خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۴:۳۱ شناسه خبر : ۵۹۹۸۴۸

اقدامات بانک مرکزی در تحقق اقتصاد مقاومتی
خبرگزاری شبستان: اقدامات بانک مرکزی برای تحقق اقتصاد مقاومتی امروز تشریح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند بانک مرکزی مستقل است و از زمانی که دولت یازدهم بر سر کار آمد مردان اقتصادی این دولت همواره از رویکرد ایجاد استقلال در بانک مرکزی خبر دادند و امروز بعد از گذشته سه سال و نیم از عمر دولت یازدهم در نشستی اقدامات بانک مرکزی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی تشریح شد.

 

بنابراین گزارش،‌ طبق خبر ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در زمینه پروژه های اقتصاد مقاومتی که با حضور رییس و معاونین بانک مرکزی برگزار شد، افزود: 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و پیش بینی می شود این رقم به 50میلیارد دلار هم برسد، در 9 ماهه امسال 33 درصد رشد افزایش صادرات نفتی داشتیم که امیدواریم در ماه های پایانی سال این رقم افزایش یابد.

 

معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: دلار حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی باید به سیستم کشور بازگردد و قابل قبول نیست که اگر در دوره ای صادر کنندگان با پیمان سپاری پرداخت می کردند و گفته شد نرخ ارز خود را به نرخ آزاد بفروشند، درحال حاضر نیز تاکید داریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند.

 

جهانگیری با یادآوری این که این اقدامات در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، اظهارامیدواری کرد: تعللی نسبت به عرضه ارز یا فروش آن توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی صورت نگیرد و نیاز نباشد که آنان را مکلف کنیم و در حال حاضر می توانند ارز را به قیمت آزاد به بانک مرکزی بفروشند.

 

وی خاطرنشان کرد: همه قوا موظف هستند بخشنامه دولت را رعایت کنند و صرافی ها باید به کار اصلی خود بازگردند، کسی که می خواهد از صرافی ها ارز خریداری کند باید بر مبنایی باشد که رقم آن را بانک مرکزی در این هفته اعلام می کند.

 

وی اضافه کرد: اگر کسی می خواهد از صرافی ارز خریداری کند معادل ریالی آن و دلار خریداری شده باید مشخص شود که در چه مسیری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: اگر فردی میزان بالایی دلار خریداری کرد اما مشخص نباشد که برای چه کاری است، هیات سه نفره ای برای بررسی این موضوع و رصد آن مشخص شده است تا اخلالی در بازار صورت نگیرد.

 

جهانگیری تصریح کرد: بار سنگینی بر دوش نظام بانکی کشور است و همه مسئولان آن را می دانند، دولت مصمم است مشکلات را حل کند.

 

وی همچنین گفت: در بین دستگاه های اقتصادی کشور بانک مرکزی نقش کلیدی دارد و هر موضوعی را در دستور کار قرار می دهد باید به نحو مطلوب پیش برود تا اقتصاد کشور در همه بخش ها به حرکت درآید.

 

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: محوریت بانک مرکزی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مهم است و از طرفی استقلال نهاد سیاستگذاری پولی و بانکی کشور جزو مهم ترین موضوعاتی است که در لایحه جدید دولت که به مجلس ارائه خواهد شد در نظر گرفته شده است.

 

جهانگیری با بیان این که نیاز داریم بانک مرکزی در مواردی تمرکز ویژه ای داشته باشد، گفت: اصلاح شبکه نظام پولی و بانکی کشور یکی از آن موارد است که در این زمینه جلسات زیادی برگزار شد و بانک مرکزی باید به طور جدی آن را در دستور کار قرار دهد.

 

وی افزود: انتظام بخشی به موسسات غیرمجاز از دیگر موضوعاتی است که سران قوا در آن اتفاق نظر دارند و باید با موسسات غیرمجاز برخورد شود و این موسسات باید در چارچوب نظام بانکی و پولی و کشور کار کنند.

 

وی به یکسان سازی نرخ ارز اشاره کرد واظهارداشت: این مسئله از طرح های مهمی است که باید اتفاق بیفتد چرا که فساد و رانت ایجاد می کند و از سویی شفاف نبودن نرخ ارز سبب می شود سرمایه گذار نتواند به درستی تصمیم گیری کند، بنابراین باید به سمت تک نرخی کردن ارز پیش برویم و زمان آن از لحظه ای آغاز می شود که بانک مرکزی اعلام کند به نقطه مطلوب رسیده و آن را عملیاتی خواهد کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: استفاده از منابع خارجی نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و این که امروز در گزارش گفته شد باید 10 میلیارد دلار منابع خارجی جذب شود، یکی از مهم ترین برنامه های کشور در ایجاد ارتباط با دنیا استفاده از منابع خارجی برای طرح های بزرگ کشور در زمینه نفت و گاز، حمل و نقل و صنعت است.

