خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

الأربعاء ٦ شوّال ١٤٣٩

Wednesday, June 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - دیگر موضوعات زمان :   ۱۳۹۵/۸/۲۹ - ۱۰:۰۰ شناسه خبر : ۵۸۸۸۱۶

کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفه افلاطون برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفه افلاطون،در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه کارگاه آموزشی مبانی نوشتاری و مفهومی فلسفهٔ افلاطون را با تدریس دکتر سید نعمت الله عبدالرحیم زاده برگزار می کند.

 

برای درک فلسفه افلاطونی به عنوان تاثیر‌گذارترین حوزه فلسفی غرب لازم است تا نوشتار و مفاهیم بنیادین این فلسفه در بستر تاریخی آن مورد بحث قرار بگیرد. در این کارگاه به جای بررسی انتزاعی فلسفه افلاطونی، نگاهی مبتنی بر ریشه‌‌های فرهنگی‌-تاریخی آن مد نظر است و این که چگونه «دموکراسی آتِنی» زمینه رشد و بلوغ اندیشه افلاطونی شد. بنابراین، مسئله اساسی در این بررسی بحث از افلاطون در متن فرهنگ و تاریخ یونان و به خصوص دموکراسی آتن است.

شکل‌گیری نوشتار یونانی، بررسی اجمالی شعر کلاسیک (همر و هسیودس) و تاثیر آن بر اندیشمندان ایونی، بررسی اجمالی نوشتار اندیشمندان پیش‌سقراطی، نهضت فرهنگی سوفیست ها و تاثیر آن در ادبیات یونانی، بررسی سه مقوله اساسی زمان، مکان و شخصیت در محاورات افلاطونی با  تمرکز بر محاورات پروتاگوراس، جمهور و هم‌نوشی (میهمانی)، بررسی مفاهیم فلسفه چیست و فیلسوف کیست؟، مبنای تاریخی مفهوم ایده و برداشت افلاطون از آن، چیستی رابطه خدا و انسان، عدالت در شهر، قانون به عنوان نقطه عطف چرخش تفکر افلاطونی، شهروندی به مثابه حیات انسانی، سرفصل ها و محتوای دوره آموزشی یاد شده را تشکیل می دهد.

 

گفتنی است این دوره با هدف ارتقای مهارت عملی تحلیل متون فلسفی در محاورات افلاطونی برگزار شده و  شرکت در آن برای علاقمندان و دانشجویان رشته‌های فلسفه غرب، تئاتر و ادبیات نمایشی توصیه می شود. این دوره در قالب ۶ ساعت طی ۴ روز ارایه می شود و هزینه ثبت نام آن ۵۰۰/۰۰۰ریال است که این مبلغ برای اعضای هیات علمی حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویان، همکاران پژوهشگاه و ثبت نام کنندگان گروهی به ۳۰۰/۰۰۰ریال می رسد. علاقه مندان می توانند این مبلغ را به شماره کارت مرکز: 5892101144648256  بانک سپه بنام حبیب صحرائی خامسلو واریز کنند.

 

یادآور می شود به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر داده خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد. این گواهینامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی http://www.ihcs.ac.ir/Pages/Features/Home.aspx?wid=162   مراجعه کنند. همچنین علاقه مندان می توانند برای مشاوره و ثبت نام با تلفن ۸۸۶۲۴۴۸۵ تماس بگیرند.

http://www.ihcs.ac.ir/UploadedFiles/8/29/43003.JPG

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

چیستی و چگونگی تمدن نوین اسلامی(۲)

قابلیت های تمدن اسلامی برای جهانی شدن

خبرگزاری شبستان: داعیه داران تمدنی جهان و سردمداران زّر و زور، همگی بر این عقیده اند که منافع شان جز با زیر پا گذاشتن ملّت ها و کشورهای دیگر محقق نمی شود؛ مدعیان مدیریت جامعه بین المللی این حجم از ثروت و منابع را چگونه به دست آورده اند؟

اخبار برگزیده شبستان