خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

الجمعة ٨ شوّال ١٤٣٩

Friday, June 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۱۰:۵۹ شناسه خبر : ۵۹۳۴۰۱
حجت الاسلام بهاری در گفتگو با شبستان تاکید کرد:
ایران با ارائه الگوی جامع وحدت پیشگام در مبارزه با تندروی و خشونت
خبرگزاری شبستان: مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه امروز گروه های تکفیری جاده صاف کن اهداف صهیونیسم بین الملل هستند، گفت: ایران با ارائه الگوی جامع وحدت پیشگام در مبارزه با تندروی، خشونت داعش است.

حجت الاسلام احمدعلی بهاری، مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به تعریفی جامع از وحدت اسلامی گفت: مراد از وحدت؛ همدلی و همراهی و همگامی شیعه و سنی در اصول است.

وی ادامه داد: به این معنی که خدا و قبله و پیامبر و قرآن کریم هم در شیعه و هم در سنی یکی است به عنوان مثال هر دو به سنت پیامبر عمل می کنند ولی در سنت هم عمل به فرامین صحابه وجود دارد هم عمل به دستورات اهل بیت.

حجت الاسلام بهاری با بیان اینکه تمام مذاهب اسلامی براساس فقه اصولی را برای خود دارند که ممکن است اشتراکات و اختلافتی در آن وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: بنابراین مراد از وحدت تغییر مذهب نیست بلکه عمل به اصول و تحمل اختلافات در مذاهب اسلامی می باشد.

مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: یعنی اگر اهل سنت در مسائل فقهی مغایرتی با فقه شیعه دارد باید آن را تحمل کنند و موجب اختلاف و تخریب و تراشیدن هم نشوند وقتی این اتفاق بیفتد نه تنها جامعه اسلامی فرقه فرقه نمی شود بلکه یک همدلی ویژه به وجود می آید و همه به اعتقادات خود عمل می کنند.

وی با بیان اینکه اگر با هم و در کنار هم در مقابل کسانی که برداشت های ناجور از دین دارند، بایستیم جلوی بسیاری از سنگ اندازی های دشمنان را می گیریم، تصریح کرد: در این صورت از بروز بسیاری از تندروی های گروه های تکفیری و الحادی جلوگیری می کنیم؛ چراکه آنها به بهانه ایجاد امت اسلامی، اساس دین و قرآن را زیر سوال می برند.

حجت الاسلام بهاری با بیان اینکه امروز داعش با عملکرد وحشیانه خود در جامعه اسلامی دامن اسلام و قرآن را در مقابل دشمنان اسلام لکه دار می کند، گفت: آن چیزی که تکفیری ها می گویند با هیچ مذهبی سازگار نیست تا جایی که رسما اهل سنت اعلام می کنند ما هیچ سنخیتی با داعش و گروه های تکفیری نداریم و آنها را محکوم می کنیم.

مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورها به پیروی از ایران که تئوری وحدت و الگوی جامع وحدت اسلامی را ارائه کرد کنفرانس های بزرگ وحدت برگزار می کنند، خاطرنشان کرد: علمای بزرگ کشورهایی مانند افغانستان، عراق، لبنان و غیره در هفته وحدت دور هم جمع می شوند تا مشکلات عدم اتحاد مسلمانان را مورد بررسی قرار دهند.

وی ادامه داد: در این راه مسلمانانی که بصیرت، شناخت و آگاهی دارند نه تنها هیچ همراهی با گروه های تکفیری ندارند بلکه کاملا می دانند که این گروه ها ضد دین و اسلام بوده و در راستای اهداف شوم استکبار بین المللی گام بر می دارند.

حجت الاسلام بهاری با بیان اینکه امروز واضح است عدم اتحاد و وحدت و همراهی مسلمانان باعث سواستفاده دشمنان اسلام، استکبار و صهیونیسم بین الملل می شود، گفت: امروز اگر در خاورمیانه اهداف شوم صهیونیسم و انگلیس و آمریکا اجرا می شود برای این است که مسلمانان اتحاد ندارد، به عنوان مثال عراق در این راه غفلت کرد، گرفتار شد، سوریه همچنین غافل از دسیسه های دشمن شد و از اتحاد دوری کرد امروز گرفتار شده است.

مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه امروز داعش و گروه های تکفیری جاده صاف کن انگلیس و صهیونیسم بین الملل هستند، ادامه داد: دشمنان اسلام و استکبار بین الملل امروزه دنبال فرصت هستند و این فرصت را کسانی به آنها می دهند که تندروی کرده و عرصه را برای دشمنان اسلام فراهم می کنند.

وی با اشاره به عواملی که باعث عدم رسیدن به وحدت می شود، اظهار کرد: هر کسی که شناخت کافی، معرفت دینی و مذهبی به اصول و اعتقادات مذهب داشته باشد قطعا مرزهایی که موجب اختلاف می شود را می شناسد و خط قرمزها را رعایت می کند.

حجت الاسلام بهاری گفت: به طور مثال شافعی مذهب ها و حنفی ها در اعتقادات خود اختلافات اصولی دارند که در این راستا باید علمای بزرگ اختلافات را کمتر کرده و مسائل را به هم نزدیک کنند، عوام نیز وظیفه پیروی از علما را دارند.

مدیر امور ایران معاونت ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد امت واحده بسیار موثر و تاثیرگذار است، گفت: اگر امروزه در داخل کشور شافعی در غرب و حنفی در شرق یک زندگی مسالمت آمیز دارند و اختلافی در ابعاد فکری و فرهنگی ندارند نشانگر عمل به رهنمودهای امام و رهبری است که نشان می دهد اگر الگوی وحدت رهبری در دنیا عرضه شود همانگونه که در ایران جواب داده در سطح دنیا مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: اگر امروز شیعه و سنی در ایران بدون کوچکترین اختلافی در کنار هم زندگی می کنند تحت نظرات کارشناسانه و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری است.

پایان پیام/345

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه:

با کشتار و جنایت نمی‌توان قدرت به دست آورد/ترامپ با تشدید تحریم‌ها خود را رسواتر می‌کند

خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد قدرت‌های استکباری گفت: مشکل اصلی ستمگران امروز این است که راه را گم کردند و گوش و چشم آنها کر و کور شده است، آنها فکر می کنند با این جرائم و کشتارها دنیا در دست آنها خواهند بود و می‌توانند مخالفین خود را سرکوب کنند.

اخبار برگزیده شبستان