خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

الأربعاء ٦ شوّال ١٤٣٩

Wednesday, June 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۹ - ۰۹:۱۹ شناسه خبر : ۵۹۰۴۹۹
مدیرگروه تاریخ اسلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت وگو با شبستان:
حفظ حرمت افراد و صبر مقابل آراء مخالف امتیاز مناظرات امام رضا(ع) است
خبرگزاری شبستان: امام رضا(ع) همواره احترام طرف مقابل را نگاه می داشتند ولو اینکه آن فرد غیرمسلمان باشد و حتی از به کار بردن عبارات یا واژه هایی که باعث تنزل جایگاه طرف دیگر مناظره شود، اجتناب می کردند.

حجت الاسلام حمیدرضا مطهری، مدیرگروه تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، با اشاره به نحوه مناظره امام رضا(ع) با صاحبان مکاتب، ادیان و پیروان اندیشه های مختلف اظهار کرد: در ارتباط با مناظرات امام رضا(ع) مهمترین مساله روش خاصی بود که ایشان در مواجهه با مکاتب مختلف داشتند.

 

وی ادامه داد: در واقع ما می توانیم در مورد مناظرات حضرت رضا(ع) روش شناسی داشته باشیم و این نکته بسیار مهمی است چراکه حضرت(ع) همواره احترام طرف مقابل را نگاه می داشتند ولو اینکه آن فرد غیرمسلمان باشد و حتی از به کار بردن عبارات یا واژه هایی که باعث تنزل جایگاه طرف دیگر مناظره شود، اجتناب می کردند. ممکن بود در مجلس مناظره برخی (حتی خارج از بحث و مناظره) از کسانی که در مجلس حضور داشتند نوعی بی احترامی به طرف مقابل می کردند اما امام رضا(ع) هرگز این بی احترامی ها را بر نمی تابیدند و اصل را بر رعایت احترام طرف مقابل قرار می دادند.

 

حجت الاسلام مطهری با اشاره به روش های امام رضا(ع) در مواجهه با پیروان دیگر ادیان گفت: از مهمترین این اصول به کارگیری یا استفاده از اعتقادات و باورها و اصول پذیرفته شده طرف مقابل بود، یعنی حضرت رضا(ع) در برخورد با افراد و سلایق مختلف از اعتقادات و باورهای آنان استفاده می کردند که این مساله نشان از تسلط حضرت(ع) بر دانش ها و علوم دارد. در واقع به اندازه ای در علوم مختف تبحر داشتند که در برخورد با افراد از باورها و اعتقادات خودشان استفاده می کردند.

 

مدیرگروه تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: از شروط اصلی مناظره آن است که فرد مناظره کننده مسلط بر بحث و از جهت علمی دارای جایگاه علمی مناسب در آن زمینه باشد که امام رضا(ع) با عمل خود این مساله را نشان دادند و تاریخ بر این مسئله صحه می گذارد.

 

وی با تاکید بر لزوم الگوگیری از سیره امام رضا(ع) در مناظرات و نوع برخورد با اندیشه های مخالف برای جامعه امروز، خاطرنشان  کرد: حضرت(ع) در برخورد با سایر اندیشه ها و مکاتب هرگز از کوره در نمی رفتند، عصبانی نمی شدند و از ویژگی های ایشان صبر و متانت و بردباری بود، سخنان این افراد و گروه ها را می شنیدند و سپس در مقام پاسخ بر می آمدند، ایشان بعد از شنیدن سخنان افراد بدون اینکه بی احترامی شود شبهات را پاسخ می دادند و این سبک مناظره در مکتب رضوی آموزنده است.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

چیستی و چگونگی تمدن نوین اسلامی(۲)

قابلیت های تمدن اسلامی برای جهانی شدن

خبرگزاری شبستان: داعیه داران تمدنی جهان و سردمداران زّر و زور، همگی بر این عقیده اند که منافع شان جز با زیر پا گذاشتن ملّت ها و کشورهای دیگر محقق نمی شود؛ مدعیان مدیریت جامعه بین المللی این حجم از ثروت و منابع را چگونه به دست آورده اند؟

اخبار برگزیده شبستان