 

جهانگیری افزود: باید موانع هرچه سریع تر برطرف شود و همانطور که انتظار داشتیم در سال 95 حداقل چند میلیارد دلار از فاینانس خارجی استفاده کنیم ولی هنور منابع قابل توجهی حاصل نشده است.

 

وی ادامه داد: البته قرارداد خرید هواپیمای ایرباس به صورت اجاره به شرط تملیک است که منابعی وارد کشور می شود و بعد تبدیل به سرمایه گذاری خواهد شد .

 

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که انتظار داریم تا پایان سال منابعی به صورت فاینانس اضافه شود، گفت: یکی از اقدامات خوب بانک مرکزی کمک در جهت هدف گذاری دولت برای فعال کردن هفت هزار و500 واحد صنعتی در سال جاری بود، هرچند برخی فکر می کردند این کار ممکن است منابع را هدر بدهد یا سیستم بانکی کشور همراهی نکند .امروز در گزارش بانک مرکزی اعلام شد که بیش از 19 هزار واحد صنعتی بیش از 13 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی دریافت کرده اند .

 

جهانگیری به گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد و اظهارداشت: در این گزارش آمده است که برخی از بانک های خصوصی در این زمینه همکاری نداشته اند که این برای دولت قابل قبول نیست.

 

وی تصریح کرد: برخی از مالکان بانک های خصوصی که مدعی هستند طرفدار اقتصاد مقاومتی هستند در این موضوع ملی مشارکت نداشته اند.

 

معاون اول رییس جمهوری از رییس بانک مرکزی خواست گزارشی در این خصوص تهیه کند چراکه به هیچ وجه قابل قبول نیست بانکی در این زمینه کمکی نکند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اگر همت همه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد، در اقتصاد کشور این ظرفیت وجود دارد که گشایش هایی ایجاد شود و معیشت مردم بهبود یابد، ما می توانیم برای آینده کشور تصمیم سازی کنیم.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: پیشبرد اقتصاد مقاومتی مسئله مهمی است که مشارکت همه دستگاه های حاکمیتی، رسمی، نهادهای مدنی و آحاد جامعه را مطالبه می کند.

 

جهانگیری افزود: اگر دولت و جامعه توسعه گرا و همدل باشند هر چقدر موضوعات اقتصادی بزرگ باشد باز هم قابل حل خواهد بود و اگر به دنبال این هستیم اقتصاد مقاومتی و اجرای آن ما را به اهداف سند چشم انداز نزدیک کند، به رشد پایدار و مستمر هشت درصد برساند و برای مسئله بیکاری راهکاری بوجود آید نیازمند اجماع و تفاهم بر سر این گونه مسائل هستیم.

 

وی تصریح کرد: نمی توان در شعار بگوییم دنبال حل مسئله بیکاری هستیم ولی زمانی که تریبون به دست می گیریم بر ضد این مسائل هم در عرصه داخلی و بین المللی موضع گیری کنیم.

 

وی تاکید کرد باید در تمام برنامه ها هدایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، دانش وبرنامه ریزی از سوی دولت، هماهنگی قوای سه گانه و ارکان تصمیم گیری، استفاده حداکثری از دانش و تجربه مورد توجه قرار گیرد چرا که راه برون رفت از وضعیت اقتصادی پیش روی مردم است و بدون توجه به این شاخص ها نمی توان به راحتی از تنگناها عبور کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: این که گاهی گفته می شود مهم ترین شاخص اقتصاد مقاومتی این است که قادر بوده همه ارکان کشور در یک موضوعی در یک جهت قرار گیرند، فکر می کنم نیازمند همکاری بیشتر هستیم و رویکرد دولت این بود که در برجام صورت گرفت.

 

جهانگیری افزود: قبل از برجام با پیچیدگی های بزرگی در فضای بین المللی روبرو بودیم، حتی کسانی که به سیاست خارجی آشنایی داشتند، رسیدن به یک توافق با قدرت های بزرگ را غیرقابل دسترس می دانستند از این منظر باید بتوانیم از این دستاورد در بخش های مختلف کشور استفاده کنیم.

 

وی با بیان این که در شرایط ویژه ای قرار داریم، یادآور شد: از یک طرف تحولات جهانی و منطقه ای مخاطرات مختلفی پیش روی ما قرار می دهد و از طرفی نمی توانیم نسبت به آن ها بی تفاوت باشیم.

 

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: کشور در شرایط فعلی از امنیت و ثبات بالایی برخودار است و در این شرایط حساس منطقه باید از نیروهای مسلح که چنین شرایط امنی را بوجود آورده اند، تشکر کرد.

