خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨

Friday, June 23, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۹ - ۰۹:۱۹ شناسه خبر : ۵۹۰۴۹۹
مدیرگروه تاریخ اسلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت وگو با شبستان:
حفظ حرمت افراد و صبر مقابل آراء مخالف امتیاز مناظرات امام رضا(ع) است
خبرگزاری شبستان: امام رضا(ع) همواره احترام طرف مقابل را نگاه می داشتند ولو اینکه آن فرد غیرمسلمان باشد و حتی از به کار بردن عبارات یا واژه هایی که باعث تنزل جایگاه طرف دیگر مناظره شود، اجتناب می کردند.

حجت الاسلام حمیدرضا مطهری، مدیرگروه تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، با اشاره به نحوه مناظره امام رضا(ع) با صاحبان مکاتب، ادیان و پیروان اندیشه های مختلف اظهار کرد: در ارتباط با مناظرات امام رضا(ع) مهمترین مساله روش خاصی بود که ایشان در مواجهه با مکاتب مختلف داشتند.

 

وی ادامه داد: در واقع ما می توانیم در مورد مناظرات حضرت رضا(ع) روش شناسی داشته باشیم و این نکته بسیار مهمی است چراکه حضرت(ع) همواره احترام طرف مقابل را نگاه می داشتند ولو اینکه آن فرد غیرمسلمان باشد و حتی از به کار بردن عبارات یا واژه هایی که باعث تنزل جایگاه طرف دیگر مناظره شود، اجتناب می کردند. ممکن بود در مجلس مناظره برخی (حتی خارج از بحث و مناظره) از کسانی که در مجلس حضور داشتند نوعی بی احترامی به طرف مقابل می کردند اما امام رضا(ع) هرگز این بی احترامی ها را بر نمی تابیدند و اصل را بر رعایت احترام طرف مقابل قرار می دادند.

 

حجت الاسلام مطهری با اشاره به روش های امام رضا(ع) در مواجهه با پیروان دیگر ادیان گفت: از مهمترین این اصول به کارگیری یا استفاده از اعتقادات و باورها و اصول پذیرفته شده طرف مقابل بود، یعنی حضرت رضا(ع) در برخورد با افراد و سلایق مختلف از اعتقادات و باورهای آنان استفاده می کردند که این مساله نشان از تسلط حضرت(ع) بر دانش ها و علوم دارد. در واقع به اندازه ای در علوم مختف تبحر داشتند که در برخورد با افراد از باورها و اعتقادات خودشان استفاده می کردند.

 

مدیرگروه تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: از شروط اصلی مناظره آن است که فرد مناظره کننده مسلط بر بحث و از جهت علمی دارای جایگاه علمی مناسب در آن زمینه باشد که امام رضا(ع) با عمل خود این مساله را نشان دادند و تاریخ بر این مسئله صحه می گذارد.

 

وی با تاکید بر لزوم الگوگیری از سیره امام رضا(ع) در مناظرات و نوع برخورد با اندیشه های مخالف برای جامعه امروز، خاطرنشان  کرد: حضرت(ع) در برخورد با سایر اندیشه ها و مکاتب هرگز از کوره در نمی رفتند، عصبانی نمی شدند و از ویژگی های ایشان صبر و متانت و بردباری بود، سخنان این افراد و گروه ها را می شنیدند و سپس در مقام پاسخ بر می آمدند، ایشان بعد از شنیدن سخنان افراد بدون اینکه بی احترامی شود شبهات را پاسخ می دادند و این سبک مناظره در مکتب رضوی آموزنده است.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مبلغ بین المللی در گفت وگو با شبستان:

فضای مجازی را در تبلیغ دین نادیده گرفته ایم/به جای نشر، اندیشه ها را انبار می کنیم!

خبرگزاری شبستان: متاسفانه یا محتوا تولید نمی کنیم یا اگر تولید می کنیم از ظرفیت فضای مجازی برای تبلیغش استفاده نمی کنیم بلکه اندیشه خود را در انبارهایمان دپو می کنیم در حالی که این تفکر باید توزیع شود و بهترین فضای برای توزیع آن فضای مجازی است.

اخبار برگزیده شبستان