خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٢ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان رضوی - زمان :   ۱۳۹۵/۹/۱۸ - ۱۶:۲۱ شناسه خبر : ۵۹۲۶۳۰

اصلی ترین نشانه دینداری در جامعه تبعیت از ولایت است
خبرگزاری شبستان:معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های مساجد کشور با اشاره به اینکه مساجد باید برای همه شبهات پاسخ داشته باشند، افزود:یکی از نشانه های دینداری که در جامعه خود را نشان می دهد تبعیت از ولایت و در تداوم آن ولایت فقیه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از مشهد، محمد رضا جعفری معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های مساجد کشور امروز(۱۷ آذر) در نشست با جمعی از رابطان خواهر و مدیران کانون های مساجد خراسان رضوی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت امام حسن عسگری(علیه السلام) گفت:خداوند متعال بعد از آنکه شرک را نهی کرد توصیه می کند به والدین احسان و نیکی نمایید و احسان به پدرومادر فقط برآوردن نیازهای مادی آنها نیست بلکه رسیدگی شخصی به تمامی امورات والدین است.

 

وی با تاکید بر اینکه تبعیت از پدرومادر جزء در مسائل اعتقادی ضروری است، افزود:فعالیتهای خلق الساعه در حوزه فرهنگ اگر یک فرآیند اندیشه ای را قبل از آن طی نکرده باشد اثر حداقلی دارد و نمی تواند فرهنگ ساز باشد پس اگر می خواهیم کاری انجام بدهیم هم باید به ضرورت آن پی ببریم و هم مخاطب سنجی کنیم.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه مسئله شناسی در حوزه فرهنگ یک ضرورت است، خطاب به رابطان خواهر اظهار داشت:برای فعالیت فرهنگی باید شناسنامه ایجاد کنیم ضمن اینکه در انجام هر کاری باید تداوم داشته باشیم و همچنین رابط منطقه ای چون یک کار تشکیلاتی انجام می دهد باید جانشین داشته باشد.

 

جعفری با اشاره به اینکه تغییر و تحول به مراحل تکامل انسان کمک می کند، ادامه داد:فلسفه خلقت و دین شناسی نیار به مطالعه، مباحثه و اندیشه دارد ضمن اینکه در مباحث اعتقادی نیاز به تحقیق داریم تا عمق باورهایمان بسیار باشد چرا که اگر اطلاعاتمان قوی نباشد نمی توانیم به باور برسیم.

 

وی با بیان اینکه در مباحث خداشناسی، پیامبرشناسی و امام شناسی هم باید مطالعه داشته باشیم که ثمره اینها می شود دین شناسی، گفت:برای شناخت همه اینها نیاز به قرآن داریم که باید در این زمینه تلاش کنیم تا قرآن مورد توجه کامل انسان قرار بگیرد.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور بیشترین مشکلات در جهان را به خاطر نشناختن توحید دانست و افزود:از نشانه های دینداری که در جامعه خود را نشان می دهد تبعیت از ولایت و در تداوم آن ولایت فقیه است.

 

جعفری با تاکید بر اینکه قرآن باید در مسجد آموزش داده شود چون کسی که معلم قرآن در مسجد است شاگرد مکتب امام جعفرصادق(علیه السلام) می باشد، ادامه داد:وظیفه مدیران کانون ها این است که مسجد را برای پذیرایی از دین پژوهان و افرادی که دارای دلهای پاک هستند آمده کنند حتی اگر ظاهری نامناسب داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه اعتقادات درون مسجد کامل می شود و باید کاری کرد که جوان از حضور در مسجد لذت ببرد، افزود:مردم باید متوجه شوند که از مسجد می توانند سود اندیشه ای ببرند و اعتقادات خود را در این مکان مقدس تقویت کنند.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با تاکید بر اینکه مسجد را محل پویایی و نشاط قرار بدهیم و آنجا را جولانگاه فکری و فرهنگی کنید، اظهار داشت:قبل از هر چیزی برای پایین آوردن آسیب ها و ضعفها به سراغ فعالیت قرآنی برویم و اگر مسجدی فعالیت قرآنی آن کمتر است دیرتر به مقصد می رسد.

 

جعفری نقش خانواده را در تربیت فرزند مهم دانست و ادامه داد:در انجام هر کاری ما نیاز به شناخت مبانی آن داریم و وظیفه ما در کانون های فرهنگی هنری مساجد گفتمان سازی مبانی است که خروجی و نتیجه آن افزایش معنویت در جامعه باشد ضمن اینکه ما نیاز داریم در بحث مبانی نظریه ای را تبعیت کنیم که از یک مهندس فرهنگی ای بیان می شود که دارای منظومه فکری باشد و در این زمینه رهبر معظم انقلاب اسلامی نظرشان در حوزه فرهنگ دارای یک منظومه است که هیچ شبهه ای ندارد چون بر اساس اسلام ناب است.

 

وی با بیان اینکه اگر مسجد به طراز اسلامی برسد فرد و جامعه به طراز اسلامی خود نزدیک می شود، بیان کرد:مسجد را فقط و به فقط به صورت تمام و کمال امام جماعت می تواند به طراز اسلامی برساند و کانون های فرهنگی هنری در این بین بازو و همراه آن است.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه کار کانون کادرسازی و تربیت است، گفت:یکی از ویژگیهای فعالیت های فرهنگی استقامت است یعنی اگر تلاش و کوشش نکنیم خرافات مردن و افراد دگر اندیش با جاهلیت مدرن در راس قرار می گیرند.

پایان پیام/483

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رئیس شورای شهر مشهد:

امنیت و ثبات اقتصادی برای حمایت از صادرات نقش تعیین‌کننده دارد

موحدی زاه با بیان اینکه امنیت و ثبات اقتصادی برای حمایت از صادرات نقش تعیین‌کننده دارد، گفت: امکان مبادلات مالی و پولی بین صادرکنندگان و بانک‌ها باید فراهم باشد و از طریق روان‌سازی مقررات و قوانین به حوزه صادرات کشور کمک کرد.

اخبار برگزیده شبستان