 

جهانگیری تصریح کرد: ایران از شرایط دشوار تهدید و تحریم عبور کرده و امروز مردم انتظار دارند برای مسائل مختلف با عقلانیت، اعتدال و هوشیاری در عرصه های مختلف تصمیم گیری شود.

 

وی ادامه داد: در شرایط فعلی هر چه جهان به سمت افراطی گری می رود در مسائل داخلی باید به سوی تدبیر و اعتدال برویم و محور اعتدال و تدبیر هم نظری و هماهنگی در درون دولت و سایر قوا است و در میان نظام و مردم باید این همدلی وجود داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: عزم دولت و رییس جمهوری بر این است به مسائل اساسی مردم بپردازیم و کشور را از تنش و حاشیه دور نگهداریم و در کنار آن با جدیت در مبارزه با فساد پافشاری کنیم تا فشارها و مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم.

 

مهار تورم از دستاوردهای استقلال بانک مرکزی است

 

ولی الله سیف امروز(شنبه) در نشست بررسی اقتصاد مقاومتی در بانک مرکزی که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: وضعیت خاص اقتصاد ایران در دو دهه اخیر، اتخاذ نشدن رویکردهای اصولی در اداره کشور و دشواری های مضاعف ناشی از تحریم های ظالمانه سبب شد تا رهبر معظم انقلاب در سال 1389 با بکارگیری کلیدواژه «اقتصاد مقاومتی» خواستار اتخاذ شیوه ای خاص در هدایت فضای اقتصاد کلان کشور شوند.

 

سیف افزود: در این شیوه بر بکارگیری همه ظرفیت های داخلی مادی و معنوی اعم از ذخایر سرشار طبیعی و نیروی عظیم انسانی، مزیت های تولید ملی و تلاش برای ارتقای درون زایی، برون گرایی، مردمی بودن، دانش بنیانی و عدالت محوری به عنوان پایه های ایجاد اقتصادی که در شرایط تحریم و تشدید فشارهای خارجی نیز متضمن رشد و شکوفایی کشور باشد، تاکید شده است.

 

وی ادامه داد: ابلاغ سند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه سال 1392 را می توان تجلی نگاه عمیق و همه جانبه ایشان برای افزایش مقاومت اقتصاد کشور در برابر آسیب ها و تهدیدهای گوناگون دانست.

 

رئیس شورای پول و اعتبار گفت: در بحث اقتصاد کلان همه کشورها، یکی از کارکردهای مهم بانک مرکزی ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد است که خود شرط لازم برای رشد و شکوفایی اقتصاد به شمار می رود.

 

سیف اظهار داشت: به همین دلیل نیز دشمنان در جنگ اقتصادی سال های اخیر، تحریم بانک مرکزی را مورد توجه جدی قرار دادند و از این نگاه می توان بانک مرکزی را یکی از اجزای اصلی اقتصاد مقاومتی در کشور برشمرد.

 

وی افزود: براین اساس از سال 1389 که موضوع اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد، مطالعات نظری در بانک مرکزی در این زمینه آغاز شد و پس از ابلاغ سند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه سال 1392 بلافاصله کمیته اقتصاد مقاومتی در این بانک تشکیل و مطالعات گسترده در زمینه اقتصاد مقاومتی و تبیین دقیق مفاهیم و ابعاد آن صورت گرفت و یک الگوی نظری هماهنگ، سازگار و عملیاتی برای بهره برداری تنظیم و در شورای اقتصاد ارایه شد.

 

سیف اظهار داشت: در این زمینه با هدف مقاوم سازی اقتصاد جهت صیانت از ثبات و پایداری اقتصادی سه محور «حفظ پایداری بودجه دولت»، «تامین پایداری بخش خارجی اقتصاد» و «حفظ ثبات مالی» در نظر قرار گرفت.

 

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، تامین همزمان ثبات و پایداری در سه محور یاد شده نیازمند سازگاری و هماهنگی در حوزه سیاست گذاری و نیز انجام اقدام لازم در حوزه های پیرامونی اقتصاد کلان مانند جنبه های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و زیست محیطی است.

 

رئیس شورای پول و اعتبار اظهار داشت: علاوه بر هماهنگی و سازگاری میان سیاست ها و دستگاه های مختلف اقتصادی، تجربه کشورهای موفق دنیا در زمینه ثبات اقتصاد کلان، رشد پایدار غیرتورمی بیانگر آن است که استقلال عمل نهادهای سیاست گذاری از مسایل اساسی به شمار می رود.

