خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - کانونهای مساجد زمان :   ۱۳۹۵/۹/۴ - ۱۳:۴۱ شناسه خبر : ۵۸۹۶۶۰
مدیرعامل خبرگزاری شبستان مطرح کرد:
تخصص، تعهد و آگاهی سیاسی؛ عناصر موفقیت خبرنگاران
خبرگزاری شبستان: مدیرعامل خبرگزاری شبستان، گفت: تخصص، تعهد و آگاهی سیاسی، سه عنصر موفقیت خبرنگاران است.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی در «گردهمایی خبرنگاران ستادی و استانی خبرگزاری شبستان» که روز گذشته سوم آذر همزمان با سالروز تاسیس این خبرگزاری، در محل ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد، با بیان اینکه هنوز شمیم معطر محرم و صفر به مشام می‌رسد، گفت: به لطف الهی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کنگره اثرگذار جهان در اربعین حسینی شکل گرفت و در سال‌های آینده با توجه به اثرات و طنین این حرکت، شاهد شکوه بیشتر آن خواهیم بود و روزی در ادامه این حرکت به دست امام زمان (عج) و یاران حقیقی آن حضرت، بساط ظلم و جور برچیده می شود.

 

وی با اشاره به سالروز تأسیس خبرگزاری شبستان، افزود: ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌ها در حوزه خبر از اهداف برگزاری دوره هایی آموزشی و گردهمایی با حضور خبرنگاران این خبرگزاری است.

 

میراندن حضرت عُزَیر برای رسیدن به پاسخ

مدیرعامل خبرگزاری شبستان با بیان اینکه آیات و روایات فراوانی درباره اهمیت علم در اسلام وجود دارد، خاطرنشان کرد: آیه 259 سوره بقره به خوبی اهمیت علم در اسلام را نشان‌ می‌دهدکه می فرماید «أَوْ کَالَّذي مَرَّ عَلي‏ قَرْيَةٍ وَ هِيَ خاوِيَةٌ عَلي‏ عُرُوشِها قالَ أَنَّي يُحْيي‏ هذِهِ اللَّهُ بَعْدَ مَوْتِها فَأَماتَهُ اللَّهُ مِائَةَ عامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قالَ کَمْ لَبِثْتَ قالَ لَبِثْتُ يَوْماً أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ قالَ بَلْ لَبِثْتَ مِائَةَ عامٍ فَانْظُرْ إِلي‏ طَعامِکَ وَ شَرابِکَ لَمْ يَتَسَنَّهْ وَ انْظُرْ إِلي‏ حِمارِکَ وَ لِنَجْعَلَکَ آيَةً لِلنَّاسِ وَ انْظُرْ إِلَي الْعِظامِ کَيْفَ نُنْشِزُها ثُمَّ نَکْسُوها لَحْماً فَلَمَّا تَبَيَّنَ لَهُ قالَ أَعْلَمُ أَنَّ اللَّهَ عَلي‏ کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ: یا همانند کسی که از کنار یک آبادی ( ویران شده) عبور کرد، در حالی که دیواره های آن، به روی سقف ها فرو ریخته بود، گفت چگونه خدا این ها را پس از مرگ، زنده می کند؟! (در این هنگام) خدا او را یکصد سال میراند، سپس زنده کرد و به او گفت چقدر درنگ کردی؟ گفت یک روز یا بخشی از یک روز، فرمود نه، بلکه یکصد سال درنگ کردی! نگاه کن به غذا و نوشیدنی خود (که همراه داشتی، با گذشت سال ها) هیچ گونه تغییر نیافته است! (خدایی که چنین مواد فاسدشدنی را در طول این مدت، حفظ کرده، بر همه چیز قادر است) ولی به الاغ خود نگاه کن (که چگونه از هم متلاشی شده! این زنده شدن تو پس از مرگ، هم برای اطمینان خاطر توست، و هم) برای اینکه تو را نشانه ای برای مردم (در مورد معاد) قرار دهیم. (اکنون) به استخوان های مرکب سواری خود نگاه کن که چگونه آن ها را برداشته، به هم پیوند می دهیم و گوشت بر آن می پوشانیم! هنگامی که (این حقایق) بر او آشکار شد، گفت می دانم خدا بر هر کاری توانا است.

 

 

سلیمانی اضافه کرد: اهمیت علم، کسب مهارت و حل یک سوال مهم و اساسی در ذهن انسان، آن‌قدر مهم است که خداوند، طبق تفسیر امام صادق (ع) از این آیه، حضرت عُزَیر که پیامبر بوده اند را به مدت 100 سال می‌میراند تا پس از برانگیخته‌ شدن به پاسخ سوالش دست یابد.

