خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

الجمعة ٢٨ رمضان ١٤٣٨

Friday, June 23, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - دیگر موضوعات زمان :   ۱۳۹۵/۸/۲۹ - ۱۰:۰۰ شناسه خبر : ۵۸۸۸۱۶

کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفه افلاطون برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفه افلاطون،در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفهٔ افلاطون را با تدریس دکتر سید نعمت الله عبدالرحیم زاده برگزار می کند.

 

برای درک فلسفه افلاطونی به عنوان تاثیر‌گذارترین حوزه فلسفی غرب لازم است تا نوشتار و مفاهیم بنیادین این فلسفه در بستر تاریخی آن مورد بحث قرار بگیرد. در این کارگاه به جای بررسی انتزاعی فلسفه افلاطونی، نگاهی مبتنی بر ریشه‌‌های فرهنگی‌-تاریخی آن مد نظر است و این که چگونه «دموکراسی آتِنی» زمینه رشد و بلوغ اندیشه افلاطونی شد. بنابراین، مسئله اساسی در این بررسی بحث از افلاطون در متن فرهنگ و تاریخ یونان و به خصوص دموکراسی آتن است.

شکل‌گیری نوشتار یونانی، بررسی اجمالی شعر کلاسیک (همر و هسیودس) و تاثیر آن بر اندیشمندان ایونی، بررسی اجمالی نوشتار اندیشمندان پیش‌سقراطی، نهضت فرهنگی سوفیست ها و تاثیر آن در ادبیات یونانی، بررسی سه مقوله اساسی زمان، مکان و شخصیت در محاورات افلاطونی با  تمرکز بر محاورات پروتاگوراس، جمهور و هم‌نوشی (میهمانی)، بررسی مفاهیم فلسفه چیست و فیلسوف کیست؟، مبنای تاریخی مفهوم ایده و برداشت افلاطون از آن، چیستی رابطه خدا و انسان، عدالت در شهر، قانون به عنوان نقطه عطف چرخش تفکر افلاطونی، شهروندی به مثابه حیات انسانی، سرفصل ها و محتوای دوره آموزشی یاد شده را تشکیل می دهد.

 

گفتنی است این دوره با هدف ارتقای مهارت عملی تحلیل متون فلسفی در محاورات افلاطونی برگزار شده و  شرکت در آن برای علاقمندان و دانشجویان رشته‌های فلسفه غرب، تئاتر و ادبیات نمایشی توصیه می شود. این دوره در قالب ۶ ساعت طی ۴ روز ارایه می شود و هزینه ثبت نام آن ۵۰۰/۰۰۰ریال است که این مبلغ برای اعضای هیات علمی حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویان، همکاران پژوهشگاه و ثبت نام کنندگان گروهی به ۳۰۰/۰۰۰ریال می رسد. علاقه مندان می توانند این مبلغ را به شماره کارت مرکز: 5892101144648256  بانک سپه بنام حبیب صحرائی خامسلو واریز کنند.

 

یادآور می شود به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر داده خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد. این گواهینامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی http://www.ihcs.ac.ir/Pages/Features/Home.aspx?wid=162   مراجعه کنند. همچنین علاقه مندان می توانند برای مشاوره و ثبت نام با تلفن ۸۸۶۲۴۴۸۵ تماس بگیرند.

http://www.ihcs.ac.ir/UploadedFiles/8/29/43003.JPG

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مبلغ بین المللی در گفت وگو با شبستان:

فضای مجازی را در تبلیغ دین نادیده گرفته ایم/به جای نشر، اندیشه ها را انبار می کنیم!

خبرگزاری شبستان: متاسفانه یا محتوا تولید نمی کنیم یا اگر تولید می کنیم از ظرفیت فضای مجازی برای تبلیغش استفاده نمی کنیم بلکه اندیشه خود را در انبارهایمان دپو می کنیم در حالی که این تفکر باید توزیع شود و بهترین فضای برای توزیع آن فضای مجازی است.

اخبار برگزیده شبستان