 

وی افزود: در این رهیافت، تسلط یک بخش بر حوزه های دیگر و در نتیجه استقلال نداشتن حوزه ها، فضایی را بوجود خواهدآورد که نبود تعادل در یک حوزه به بخش های دیگر اقتصاد تسری یافته و در نهایت شوک های وارده بر اقتصاد به جای مهار و حذف، تشدید می شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از این بابت نهاد سیاستگذار پولی که نقش اصلی را در ابعاد پایداری مالی و خارجی دارد، به واسطه محور پایداری بودجه ای با دولت در تعامل بوده و برای برقراری ثبات کلان نیازمند استقرار ثبات بودجه ای دولت است.

 

وی خاطرنشان ساخت: متاسفانه در سال های اخیر بحث استقلال نهاد سیاستگذار پولی بعضاً به مقوله چگونگی عزل و نصب رییس کل این نهاد تنزل یافته است.

 

وی ادامه داد: این در حالی است که محور و اساس بحث استقلال نهاد سیاست گذار پولی به چگونگی استقلال عمل برای انجام وظایف قانونی و تحقق اهداف خود خارج از تسلط مالی و بودجه ای دولت است.

 

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: آزادی عمل در پیگیری هدف ثبات قیمت ها (تورم پایین و با ثبات) و ثبات مالی با استفاده از ابزارهای پولی از ابعاد مهم استقلال سیاستگذار پولی است.

 

وی تاکید کرد: بدیهی است در این شیوه استقلال نهاد سیاست گذار پولی به مفهوم پذیرش مسوولیت در دستیابی به اهداف، پاسخگویی در مقابل نتایج عملکرد و افزایش شفافیت در سیاست ها و اهداف بوده و یک سونگری، تعامل نداشتن با نهادهای دیگر حاکمیتی، پاسخگو نبودن و مشارکت نداشتن در پذیرش اقتضائات و مصالح کشور و همکاری بودجه ای، برداشت های اشتباه از این مفهوم است.

 

سیف ادامه داد: استقلال نهاد سیاست گذار پولی به عنوان یک رویکرد موفق در حوزه سیاست گذاری پولی با نتایج مثبت قابل ملاحظه ای در مهار تورم همراه بوده و امروزه در سایه اتخاذ چنین رویکردی، کنترل نرخ تورم در سطوح پایین به یک موضوع حل شده در اقتصادهای دنیا تبدیل شده و تورم های 2 رقمی جز در معدود کشورهای دنیا قابل مشاهده نیست.

 

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: به همین دلیل در طول چند دهه اخیر بسیاری از کشورهای دنیا برای اعطای استقلال بیشتر به نهاد سیاستگذار پولی خود حرکت کرده و متناسب با آن قوانین پولی و بانکی کشورها نیز دستخوش بازبینی و اصلاح شده است.

 

سیف اظهار داشت: نتیجه مطالعات مختلف حاکی از آن است که یک رابطه معکوس میان درجه استقلال نهاد سیاستگذار پولی و نرخ تورم وجود دارد و کشورهای مختلف با اعطای استقلال بیشتر به نهاد سیاستگذار پولی خود تورم پایین تری را تجربه کرده اند.

 

رئیس کل بانک مرکزی یادآورشد: دولت یازدهم با اعتقادی که به لزوم کنترل و مهار تورم داشته، فضایی را بوجود آورده است که استقلال پولی و مالی بهبود یافته است که نمود آن به صورت مهار تورم و تقویت ارزش پول ملی در اقتصاد بوده است.

 

وی گفت: اقتصاد ایران توانسته به نحو مناسبی در مقابل شوک های وارده مقاومت کند و خوشبختانه شاهد دستیابی به رشد 7.4 درصدی نیز هستیم.

 

سیف ابراز امیدواری کرد که با تداوم سیاست های سازگار و هماهنگ و افزایش استقلال نهاد سیاستگذار پولی، رشد در حوزه های غیرنفتی نیز نهادینه شده و شاهد رونق اقتصادی غیرتورمی باشیم.

 

وی در پایان بر استقلال بانک مرکزی به عنوان نهاد سیاست گذار پولی برای نهاینه کردن ثبات و آرامش در اقتصاد تاکید کرد تا بتوان در زمان برون نوسان های مقطعی، دچار شوک در اقتصاد کشور نشویم.

 

در این نشست که صبح امروز با حضور هیات عامل بانک مرکزی در ساختمان این بانک برگزار شد، معاون ارزی، فناوری اطلاعات، اقتصادی و نظارتی این بانک گزارش عملکرد نهاد ناظر پولی کشور را در زمینه اقتصاد مقاومتی ارایه کردند.

 

به گزارش شبستان، این در حالی است که بانک مرکزی اخیرا در گیر ایجاد ثبات در بازار ارز است که با نوسانات شدیدی طی یک ماه گذشته رو برو شده.

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماند

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به توطئه های مختلف و ناکام دشمنان در چهل سال اخیر علیه «ملت ایران، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی» تأکید کردند: دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماند.

اخبار برگزیده شبستان