 

وی گفت: ظرف وجودی انسان‌ها متفاوت است به طوری که برخی با دریافت کمترین و ساده‌ترین اطلاعات، به زیباترین و بهترین شکل از آن بهره برداری می‌کنند، بنابراین برخی نکات مطرح‌شده از سوی استادان در این جلسه می‌تواند جرقه یک شروع تازه باشد.

 

دعای فرشتگان برای جوینده دانش

وی با تاکید بر اهمیت علم و کسب مهارت در اسلام، ادامه داد: طبق روایت "وقتی فردی برای دانستن حرکت می‌کند، فرشته‌ها برای او طلب استغفار می‌کنند" استغفار و دعای فرشتگان برای مومنان حتما به هدف اجابت می‌رسد.

 

خبرنویسی دارای سابقه چندین هزار ساله است

دبیر ستاد عالی‌ کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: بحث خبرنویسی و روزنامه نگاری داستان سلسله‌وار و ریشه‌دار در تاریخ بشریت و دارای سابقه چندین هزار ساله است.

 

وی اضافه کرد: نخستین روزنامه در زمان گایوس، امپراطور روم باستان با هدف انتشار اخبار مجلس سنا چاپ شد؛ البته این روزنامه به دلیل دولتی‌بودن چندان دوام نیافت و متوقف شد، بعدها در روم باستان، نشریاتی با اضافه‌کردن بخش‌‌های ورزشی، سیاسی، اجتماعی و ... منتشر شدند که به دلیل توجه به افکار عمومی مورد استقبال مردم نیز قرار گرفتند.

 

تحول روزنامه نگاری با صنعت چاپ

سلیمانی گفت: صنعت چاپ در قرن 17 میلادی تحول مهمی در عرصه روزنامه‌نگاری و مطبوعات ایجاد کرد و در همان قرن (سال 1615 هجری قمری) نخستین روزنامه به نام «فرانکفورت ژورنال» با تأثیر از صنعت چاپ منتشر شد.

 

وی ادامه داد: سال 1632 در فرانسه با استفاده از صنعت چاپ ده‌ها روزنامه منتشر می‌شدند که بنا بر نظر جامعه‌شناسان، انقلاب کبیر فرانسه با گسترش اطلاعات ناشی از مطبوعات ارتباط داشت.

 

مدیرعامل خبرگزاری شبستان، گفت: نخستین روزنامه ایرانی به نام «کاغذالاخبار» در محرم سال 1253 (ه.ق) توسط میرزا صالح شیرازی به چاپ رسید که پس از 3 سال فعالیت، متوقف شد.

 

وی با بیان اینکه وقایع‌الاتفاقیه دومین روزنامه انتشار یافته ایرانی بود که امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه آن را منتشر کرد، خاطرنشان کرد: در ادامه نیز روزنامه‌های صوراسرافیل، مساوات، حبل‌المتین و روح‌القدس در زمان مشروطه منتشر می‌شدند.

 

 

سلیمانی افزود: روزنامه‌هایی مانند روزنامه آینده ایران، آزادگان، تجرد، عدل و اطلاعات هم در زمان رضاخان منتشر می‌شدند و این روند در زمان محمدرضا نیز ادامه داشت.

 

تاثیر روزنامه ها از نیت افراد

وی گفت: از دیر زمان، مطبوعات خوب و بد داشته ایم و میزان خوبی و بدی به مسئولان و دست اندرکاران حوزه خبر و مطبوعات بستگی دارد، اگر در خبرگزاری شبستان نیز با انگیزه الهی و مدیریت صحیح و کارآمد حرکت کنیم، سرافراز خواهیم بود.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه غیر از بحث‌های فنی و تخصصی، وظایف فردی، اداری و حرفه‌ای در حوزه خبری بسیار مهم هستند، ادامه داد: پیشرفت‌های علمی و تخصصی، پاکی و طهارت فکر و رشد و آگاهی سیاسی سه عنصر موفقیت خبرنگاران است.

 

انتقاد از انسان هایی که درجا می‌زنند

سلیمانی با انتقاد از کسانی که درجا می‌زنند و به فکر رشد و پیشرفت علمی، فنی و تخصصی خود نیستند، گفت: باید دایما دانش و مهارت‌های نو را فرا گرفت، همان‌طور که امام کاظم (ع) فرمودند «اگر 2 روز شما یکسان باشد، معبون و خسارت‌زده هستید».

