواند از آینده آدمی خبر دهد و یا روحیات او را بشناسد و بر اساس آن غیب گویی نماید؟! شرع مقدس نیز این گونه مسایل را خرافه‌ای بیش نمی‌داند و هیچ یک از آن‌ها را تأیید نکرده است.

فال به تنهایی هیچ تأثیری در انسان ندارد. آنچه منشأ اثر است، ‌طرز فکر و تلقی نادرست از فال است؛ یعنی کسی که به آنچه فالگیر می‌گوید، باور داشته باشد و به خود تلقین نماید، چه بسا خود را ببازد و با مشکلاتی مواجه گردد.

امام صادق (ع) می‌فرماید: «تأثیر یا بی‌تأثیری فال بد در روان تو، تابع موضعی است که در مقابل آن اتخاذ می‌کنی. اگر آن را ناچیز بدانی، ناچیز خواهد بود. اگر آن را مهم بپنداری، مهم خواهد بود. اگر به آن ترتیب اثر ندهی، هیچ و بی‌اثر خواهد بود». (الکافی، ج ۸، ص ۱۹۷).

برای اینکه مسلمانان تحت تأثیر فال گیری و پیشگویی قرار نگیرند و به خرافات دچار نشوند، اولیای دین پیروان خود را از این قبیل کارهای موهوم و زیان بار بر حذر داشته‌اند و حتی پذیرش سخنان این قبیل افراد را مخالفت با تعالیم الهی خوانده‌اند. بنابراین، در مورد آینده خود نگران مباش و تلقین منفی نداشته باشد و با تلقین مثبت نسبت به آینده خوش بین باش.

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

پژوهشگر سبک زندگی اسلامی در گفت وگو با شبستان:

راه استفاده از برکات رمضانی/چرا رمضان را ضیافت الله می خوانیم؟

خبرگزاری شبستان: تعابیری که در مورد ماه مبارک به کار می رود می تواند چند علت داشته باشد، مثل آنکه هر عمل خیر در این ماه ثوابی دو تا چند برابر دارد، لذا هر انسان عاقلی می کوشد تا بخشی از امور نیک را در این ماه انجام داده و از این خوان بهره بگیرد.

اخبار برگزیده شبستان