خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۱۷ شناسه خبر : ۵۸۵۷۴۴

سیاستگذاری فرهنگی باید مبتنی بر باورهای جامعه باشد
خبرگزاری شبستان: استاندار اصفهان گفت:دستگاه‌های فرهنگی خارج از دولت باید رویکرد و برنامه خود را منطبق با نقشه راه دولت تنظیم کنند تا شاهد هم افزایی و همگرایی سیاست‌های فرهنگی باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، رسول زرگرپور استاندار اصفهان صبح امروز ۱۵ آبان در همایش تبیین جایگاه شورای فرهنگ عمومی گفت: ارتباط و تناسب میان فرهنگ عمومی رایج در جامعه و فرهنگ رسمی که بر اساس ارزش‌ها و باورهای مردم توسط سیاستگذاران این عرصه تبیین می‌شود، می‌تواند شاخص و معیار مناسبی برای ارزیابی وضعیت فرهنگی جامعه و نیز میزان توفیق سیاستگذاران و راهبران حوزه فرهنگ در ارتقای سطح فرهنگی جامعه تلقی شود.

 

وی افزود: فرهنگ در سطح رسمی مشتمل بر چارچوب‌ها و ارزش هایی است که توسط سیاستگذاران تبیین و با هدف گذاری مشخص، نقشه راه ترسیم می‌شود، در این سیاستگذاری نهادهای رسمی از جمله دستگاه‌های نظارتی، آموزشی و نیز مدیران و متولیان فرهنگی هر یک به سهم خود نقش‌آفرین و تأثیرگذارند و در سطح غیررسمی یا سطح عمومی هم نهادهای مدنی همچون انجمن ها، کانون‌های فرهنگی و اجتماعات دینی مانند مساجد و هیأت‌های مذهبی در شکل‌گیری هنجارها و فرهنگ عمومی اثر بخشند.

 

استاندار اصفهان اظهار داشت: درواقع فرهنگ عامه شامل گویش، زبان، آداب و سنن و به طور کلی سبک زندگی رایج مردم در کوچه و بازار و هنجارها و رفتارهای مردم در ارتباطات روزانه اجتماعی از قبیل ترافیک، تجارت، معاشرت و... خارج از تبادل و تعامل دو سطح فرهنگ رسمی و غیررسمی نیست، آنچه در عرصه فرهنگ اهمیت بسیاری دارد نوع  و میزان ارتباط و تبادل دائمی و روزمره میان مردم و هم افزایی و همگرایی دو سطح رسمی و عمومی فرهنگ است.


وی با اشاره به اینکه هر دو سطح مذکور بخشی از واقعیت جامعه امروز ماست و هر یک اثربخشی خاص خود را دارد، گفت: فرهنگ رسمی با راهبری و سیاستگذاری و برنامه ریزی تلاش می‌کند جامعه را به سمت خیر و فضیلت هدایت کند و فرهنگ عمومی با تولید و بازتولید دائمی هنجارها و باورهای جامعه، میزان اثربخشی فرهنگ رسمی را به بوته نقد می‌کشد که در این میان نقش نخبگان فرهنگی به عنوان حلقه واسط میان دو سطح فرهنگی اهمیت فراوانی دارد و به میزانی که نخبگان فرهنگی امکان اثربخشی و تعامل و ارتباط با جامعه داشته باشند، می‌توان به ارتقای سطح فرهنگی جامعه و اصلاح ناهنجاری‌ها و بداخلاقی‌ها امیدوار بود.

 

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان ادامه داد: مهم این است که بین باورها و اعتقادات جامعه و سیاست‌های اعمال شده از سوی حکومت و استفاده از ظرفیت نخبگان در جهت دهی درست به رفتارهای مردم تناسب منطقی برقرار باشد و دستگاه‌های سیاستگذار صرفاً به هدف گذاری و برنامه ریزی و نظارت بپردازند و از مداخله و تصدی گری غیر ضروری بپرهیزند.

 

وی افزود: مثال برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم نمونه موفقی از تعامل و ارتباط دو سطح فرهنگی است، عاشورا بخشی از فرهنگ دینی و اعتقادی جامعه است که بزرگداشت آن در ایام محرم به اشکال گوناگون در جامعه متجلی می‌شود.

 

وی گفت: بیشترین مشارکت و همگرایی مردم در این مراسم ظهور و بروز می‌یابد و عمق این همکاری در اجزای زندگی ایرانی در این ایام به وضوح دیده می‌شود. در این میان نقش مهم جهت دهی صحیح به عشق و علاقه عمومی نسبت به ساحت امام حسین(ع)  و هدایت این شور عمومی به سمت ارتقای سطح فرهنگ و الگوپذیری از آموزه‌های اخلاقی و معنوی قیام عاشورا بر عهده نظام سیاستگذار فرهنگی است.

 

زرگرپور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سیاستگذاری فرهنگی باید مبتنی بر باورهای جامعه باشد، گفت: برای نهادینه شدن امر فرهنگی در هر سه ساحت تعمیق شناخت و معرفت افزایی، آگاهی بخشی و آموزش مستمر و نظارت بر تغییرات فرهنگی و رصد دائمی وضعیت فرهنگی جامعه  که هر سه در حوزه تولی گری می‌گنجد، دولت وظیفه سنگینی بر عهده دارد.

 

وی تاکید کرد: دستگاه‌های فرهنگی خارج از دولت باید رویکرد و برنامه خود را منطبق با نقشه راه دولت تنظیم کنند تا شاهد هم افزایی و همگرایی سیاست‌های فرهنگی باشیم.

 

 

استاندار اصفهان اظهار داشت: ظرفیت های فرهنگ در تحقق اقتصاد مقاومتی در دو حوزه اقتصادِ فرهنگ (صنعت فرهنگ) و فرهنگِ اقتصاد وجود دارد، در این تلقی فرهنگ امر وابسته و تبعی نیست که ابزاری برای اهداف اقتصادی باشد بلکه فرهنگ خود استقلال و موضوعیت دارد و هدف تحقق اقتصاد، متناسب با فرهنگ دینی و اسلامی است.

 

وی افزود: در حوزه فرهنگ اقتصاد، مهمترین مسئله وجود تعارض میان ارزش های دینی از قبیل صرفه جویی، قناعت، انفاق، فتوت و ارزش های مدرن مانند مدیریت بدن با پوشیدن لباس های مارک، استفاده از لوازم لوکس و غیره است که از طریق تبلیغات بازرگانی، افراد در معرض آن قرار می گیرند و مهمترین فعالیت و راهکار در این حوزه، انجام پیوست فرهنگی با هدف کاهش این تعارض ها در محیط اجتماعی و فردی است که در این بخش هدف عمده کاستن پیامدهای منفی توسعه بر فرهنگ است.

 


 

پایان پیام/121

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حاشیه ای پر رنگ تر از متن یادواره شهدا؛

نگاه مادر شهیدی که با درس ایثار و مقاومت، آزادی خرمشهر را معنا کرد

مادر شهید به تنهایی می تواند تفسیر جمله «خرمشهر را خدا آزاد کرد» باشد و از این رو است که تا در قید حیات هستند از وجود آنها باید بهره جست و عمق ایثار را درک کرد.

اخبار برگزیده شبستان