 

وی با بیان اینکه امروز بیش از هر چیز به طهارت فکری نیاز داریم و صرف حضور در برخی جلسات و محافل نمی‌تواند تأمین‌کننده طهارت و تقوای انسان‌ها باشد، بلکه اطاعت و بندگی می خواهد، اضافه کرد: قرآن می‌فرماید ای مومنان به ایمان گذشته خود دل نبندید و روز به روز به تقویت آن بپردازید.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد انس با قرآن را عاملی موثر در طهارت فکری انسان‌ها دانست و گفت: همسر امام خمینی (ره) نقل می‌کردند که ایشان همواره با قرآن مأنوس بودند و از هر فرصتی برای تلاوت و تدبر در قرآن استفاده می‌کردند.

 

برای پاکی نیت باید مسیر بزرگان را طی کرد

سلیمانی با بیان اینکه برای پاکی نیت و طهارت باید مسیر بزرگان و اولیاء الهی را طی و ارتباط با آسمان را حفظ کرد، افزود: شب زود بخوابیم و صبح‌ها زودتر بیدار شویم و از مناجات سحر نیرو بگیریم.

 

وی با بیان اینکه ضروری است،  علایم ایمان و تقوا در گفتار و رفتار خادمان مساجد متجلی باشد، خاطرنشان کرد: عروس امام خمینی (ره) (همسر سیداحمد) نقل می‌کند روزی در گوشه اتاق، لباس می‌دوختم و امام نیز مشغول نوشتن نامه بودند، ایشان پس از اتمام نامه، آن را داخل پاکت گذاشت و به یکی از همکاران دفتر گفت آن را نزد یکی از شخصیت‌های مهم ببر، چند لحظه بعد، امام با صدای بلند، نامه‌بر را صدا زد، نامه را  از وی گرفت، بخشی را خط زد و آن را دوباره به وی داد. چند روز بعد تعجبم از این موضوع را با امام که در میان گذاشتم، فرمودند در متن نامه خطاب به یکی از شخصیت‌ها نوشتم «من همیشه به یاد شما هستم و برای شما دعا می‌کنم»، اما به خود گفتم من همیشه برای او دعا نمی‌کنم و این «دروغ مکتوب» است، بنابراین آن را یعنی کلمه همیشه را خط زدم.

 

توجه امام به کوچک ترین مسایل اخلاقی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امام خمینی بی‌دلیل امام نشد بلکه به دلیل توجه به خدا و رعایت این مسایل کوچک اخلاقی بود، گفت: همه ما باید به فکر لحظه مرگ و قیامت خود باشیم.

 

سلیمانی با اشاره به درگذشت استاد سلیم موذن زاده، اضافه کرد: آن مرحوم با تمام شکوه و عظمت خود درگذشت و نوبت من و شما نیز در راه است بنابراین باید به فکر لحظه رفتن بود، همچنین آیت‌الله موسوی اردبیلی که شخصیت انقلابی و برجسته ای مهمی بودند، طی چند روز اخیر روی تخت بیمارستان، ناتوان و بی‌ حرکت نشسته بودند.

 

 

وی شناخت جریان‌های سیاسی و داشتن هوش سیاسی را از عناصر موفقیت خبرنگاران دانست و گفت: خبرگزاری شبستان متعلق به مسجد است، بنابراین نباید جناحی کار کند.

 

خبرگزاری شبستان سیاسی‌کاری نمی کند

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: در صورت داشتن هوش و آگاهی سیاسی، در خبرگزاری شبستان، سیاسی‌کاری نخواهیم کرد، البته خبر سیاسی کار می‌کنیم ولی دچار سیاسی‌کاری و جناح بازی نخواهیم شد زیرا به این خبرگزاری ضربه می‌زند، این خبرگزاری در خدمت فرهنگ مسجد است.

 

سلیمانی با بیان اینکه باید توازن و عدالت در رفتارمان نسبت به همه از جمله نمایندگان مجلس رعایت شود، خاطرنشان کرد: سه عنصر تخصص، تعهد و آگاهی سیاسی لازمه موفقیت در کار خبری و خبرگزاری شبستان است.

 

 

 

پایان پیام/397

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جماعت مسجد سیدالشهدا (ع):

کانون‌های مساجد در حوزه کارآفرینی موفق هستند

اشرفی اصفهانی گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در حوزه کارآفرینی و رونق تولید در کشور بسیار موفق هستند.

اخبار برگزیده شبستان